Jak inwestować w bawełnę (2024)? – Akcje i fundusze ETF na bawełnę

Inwestowanie w bawełnę może być bardzo atrakcyjne, ponieważ bawełna jest nadal wykorzystywana w połowie wszystkich produkowanych ubrań. Ale jak inwestować w bawełnę i na co należy uważać? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w bawełnę za pośrednictwem akcji i funduszy ETF.

Jak zainwestować w bawełnę?

Opcja 1: Inwestowanie w zapasy bawełny

Najbardziej dostępną opcją inwestowania w bawełnę jest zakup akcji spółek działających w branży bawełnianej.

W bawełnę można inwestować bezpośrednio, kupując akcje spółki produkującej bawełnę. Przykładami takich spółek są Albany International, Unifi i Culp. Możesz także zainwestować w spółki modowe, takie jak Ralph Lauren czy Hanesbrands. Należy jednak pamiętać, że są to inwestycje pośrednie: surowiec bawełniany nie wpływa bezpośrednio na cały wynik spółki.

Jesteś ciekawy, gdzie najlepiej inwestować w akcje bawełny? Zapoznaj się z poniższym przeglądem:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen bawełne dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w bawełne już od 0,99 €.

Opcja 2: Inwestowanie z ETF w bawełnę

Można również zdecydować się na inwestowanie w bawełnę za pomocą funduszu lub ETF. ETF stara się jak najdokładniej śledzić cenę bawełny. Przykładem funduszu ETF, który śledzi cenę bawełny jest iPath Series B Bloomberg Cotton SubIndex Total Return ETN. W tym artykule dowiesz się więcej o inwestowaniu w fundusze ETF.

Opcja 3: Aktywna spekulacja cenami bawełny

Możliwe jest również aktywne spekulowanie na ruchach cen bawełny za pomocą derywatów. Za pomocą derywatów możesz:

  • Spekuluj zarówno na rosnących, jak i spadających cenach bawełny
  • Wykorzystaj dźwignię finansową, aby otworzyć dużą pozycję za niewielką kwotę.

Czy wiesz, że możesz spróbować swoich sił w handlowaniu bawełną w ramach bezpłatnego konta demonstracyjnego? Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć darmowe konto demo:


invest in cotton

Dlaczego inwestowanie w bawełnę może być mądrym wyborem?

1. Popyt na bawełnę na rynkach wschodzących

Bawełna jest towarem, na który zawsze jest popyt, a popyt ten będzie nadal rósł w gospodarkach wschodzących, takich jak Chiny i Indie. Wraz ze wzrostem popytu, cena bawełny prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej.

2. Zmiana klimatu i niedobór

Jednocześnie zmiany klimatyczne mogą ograniczyć produkcję, co może prowadzić do niedoborów i wyższych cen. Dlatego też, rozważając inwestycję w bawełnę, należy zwracać uwagę na pogodę i zmiany klimatyczne.

3. Ochrona przed inflacją

Towary takie jak bawełna często zyskują na wartości wraz z inflacją. Gdy ceny produktów rosną, często rosną również ceny towarów. Dlatego też inwestowanie w bawełnę może stanowić solidne zabezpieczenie przed inflacją. Co więcej, cena bawełny jest podawana w dolarach, co oznacza, że inwestujesz również w dolara jako walutę.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w bawełnę?

1. Alternatywy dla bawełny

Gdy towar staje się zbyt drogi, istnieją alternatywy dla bawełny. Firmy odzieżowe mogą przejść na materiały syntetyczne, takie jak poliester, które mogą stać się bardziej popularne niż bawełna. Ma to już miejsce w krajach zachodnich.

2. Rządy wpływają na ceny

Rządy również regularnie wpływają na ceny i mogą gromadzić zapasy bawełny w niektórych krajach, powodując nieoczekiwane skoki cen bawełny. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji w bawełnę należy przeprowadzić dokładną analizę sytuacji.

Ile wynosi cena bawełny?

Interesuje Cię aktualna cena towaru bawełna? Na poniższym wykresie możesz bezpośrednio sprawdzić cenę bawełny w kontraktach CFD.

Spekulowanie na rosnących i spadających cenach bawełny

W bawełnę można inwestować na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest zakup towaru, co oznacza spekulację na rosnącej cenie bawełny. Możliwe jest również zajęcie pozycji krótkiej, co pozwala spekulować na spadającej cenie bawełny.

Inwestując w bawełnę, należy rozważyć, w którym kierunku prawdopodobnie podąży jej cena. Można to zrobić analizując sytuację rynkową. Poszukaj wiadomości, które przewidują spadek zbiorów bawełny. W takim przypadku cena prawdopodobnie wzrośnie ze względu na podaż i popyt.

Czy warto dziś inwestować w bawełnę?

Bawełna to kolejny towar, w który inwestorzy mogą inwestować. W przeszłości ceny bawełny przeważnie rosły. Odkąd jednak zaczęliśmy korzystać z włókien syntetycznych, coraz więcej producentów przestawia się na te materiały. Niemniej jednak większość tego spadku popytu jest równoważona przez rynki wschodzące, które zużywają coraz większe ilości bawełny. Dlatego inwestując w bawełnę, ważne jest, aby uważnie obserwować równowagę między podażą a popytem.

Często zadawane pytania dotyczące inwestowania w bawełnę

Istnieją różne sposoby ustalania ceny bawełny. Obecnie większość cen bawełny jest ustalana na aukcjach przeprowadzanych przez komputery.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *