Jak inwestować w kawę (2024)? – Akcje kawy i fundusze ETF

Wiele osób zaczyna dzień od filiżanki kawy. Czy wiesz, że po ropie naftowej kawa jest najczęściej wymienianym towarem na świecie? Ale jak można inwestować w kawę? W tym artykule szczegółowo przeanalizuję rynek kawy i dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w akcje kawowe.

Jak inwestować w kawę?

Istnieje kilka metod inwestowania w kawę. Możesz zdecydować się na bezpośredni handel ceną towaru. Możliwe jest również kupowanie akcji spółek działających w sektorze kawy. Wreszcie, można zainwestować w fundusz (ETF), który inwestuje w kawę.

Opcja 1: Kupowanie akcji spółek obracających kawą

Różne firmy zajmują się produkcją i sprzedażą kawy. Jednak nie wszystkie firmy są zależne wyłącznie od ceny kawy. Na przykład firma Smuckers jest znana z produkcji dżemu, ale jest również właścicielem marki kawy Folger’s. Nestlé również zarabia sporo pieniędzy na kawie, ale sprzedaje także wiele różnych produktów.

Dlatego ważne jest, aby zbadać, w co zaangażowana jest firma, zanim zainwestujesz w akcje kawy. Sprawdź, czy firma ma dobre perspektywy na przyszłość i zbadaj jej sytuację finansową.

Jesteś ciekawy, gdzie kupić najlepsze akcje kawowe? Zapoznaj się z poniższym przeglądem:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen kawę dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w kawę już od 0,99 €.

Opcja 2: Aktywne spekulowanie ceną kawy

Zamawianie worków z kawą do domu jako inwestycji jest oczywiście niepraktyczne. Kupowanie kawy w lokalnym supermarkecie również nie jest wykonalne. Na szczęście istnieją bardziej praktyczne metody inwestowania w rozwój cen kawy.

Możesz inwestować w cenę kawy za pomocą instrumentow pochodnych (derywatów). Instrumenty pochodne to kontrakty dotyczące na przykład towaru, w których handluje się jedynie ceną bazową, a nie samym towarem. Rzeczywisty towar nigdy nie zostanie dostarczony.

Dzięki instrumentom pochodnym można spekulować zarówno na rosnących, jak i spadających cenach kawy. Należy jednak pamiętać, że spekulacja jest zawsze ryzykowna i można szybko stracić dużo pieniędzy. Chcesz wypróbować handel kawą online za darmo w wersji demo? Kliknij poniższy przycisk, aby bezpośrednio otworzyć demo:

Opcja 3: Inwestowanie w fundusze kawowe lub ETF

Możesz także zdecydować się na inwestowanie w kawę za pośrednictwem funduszu lub ETF. Przykładami funduszy kawowych są:

  • WisdomTree Coffee (COFF): ten ETC śledzi subindeks Bloomberg Coffee.
  • Dow Jones-IBS Coffee ETN: ten fundusz śledzi przyszłość kawy i automatycznie przechodzi na następny okres.
  • Pure Beta Coffee ETN: kontrakty nie są automatycznie rolowane. Fundusz podejmuje decyzje w oparciu o wahania cen.

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w kawę za pośrednictwem funduszy ETF? Zapoznaj się z naszym specjalnym artykułem na temat inwestowania w fundusze ETF:


investing in coffee

Opcja 4: kontrakty terminowe na kawę

Nigdy nie polecałbym kontraktów futures początkującym inwestorom. W przypadku kontraktów futures jesteś zobowiązany do przyjęcia dostawy na koniec kontraktu. Jeśli nie jesteś w stanie sprzedać kontraktu, możesz nagle skończyć z dużą ilością kawy.

Jeden kontrakt futures ma wartość bazową 37 500 funtów (ok. 17 ton) kawy. Oznacza to, że do inwestowania w kawę za pośrednictwem kontraktów futures potrzebna jest znaczna ilość pieniędzy.

Dlaczego inwestowanie w kawę może być interesujące?

Powód 1: kawa jest produktem podstawowym

Wiele osób postrzega kawę jako podstawowy produkt. Dlatego też popyt na kawę jest wciąż wysoki, nawet w czasach spowolnienia gospodarczego. W wielu częściach świata kawa jest postrzegana jako idealny napój na rozpoczęcie dnia. W rezultacie popyt na kawę nie spada tak szybko w okresie spowolnienia gospodarczego.

Powód 2: rosnąca globalna konsumpcja

Na całym świecie jest coraz więcej osób, które mogą sobie pozwolić na zakup dodatkowych produktów. W gospodarkach wschodzących, takich jak Chiny i Indie, konsumpcja kawy rośnie. Jeśli będziemy podążać za trendami gospodarczymi, wydaje się, że regiony te staną się jeszcze bardziej zamożne. Światowa konsumpcja kawy rośnie zatem średnio o około dwa procent rocznie.

Powód 3: względna przejrzystość

Ponieważ kawa jest produktem fizycznym, łatwiej jest zrozumieć, jak podaż i popyt wpływają na siebie nawzajem. Dlatego też wielu inwestorów lepiej rozumie, jak kształtuje się cena kawy niż cena konkretnych akcji.

Powód 4: wahania cen w celach spekulacyjnych

Cena kawy może ulegać znacznym wahaniom. W 2011 r. osiągnięto cenę ponad 280 USD, podczas gdy w 2020 r. cena spadła do 100 USD, by w 2023 r. ponownie wzrosnąć powyżej 200 USD. Sprytni traderzy wiedzą, jak wykorzystać tego rodzaju wahania. Na przykład, zajmując krótką pozycję, można spekulować na spadającej cenie.

Powód 5: ochrona przed inflacją

Inwestycje w towary takie jak kawa mogą chronić przed inflacją. Pieniądze na koncie bankowym z czasem tracą na wartości. Jednak towary rosną wraz z ogólnym wzrostem cen. Ponadto, inwestując w kawę, można dodatkowo zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.

Powód 6: kawa jako „produkt luksusowy

Kawa jest częścią kultury pracy. Badania wskazują, że ludzie piją więcej kawy, gdy są w biurze. Widać również, że nowe pokolenie pije bardziej luksusowe kawy „organiczne”. Gdy gospodarka osiągnie dobre wyniki, popyt w tych segmentach może jeszcze wzrosnąć.

Jak ustalana jest cena kawy?

Cena kawy zależy od wzajemnego oddziaływania podaży i popytu. Gdy nagle pojawia się dużo więcej dostępnej kawy ze względu na dobre zbiory, może to obniżyć cenę. Jednocześnie rosnący globalny popyt może spowodować dalszy wzrost ceny.

Strona podaży

Cena kawy często znacząco spada w przypadku nadprodukcji. W dobrych latach rynek może nagle zostać zalany dużą ilością kawy. Co więcej, warunki pracy rolników uprawiających kawę poprawiają się, co sprawia, że przejście na uprawę kawy staje się bardziej atrakcyjne.

Kurs wymiany

Kursy wymiany funta i dolara również odgrywają ważną rolę. Handel kawą odbywa się na giełdach w Londynie i Nowym Jorku. Gdy kupujesz kawę w innej walucie, kurs wymiany odgrywa dużą rolę w określaniu Twojego wyniku.

2 rodzaje ziaren

W większości przypadków inwestuje się w największy i najbardziej znany rodzaj kawy: kawę Arabica. 70% handlu związane jest z tym rodzajem kawy. Pozostałe 30% składa się głównie z ziaren kawy Robusta. Produkcja tych ziaren jest tańsza, ale ich jakość jest również nieco niższa. Rodzaj kawy, którą handlujesz, może zatem również wpływać na cenę.

Na co należy uważać przy inwestycjach w kawę?

Większość produkcji kawy odbywa się w bardziej niespokojnych regionach. Na przykład wiele plantacji można znaleźć w Afryce i Ameryce Południowej. Niestabilność polityczna i nieurodzaj mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla podaży kawy, co może spowodować nagły znaczny wzrost jej ceny.

Inwestując w kawę, należy zatem bacznie obserwować rozwój sytuacji na arenie międzynarodowej. Niedobór może z łatwością wywindować cenę dowolnego towaru do ogromnych rozmiarów.

Global coffee production

Dobrym tego przykładem był rok 2009, kiedy na liściach kawy w Ameryce Południowej zaczął rozwijać się grzyb. Spowodowało to, że wielu rolników straciło ziarna jeszcze przed zbiorami. Plony w niektórych regionach spadły nawet o 40%.

Monokultura i stosowanie środków chemicznych może sprawić, że duże obszary staną się nieodpowiednie do produkcji kawy. Jeśli rolnicy w tych regionach nie będą rozwijać się we właściwy sposób, istnieje duża szansa, że ceny kawy będą nadal rosnąć.

W jakie spółek handlujących kawą warto zainwestować?

Kupowanie akcji Starbucks

Wszyscy znają Starbucks i nie bez powodu! Starbucks jest największą i najbardziej wpływową firmą związaną z kawą na świecie. Posiadając około 20 000 lokalizacji na całym świecie, Starbucks zmienił picie kawy w doświadczenie. Szczególnie wśród millenialsów picie kawy jest bardziej popularne niż kiedykolwiek.

Wydaje się jednak, że trend ten nieco się zmienia. Ta sama grupa młodych dorosłych chce pić kawę w sposób świadomy i odpowiedzialny, co oznacza, że szukają kawy organicznej i lokalnej. W różnych regionach Starbucks traci udział w rynku na rzecz mniejszych, lokalnych graczy.

JDE Peet’s

Ta holenderska firma serwuje ponad 100 miliardów filiżanek kawy rocznie i działa w ponad 100 krajach. Inwestując w akcje JDE Peet’s [symbol akcji = „JDEPF” curr_symb = „$”], bezpośrednio dywersyfikujesz swoje ryzyko w różnych regionach. Kolejną zaletą firmy jest to, że 75% marek, które posiada, jest konsumowanych w domu, co sprawia, że firma jest dobrze przygotowana do przejścia na pracę z domu.

Tata Coffee

Konsumpcja kawy wciąż silnie rośnie na rynkach wschodzących, w tym w Indiach. Inwestując w Tata Coffee , można wykorzystać ten trend. Udział Tata Coffee w rynku jest nadal ograniczony, ale dzięki ogromnemu dostępnemu kapitałowi firma ma wystarczający potencjał do rozwoju.

Nestlé SA

Jeśli chcesz zainwestować w różne produkty spożywcze oprócz kawy, Nestlé jest dobrym wyborem. Firma produkuje różne pochodne mleka, żywność dla niemowląt, a nawet płatki śniadaniowe.

Investing in coffee stocks.

Dunkin’ Donut

Kiedy słyszysz nazwę marki Dunkin’ Donut, może nie od razu myślisz o kawie. Firma ta jest jednak numerem dwa wśród producentów kawy w Ameryce. W przeciwieństwie do Starbucks, Dunkin’ Donut działa wyłącznie na zasadzie franczyzy, co pozwala utrzymać koszty operacyjne na bardzo niskim poziomie.

Od 2020 roku Dunkin’ Donut został wycofany z giełdy z powodu przejęcia.

Luckin Coffee

Luckin Coffee przez długi czas była bardzo atrakcyjną inwestycją. Firma szybko zdobyła duży udział w rynku i otwierała sklep za sklepem. Jednak po poważnym skandalu związanym z oszustwami cena akcji gwałtownie spadła. Pokazuje to, że inwestując w akcje, zawsze ważne jest zbadanie, jak radzi sobie firma. Nawet jeśli cena kawy lub rynek kawy osiąga dobre wyniki, firma taka jak Luckin Coffee może nadal osiągać słabe wyniki.

Czy warto kupować akcje spółek obracających kawą?

To, czy warto kupować akcje spółek kawowych, zależy od sytuacji na rynku. Oczekuje się, że duże spółki kawowe będą nadal dobrze sobie radzić. Należy jednak pamiętać, że cena akcji zależy od tego, ile ludzie są skłonni za nie zapłacić. Jeśli inne inwestycje staną się stosunkowo bardziej atrakcyjne, cena akcji kawy może nadal spadać.

Ile wynosi bieżąca cena kawy?

Jesteś ciekawy aktualnej ceny towaru, jakim jest kawa? Na poniższym wykresie możesz zobaczyć, po jakim kursie możesz kupić kawę za pomocą kontraktów CFD. Za pomocą przycisków można bezpośrednio otworzyć pozycję.

Rzeczy, o których należy pamiętać inwestując w kawę

Inwestując w kawę, ważne jest, aby mieć oko na podaż. Dużą zaletą kawy jest fakt, że wiele osób jest przyzwyczajonych do picia tego napoju, co oznacza, że popyt nie spadnie nagle. Dlatego to głównie strona podażowa będzie determinować cenę kawy. Ponadto kawa jest podstawowym produktem, który jest często spożywany w czasach słabej koniunktury gospodarczej, co sprawia, że łatwiej jest przewidzieć cenę kawy niż na przykład cenę akcji mediów społecznościowych.

Dlatego należy uważnie śledzić wiadomości i określać, jak radzą sobie uprawy. Duże ilości kawy pochodzą z Kolumbii, która od dawna zmaga się z rdzą liści. Taki wypadek może mieć silny wpływ na podaż kawy, a to może wynieść jej cenę na nowe wyżyny.

Często zadawane pytania dotyczące inwestowania w kawę

Inwestowanie w kawę, jak każdy rodzaj inwestycji, jest ryzykowne. Dlatego zawsze należy rozważyć, czy inwestowanie w kawę jest dla nas odpowiednie. W perspektywie długoterminowej widzę duży potencjał dla cen kawy. Na rynkach wschodzących kawa staje się coraz bardziej popularna. Gdy podaż nie nadąża za rosnącym popytem, cena może tylko rosnąć.

Ważne jest, aby opracować strategię, która nam odpowiada. Na przykład niektórzy inwestorzy kupują akcje kawy w perspektywie długoterminowej, podczas gdy inni chcą spekulować w perspektywie krótkoterminowej. Ważne jest, aby oceniać swoją strategię w międzyczasie. W ten sposób można stale wprowadzać ulepszenia i zwiększać swoje szanse na sukces.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *