Jak inwestować w Bitcoiny poprzez ETF?

Niedawno możliwe stało się inwestowanie w Bitcoiny bezpośrednio na giełdzie poprzez zakup Bitcoin ETF! Ale jak właściwie działa inwestowanie w Bitcoiny za pomocą ETF i które ETF można kupić? W tym artykule znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby handlować Bitcoinami bezpośrednio z ETF.

Jak kupić Bitcoin ETF?

Aby móc inwestować w ETF-y Bitcoin, musisz mieć konto u brokera. W przeglądzie możesz zobaczyć, których brokerów możesz użyć do inwestowania w Bitcoin ETF:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen Bitcoin ETF dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w Bitcoin ETF już od 0,99 €.

Po otwarciu rachunku brokerskiego należy najpierw przejść przez etapy weryfikacji i zdeponować środki. Tylko wtedy, gdy na koncie znajdują się pieniądze, można inwestować w fundusze ETF Bitcoin.

Po zdeponowaniu środków na rachunku maklerskim można przejść do funduszu ETF Bitcoin, w który chce się zainwestować. Może to być na przykład VanEck Vectors Bitcoin ETN z kodem ISIN DE000A28M8D0. Następnie kliknij przycisk kupna, aby otworzyć ekran zamówienia dla tego ETF Bitcoin.

Możesz wprowadzić liczbę akcji ETF, które chcesz kupić. Możesz użyć zlecenia rynkowego lub zlecenia z limitem ceny:

  • Zlecenie rynkowe: kupujesz Bitcoin ETF po bieżącej cenie.
  • Zlecenie z limitem: kupujesz Bitcoin ETF po określonej cenie.

Czym są Bitcoin ETF?

ETF (exchange traded fund) to pasywny fundusz, który jest przedmiotem obrotu na giełdzie. Oznacza to, że możesz kupować i sprzedawać ETF bezpośrednio na giełdzie, tak jak akcje.

Bitcoin ETF to fundusz, który stara się jak najdokładniej śledzić cenę Bitcoina. Inwestując w Bitcoin ETF, możesz łatwo śledzić cenę Bitcoina w swoim portfelu.

Chcesz wiedzieć, jak działają fundusze ETF? W takim razie przeczytaj nasz artykuł wyjaśniający ETF:

Jakie koszty wiążą się z inwestowaniem w fundusze ETF Bitcoin?

Zawsze ważne jest, aby zwracać uwagę na koszty podczas inwestowania, ponieważ koszty zmniejszają zyski! Kupując ETF, ponosisz opłaty transakcyjne.

Napotkasz również spread: jest to różnica między ceną kupna i sprzedaży. W czasach dużej zmienności różnica między ceną kupna i sprzedaży może znacznie wzrosnąć, co skutkuje wyższymi kosztami transakcyjnymi.

Ponadto nie zapomnij sprawdzić opłat za zarządzanie. Większość funduszy ETF pobiera 1% rocznych opłat za zarządzanie, co zmniejsza zwrot z inwestycji. Możesz uniknąć tych kosztów, fizycznie kupując Bitcoiny.

Jakie są najlepsze fundusze ETF Bitcoin?

WisdomTree Bitcoin ETP

Wisdom TreeBitcoin fizycznie kupuje Bitcoiny, a zatem wahania wartości tego produktu są powiązane z rozwojem ceny Bitcoina. Możesz handlować tym efektem pod kodem ISIN GB00BJYDH287.

VanEck Vectors Bitcoin ETN

VanEck Vectors Bitcoin ETN to fundusz ETF Bitcoin notowany w euro. Można nim handlować na niemieckiej giełdzie papierów wartościowych pod kodem ISIN DE000A28M8D0.

VanEck Vectors Ethereum ETN -EUR

Za pomocą tego funduszu ETF można inwestować w inną popularną kryptowalutę: Ethereum. VanEck Vectors Ethereum – EUR jest notowany pod kodem ISIN DE000A3GPSP7.

Jakie są korzyści z inwestowania w fundusze ETF Bitcoin?

Największą zaletą Bitcoin ETF jest prostota. Kiedy sam kupujesz Bitcoiny, musisz bezpiecznie przechowywać je w portfelu. Potrzebujesz również dodatkowego konta na giełdzie, aby przechowywać Bitcoiny. Nie jest tak w przypadku ETF: strona trzecia zajmuje się tym za Ciebie, więc nawet przy niewielkiej wiedzy możesz czerpać korzyści z inwestycji na rynku kryptowalut.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. W przypadku ETF jesteś ogólnie chroniony przed możliwymi włamaniami. Twój ETF ma określoną wartość, która jest powiązana ze zmianami cen Bitcoina.

Jakie są wady inwestowania w fundusze ETF Bitcoin?

Największą wadą Bitcoin ETF są dodatkowe opłaty. Płacisz funduszowi za zarządzanie Bitcoinami. Bitcoinowe fundusze ETF nie są zatem tanie: płacisz około 1% kosztów zarządzania rocznie. Jeśli zainwestujesz 10 000 USD w Bitcoin ETF, zapłacisz 100 USD każdego roku, niezależnie od wyników funduszu.

Problemem może być również płynność: gdy wiele osób wycofuje się w tym samym czasie, fundusz nagle musi sprzedać duże ilości Bitcoinów. Zwłaszcza w przypadku krachu na rynku może to stanowić wyzwanie. Ryzyko to dotyczy jednak również fizycznego rynku Bitcoinów, ponieważ trudno jest sprzedać swoje Bitcoiny, gdy rynek nagle znacznie spadnie.

Brak kontroli jest również wadą Bitcoin ETF. Na przykład, nie można wykonać stakingu ,aby uzyskać dodatkowe zwroty. Trudniej jest również zdywersyfikować ryzyko, inwestując w grupę kryptowalut.

Bitcoinowe fundusze ETF i wiadomości

Bitcoinowe fundusze ETF cieszą się dużym zainteresowaniem mediów: nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen samego Bitcoina. Coraz więcej inwestorów poszukuje metod inwestowania w Bitcoiny, a tam, gdzie jest popyt, pojawia się podaż. Dlatego też coraz więcej krajów pracuje nad uruchomieniem funduszy ETF.

Te premiery są generalnie pozytywne dla ceny Bitcoina: kiedy Bitcoin staje się bardziej dostępny, napływa do niego więcej pieniędzy, co może dodatkowo podnieść cenę. Na przykład duży kanadyjski fundusz posiada już ponad 20 000 Bitcoinów, a liczba ta szybko rośnie ze względu na rosnący popyt.

Fundusze w Stanach Zjednoczonych również ciężko pracują, aby uzyskać pozwolenie na uruchomienie Bitcoin ETF. Jeśli to się powiedzie, oczekuje się, że jeszcze więcej pieniędzy wpłynie do Bitcoina, co może jeszcze bardziej podnieść jego cenę.

Jeśli zatem rozważamy inwestycję w Bitcoina, warto mieć oko na rozwój jego ceny.

Często zadawane pytania dotyczące funduszy ETF Bitcoin

Bitcoinowe fundusze ETF są bezpieczniejsze niż samodzielne kupowanie Bitcoinów. Konta Bitcoin mogą zostać zhakowane, co powoduje utratę znacznej części pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że Bitcoiny nie są spekulacyjnymi produktami inwestycyjnymi. Ze względu na wahania cen, nadal można stracić dużo pieniędzy inwestując w Bitcoin ETF.

Fundusze ETF mogą wpływać na cenę Bitcoina. W miarę jak coraz więcej firm z Wall Street wchodzi na rynek kryptowalut, rosną szanse na manipulacje cenami. Kiedy firmy manipulują cenami ETF, cena Bitcoina może nagle wykonać nieoczekiwane ruchy.

Bitcoinowe fundusze ETF nie są tym samym, co fizyczne Bitcoiny. Bitcoin ETF próbuje śledzić cenę Bitcoina poprzez posiadanie fizycznych Bitcoinów lub kupowanie instrumentów pochodnych Bitcoina. Kupując ETF, nie jesteś bezpośrednim właścicielem Bitcoina.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *