Jak inwestować w kawę?

Każdego dnia ogromna ilość osób rozpoczyna swój dzień od filiżanki z kawą. Czy wiesz, że po ropie naftowej, kawa jest najczęściej sprzedawanym produktem na ziemi? Taka popularność, oraz to, że podaż zmienia się w zależności od jakości zbiorów, sprawia, że inwestowanie w kawę staje się bardzo atrakcyjne.

Jak inwestować w kawę?

Istnieje wiele różnych sposobów na to, żeby zainwestować pieniądze w kawę. Możesz zdecydować się na handel bezpośrednio w cenie surowca lub możesz zakupić akcje spółek, które działają w sektorze kawy. Trzecim sposobem jest inwestycja w fundusz, który zajmuje się kawą.

Aktywny handel kawą

Wiadomo, że jest to bardzo niepraktyczne, aby worki z kawą były dostarczane do Twojego domu. Niepraktyczne jest również wykupywanie kawy w lokalnym supermarkecie.

Na szczęście istnieją praktyczne sposoby na inwestowanie w kawę. Handel kawą odbywa się zazwyczaj przy użyciu derywatów.

Instrumenty pochodne, zwane również derywatami, są przykładowo kontraktami na towar, w których handluje się wyłącznie ceną bazową, a nie samym towar. Dzięki temu nie musisz się martwić, że ogromna ilość kilogramów kawy zostanie dostarczona do Twojego domu.

Przy pomocy brokera internetowego możesz handlować tymi kontraktami lub CFD. Dobrym brokerem internetowym do handlowania kawą jest PIus500. Jest to broker, u którego można handlować kontraktami CFD na wszystkie najważniejsze towary. Na Plus500 masz nawet możliwość zajęcia krótkiej pozycji. Gdy zajmujesz krótką pozycję na kawie, otrzymujesz pozytywny wynik, kiedy cena kawy spada, aczkolwiek należy pamiętać, że podczas inwestycji możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić. Zawsze istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Masz możliwość na zarabianie pieniędzy z handlu kawą w każdej sytuacji na rynku, ale też na utratę swoich pieniędzy.

Możesz zobaczyć jak wygląda handel kawą bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka – wystarczy, że założysz darmowe konto demonstracyjne na Plus500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby od razu założyć darmowe konto:

86% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Kup akcje kawy

Możesz również zdecydować się na inwestycję pieniędzy w akcje kawy. Różne firmy zajmują się produkcją i sprzedażą kawy, jednak nie wszystkie spółki są całkowicie zależne od jej ceny. Przykładowo Smuckers jest znany z dżemu, ale jest również właścicielem marki z kawą Folger. Nestle też zarabia dużo pieniędzy na kawie, ale w swoim asortymencie mają też dziesiątki innych różnych produktów.

Dlatego właśnie przed zakupem akcji kawy należy dokładnie zbadać, czym zajmuje się firma. Sprawdź, czy firma ma dobre perspektywy na przyszłość oraz jak obecnie radzi sobie finansowo. Inwestując w spółkę, która zajmuje się różnymi produktami, rozkładasz swoje ryzyko.

Po tym jak podejmiesz decyzję ile chcesz kupić kawy, będziesz musiał wybrać odpowiedniego dla siebie brokera. Pamiętaj, że zawsze mądrze jest wybrać korzystnego brokera. Broker jest stroną, która pozwala na zakup akcji. Zalecamy ze skorzystania z usług takiego brokera jak eToro, ponieważ nie będziesz musiał płacić żadnych prowizji, co pozwala na osiągnięcie wyższego zarobku. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio założyć konto:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Inwestowanie w fundusze lub ETF

Możesz zdecydować się na inwestowanie pieniędzy w kawę za pomocą funduszu lub ETF. Bardzo dobrze znanym przykładem ETF kawy jest Dow Jones-IBS Coffee ETN. Ten fundusz każdego miesiąca śledzi futures kawy i automatycznie przewija kontrakt do następnego okresu.

Inną opcją jest Pure Beta Coffee ETN. Ten fundusz jest trochę mniej przejrzysty, ponieważ kontrakty nie przewijają się automatycznie po każdym okresie. Fundusz podejmuje decyzje, opierając się na wahaniach cen związanych z fizycznym przechowywaniem kawy.

inwestowanie_w_kawe

Kontrakty Futures na kawę

Osobiście nigdy bym nie polecił początkującym inwestorom interesować się inwestycjami w kontrakty futures. Inwestując w futures, jesteś zobowiązany do dokonania zakupu pod koniec okresu zobowiązania. Jeśli niespodziewanie nie będziesz mógł sprzedać kontraktu, no możesz nagle zostać z kontenerami pełnymi kawy.

Jeden kontrakt future opiera się na kawie o wartości 37.500 funtów (ok. 17 t). Oznacza to, że do zainwestowania w kawę z kontraktami terminowymi futures potrzebna jest znaczna ilość pieniędzy. Kontrakty CFD są zatem bardziej atrakcyjną opcją dla większości początkujących spekulantów.

Jakie chcesz podjąć kroki w związku z inwestowaniem w kawę?

  • Zalety kawy: jakie są zalety inwestowania pieniędzy w kawę?
  • Cena kawy: jak zmienia się cena kawy?
  • Ryzyko: na co powinieneś uważać podczas handlowania kawą?
  • Akcje: które akcje kawy możesz kupić?
  • Wycena: Jaka jest aktualna cena kawy?

Dlaczego inwestowanie w kawę jest tak interesujące?

Inwestowanie w kawę może być bardzo lukratywne. Poniżej omawiamy, dlaczego inwestowanie w kawę jest obecnie bardzo ciekawą opcją.

Kawa jest produktem podstawowym

Wiele osób postrzega kawę jako produkt podstawowy. Z tego właśnie powodu nawet w czasach złych pod względem ekonomicznym, wciąż jest duże zapotrzebowanie na kawę. W wielu krajach na świecie kawa jest idealnym napojem wypijanym każdego ranka i dlatego jej cena nigdy nie spadnie do zera. Takie atuty sprawiają, że długoterminowa inwestycja w kawę wcale nie musi być czymś ryzykownym.

Globalny wzrost konsumpcji

Obecnie na świecie jest coraz więcej ludzi, którzy mogą kupić dodatkowe, bardziej luksusowe produkty. W gospodarkach wschodzących, takich jak Chiny i Indie, coraz więcej osób pije kawę, w związku z czym światowy popyt na kawę rośnie. Jeśli będziemy podążać za trendami gospodarczymi, to wydaje się, że regiony te będą tylko bardziej zamożne i popyt na kawę będzie ciągle rósł. Światowa konsumpcja kawy wzrasta zatem średnio o około dwa procent rocznie.

Relatywnie przejrzysta inwestycja

Dużą korzyścią handlu takim towarem jak kawa jest przejrzystość. Ponieważ jest to produkt fizyczny, to łatwiej jest zrozumieć, jak podaż i popyt wpływają na sytuacje na rynku. Dużo łatwiejsze jest zatem zrozumienie jak działa zmiana ceny kawy niż zmiany związane z ceną akcji.

Wahania cen

Cena kawy może bardzo się zmieniać. W 2011 roku cena sięgnęła 280$, a w 2020 kurs wymiany spadł do $100. Doświadczeni handlarze wiedzą, jak skorzystać z takich skoków cen. Dokonując zakupu w odpowiednim momencie, możesz zarobić duże pieniądze. Co więcej, możliwe jest również otworzenie pozycji krótkiej, dzięki czemu możesz uzyskać pozytywny wynik nawet w sytuacji, kiedy cena zacznie spadać.

Zabezpieczenie przed inflacją

Inwestowanie w towary takie jak kawa może uchronić Cię przed inflacją. Pieniądze na Twoim koncie bankowym z czasem stracą swoją wartość, jednak ceny surowców rosną wraz z ogólnym wzrostem cen. Ponadto, inwestując w kawę, możesz zastosować dalszą dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego.

Jak zmienia się cena kawy?

Cena kawy zależy od wzajemnego oddziaływania podaży i popytu. Kiedy z powodu dobrych zbiorów dostępna jest większa ilość kawy, to cena może spaść. Jednocześnie rosnący popyt spowoduje w dłuższej perspektywie dalszy wzrost ceny.

Duży wpływ mają również kursy wymiany funta i dolara. Kawa jest sprzedawana na giełdach w Londynie i Nowym Jorku, więc kiedy kupujesz kawę w innej walucie, to kurs wymiany może odgrywać ważną rolę w określeniu Twojego ostatecznego wyniku.

W większości przypadków inwestujesz w największy i najbardziej znany rodzaj kawy, jakim jest kawa Arabika. Aż 70% handlu na świecie jest właśnie związane z tym rodzajem kawy, a pozostałe 30% składa się głównie z ziaren kawy Robusta. Produkcja tych ziaren jest tańsza, ale ich jakość jest również nieco niższa, dlatego też typ kawy którą handlujesz, może mieć również wpływ na cenę.

Na co uważać podczas handlu kawą?

Większość produkcji kawy jest dokonywana w bardziej nieokiełznanych regionach. Wiele plantacji można znaleźć w Afryce i Ameryce Południowej, a niestabilność polityczna i brak zbiorów mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla dostaw kawy. W rezultacie cena kawy może niespodziewanie gwałtownie wzrosnąć.

Kiedy handlujesz kawą ważne jest, aby uważnie śledzić wydarzenia międzynarodowe. Niedobór produktu może sprawić, że jego cena drastycznie wzrośnie.

światowa_produkcja_kawy

Mieliśmy dobry przykład takiej sytuacji w 2009 roku, kiedy to grzyb zaczął rosnąć na liściach kawy w Ameryce Południowej. Z tego powodu wielu rolników straciło ziarna kawy jeszcze przed żniwami, a w niektórych regionach zbiory spadły nawet o 40%.

Monokultura i stosowanie środków chemicznych może powodować, że duże obszary nie nadają się do produkcji kawy. Jeżeli rolnicy w tych regionach nie zareagują właściwie na te zagrożenia, to istnieje duża szansa, że ceny kawy będą nadal rosły.

W które akcje kawy inwestować?

W tej części artykułu przyjrzymy się niektórym akcjom kawy, w które możesz zainwestować swoje pieniądze. Sprawdź dokładnie firmę, zanim zdecydujesz się zakupić jej akcje.

Kupowanie akcji Starbucks

Prawie każdy zna firmę Starbucks i jakoś nas to nie dziwi. Starbucks jest największą i najważniejszą firmą na świecie związaną z kawą. Firma Starbucks posiada ok. 20,000 lokalizacji na całym świecie, a picie u nich kawy stało się wyjątkowym doświadczeniem. Jest to obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, zwłaszcza przez millenialsów.

Niestety ta moda zdaje się powoli zmieniać. Obecnie ta sama grupa młodych osób chce pić w sposób świadomy i odpowiedzialny, dlatego też szukają organicznej i kawy w lokalnych kawiarniach. Z tego powodu Starbucks traci swoje udziały na rynku na rzecz mniejszych, lokalnych firm w różnych regionach.

Czy uważasz, że Starbucks ma wciąż ma duży potencjał? Przez ciągle nową konkurencje taką jak np. chiński Luckin Coffee, Starbucks nie może spać spokojnie.

handel_akcjami_kawy

Dunkin’ Donut

Marka taka jak Dunkin’ Donut nie kojarzy się od razu z kawą. Nie wszyscy wiedzą, ale ta firma jest druga w Ameryce, jeśli chodzi o firmy działające w branży kawowej. W przeciwieństwie do Starbucks Dunkin’ Donut działa wyłącznie na zasadzie franczyzy, przez co koszty operacyjne są bardzo niskie.

Również i w przypadku Dunkin’ Donut da się odczuć, że inni mniejsi dostawcy stają się coraz bardziej popularni. Na szczęście ze względu na silną pozycję zarówno Starbucks, jak i Dunkin’ Donut nie musi się martwić o swoją przyszłość.

Luckin Coffee

Luckin Coffee przez długi czas był bardzo atrakcyjną okazją do inwestycji. Firma była w stanie szybko zdobyć duży udział na rynku i otwierała sklep za sklepem. Niestety, po wielkim skandalu związanym z oszustwami ich cena drastycznie spadła. Jak widać, przy inwestowaniu w akcje ważne jest, aby monitorować wyniki spółki. Nawet gdy cena kawy lub rynek kawy ma się dobrze, firma taka jak Luckin Coffee może zacząć osiągać złe wyniki.

Czy mądrze jest kupować akcje kawy?

Tak naprawdę to zależy od rynku, czy mądrze jest kupić w danym momencie akcje kawy. Oczekuje się, że duże firmy zajmujące się kawą będą nadal dobrze sobie radzić, jednak należy pamiętać, że cena akcji zależy od tego, ile ludzie są skłonni za nią zapłacić. Kiedy inne inwestycje staną się relatywnie bardziej atrakcyjne, to niestety ale ceny akcji kawowych mogą i tak spaść.

Sukces dzięki inwestycjom w kawę

Kiedy inwestujesz w kawę, to ważne jest, aby mieć oko na to, co jest dostępne w ofercie. Dużą zaletą kawy jest fakt, że wiele osób bardzo się przyzwyczaiło do jej picia; dlatego też popyt nagle nie spadnie. Dlatego też to właśnie głównie podaż będzie decydować o ostatecznej cenie kawy. Co więcej, kawa jest uważana za podstawowy produkt, który jest spożywany również w czasach słabej sytuacji ekonomicznej. Dzięki temu łatwiej jest przewidzieć cenę kawy niż np. cenę akcji mediów społecznościowych.

Jeśli chcesz osiągać świetne wyniki dzięki kawie, to bardzo ważne jest abyś śledził wiadomości i spróbował dowiedzieć się, jak wyglądają aktualne zbiory. Bardzo dużo kawy pochodzi z Kolumbii, gdzie przez długi czas uprawy cierpiały z powodu rdzy brunatnej.

Takie wydarzenie może mieć silny wpływ na stronę podaży kawy, a to może podnieść drastycznie jej. W międzyczasie udało im się stworzyć odporny na rdzę krzew, który rozwiązał ten problem.