Jak inwestować w NASDAQ (2024)? – Akcje i fundusze ETF na NASDAQ

Czy chcesz zainwestować w NASDAQ? NASDAQ jest znany jako amerykański indeks technologiczny! Inwestycje w NASDAQ mogą być bardzo opłacalne. W tym artykule przyjrzymy się, jak i gdzie można kupić najlepsze akcje NASDAQ.

Jak inwestować w indeks NASDAQ?

Inwestowanie w NASDAQ za pomocą funduszu ETF

Można wybrać inwestowanie bezpośrednio w indeks NASDAQ, inwestując w indeks NASDAQ Composite, który obejmuje 100 największych spółek notowanych na NASDAQ.

Indeks NASDAQ jest bardzo popularny wśród inwestorów. Popularność ta wynika z solidnych zysków generowanych przez spółki technologiczne należące do giełdy NASDAQ. Co więcej, jeśli spółki na giełdzie osiągają dobre wyniki, Ty również osiągniesz dobre wyniki.

Możesz inwestować bezpośrednio w NASDAQ za pomocą ETF. ETF to fundusz indeksowy, który stara się jak najdokładniej śledzić indeks. Inwestując regularne kwoty w ETF na NASDAQ, można czerpać korzyści z długoterminowych zmian cen. W poniższym przeglądzie można bezpośrednio zobaczyć, u których brokerów można handlować ETF-ami NASDAQ:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w już od 0,99 €.

Możesz zainwestować w NASDAQ, kupując jeden z następujących ETF-ów NASDAQ:

 • iShares NASDA 100 UCITS z opłatami za zarządzanie w wysokości 0,33%
 • Investco EQQ NASDAQ-100 UCITS z opłatami za zarządzanie w wysokości 0,3%

Aktywne spekulowanie na trendach cenowych NASDAQ

Możesz aktywnie spekulować na trendach cenowych NASDAQ: jest to również nazywane handlem dziennym. Spekulacja często odbywa się za pomocą instrumentu pochodnego, który umożliwia:

 • Spekulowanie na rosnących i spadających cenach NASDAQ
 • Wykorzystanie dźwigni finansowej do spekulacji większą kwotą pieniędzy

Należy pamiętać, że aktywna spekulacja na NASDAQ jest bardziej ryzykowna. Użyj poniższego przycisku, aby wypróbować aktywną spekulację za darmo w wersji demo:

Jak kupować akcje NASDAQ?

Możesz także zdecydować się na inwestowanie w pojedyncze akcje notowane na NASDAQ. Ważne jest, aby przeprowadzić wystarczające badania, ponieważ ceny giełdowe mogą szybko rosnąć i spadać.

Wybierając akcje NASDAQ, można zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Jaki jest stosunek ceny akcji do zysków?
 • Czy firma ma dobry plan na przyszłość?
 • Czy firma ma konkurencję?
 • Jaki jest klimat gospodarczy?

Chcesz wiedzieć, u których brokerów możesz inwestować w akcje NASDAQ? Kliknij tutaj, aby porównać najlepszych maklerów giełdowych.

Jakie są korzyści z inwestowania w NASDAQ?

 • Dywersyfikacja: inwestując w indeks NASDAQ, stosujesz wyższy poziom dywersyfikacji ryzyka niż w przypadku zakupu pojedynczych akcji.
 • Koszty: inwestowanie w indeks jest stosunkowo niedrogie, ponieważ płacisz niskie roczne opłaty za zarządzanie swoimi inwestycjami.
 • Innowacyjność: spółki wchodzące w skład indeksu NASDAQ są ponadprzeciętnie innowacyjne. W rezultacie możesz osiągnąć wyższy zwrot w dłuższej perspektywie.
 • Łatwość: możesz regularnie inwestować bez żadnego wysiłku. Wszystko, co musisz zrobić, to wpłacić miesięczną kwotę pieniędzy.

Jakie są wady inwestowania w NASDAQ?

 • Ograniczona dywersyfikacja: w przypadku NASDAQ nie inwestujesz we wszystkie sektory, co oznacza, że dywersyfikacja nie jest doskonała.
 • Kontrola: inwestując w NASDAQ, nie masz kontroli nad poszczególnymi inwestycjami.
 • Dolar: kurs wymiany dolara ma znaczący wpływ na ostateczny wynik.

Jak kupić ETF na NASDAQ?

Zanim będziesz mógł kupić ETF NASDAQ, musisz otworzyć konto u brokera. Musisz również wpłacić na swoje konto wystarczającą ilość pieniędzy, aby kupić co najmniej jeden ETF NASDAQ. W tej krótkiej instrukcji pokażemy, jak kupić ETF NASDAQ za pomocą eTroro.

W pasku wyszukiwania można wpisać NASDAQ. Następnie wybierz ETF NASDAQ, który chcesz kupić i kliknij zielony przycisk TRADE.

Na ekranie zamówienia możesz podać najważniejsze szczegóły. Obejmuje to kwotę, którą chcesz zainwestować i rodzaj zlecenia, którego zamierzasz użyć. W przypadku zlecenia rynkowego kupujesz ETF NASDAQ bezpośrednio po dostępnej cenie, a w przypadku zlecenia z limitem ceny określasz konkretną cenę, po której chcesz kupić ETF.

Czym jest giełda NASDAQ?

Skrót NASDAQ oznacza National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Jest to dość skomplikowana nazwa, dlatego też wszyscy nazywają ją NASDAQ lub US Tech 100.

NASDAQ to amerykańska giełda papierów wartościowych znana z akcji spółek technologicznych. Giełda istnieje od 1967 roku i ma niższe wymagania wstępne niż wiele innych amerykańskich giełd. Dlatego też wiele nowych spółek debiutuje na NASDAQ.

Większość akcji notowanych na NASDAQ to akcje spółek technologicznych. Oferta akcji staje się jednak bardziej rozbudowana: w ramach NASDAQ można również znaleźć wiele firm działających w branży biotechnologicznej.

Czym jest indeks giełdowy NASDAQ?

Indeks NASDAQ jest indeksem opartym na giełdzie NASDAQ. Jego celem jest jak najdokładniejsze śledzenie zmian cen na NASDAQ.

Indeks NASDAQ-100 jest najbardziej znanym indeksem. Indeks ten obejmuje tylko 100 największych funduszy notowanych w indeksie. Możesz samodzielnie inwestować w ten indeks za pomocą funduszy ETF.

Indeks NASDAQ Composite nie zawiera akcji finansowych. Akcje finansowe są uwzględnione w osobnym indeksie, a mianowicie Nasdaq Financial-100.

Kształtowanie się cen NASDAQ

W przeszłości wartość NASDAQ spadła o ponad 80%: stało się tak po ataku terrorystycznym na World Trade Center i pęknięciu bańki internetowej. Kryzys kredytowy również spowodował gwałtowny spadek ceny NASDAQ.

Pomimo tych znaczących spadków w przeszłości, NASDAQ wykazał znaczny długoterminowy wzrost. W 1995 r. wartość indeksu wynosiła około 450 USD, a pod koniec 2021 r. ponad 16 000 USD! Gdybyś inwestował regularnie, NASDAQ zapewniłby Ci solidny zwrot.

Czy chcesz obliczyć, ile bogactwa możesz zbudować, inwestując regularnie? Wypróbuj to narzędzie!

W jakie akcje można inwestować na giełdzie NASDAQ?

Być może zastanawiasz się, które akcje są notowane na NASDAQ. Do znanych spółek notowanych na NASDAQ należą:

Jeśli kupisz udziały w Netflix, a spółka osiągnie zysk, skorzystasz na tym jako akcjonariusz. A jeśli Twoje udziały zyskają na wartości po kilku tygodniach, miesiącach lub latach, możesz sprzedać je z zyskiem.

Ograniczona dywersyfikacja w ramach indeksu

Wiele osób uważa, że inwestowanie w NASDAQ zapewnia solidny poziom dywersyfikacji. Dla większości ludzi z pewnością prawdą jest, że inwestycja w NASDAQ jest bardziej stabilna niż losowe kupowanie akcji. Ważne jest jednak, aby zbadać zawartość instrumentu, w który inwestujesz w NASDAQ.

Na przykład w ramach NASDAQ 100 można zauważyć, że trzy największe akcje stanowią dużą część indeksu. Apple, Amazon i Microsoft odpowiadają za ponad 30 procent wartości indeksu. Jeśli dodamy do tego Facebooka, Alphabet i Teslę, mamy już połowę indeksu, co oznacza, że poziom dywersyfikacji ryzyka będzie często rozczarowujący, gdy inwestujemy w NASDAQ. Jeśli akcje te nie osiągną dobrych wyników, zwrot z inwestycji prawie na pewno będzie rozczarowujący.

Dlatego też niezwykle ważne jest sprawdzenie, które akcje wchodzą w skład indeksu. Określenie wagi poszczególnych akcji: pozwala to określić, czy indeks pomaga osiągnąć dobrą dywersyfikację ryzyka. Jeśli niektóre akcje utrzymują dominującą pozycję, ważne jest, aby zbadać te spółki.

Czy mądrze jest inwestować w NASDAQ?

To, czy mądrze jest inwestować w NASDAQ, jest zawsze kwestią osobistą. Postrzegam NASDAQ jako indeks przyszłości. Spółki, które dziś dobrze sobie radzą (takie jak Apple i Amazon), to firmy technologiczne. W ramach NASDAQ można znaleźć wiele innych innowacyjnych firm, które opracowują nowe technologie, takie jak druk 3D czy napęd elektryczny.

Potrzeba jednak dużo cierpliwości. Można zauważyć, że ceny innowacyjnych spółek często zmieniają się silniej, zarówno w górę, jak i w dół. Duża część spółek na NASDAQ prawdopodobnie nie przetrwa, ale straty te mogą zostać zrekompensowane przez ogromne zyski kilku spółek, które odniosły sukces.

Inwestując długoterminowo w NASDAQ, można czerpać korzyści z nowych technologii. Oczywiście, jeśli uda ci się znaleźć tę jedną spółkę, która odniesie sukces, możesz osiągnąć jeszcze wyższy zwrot. Szanse na to są jednak niewielkie, a inwestując w indeks, zmniejszasz ryzyko inwestycyjne.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *