Dlaczego warto inwestować w fundusze ETF? 6 powodów

Inwestowanie w fundusze ETF jest bardziej popularne niż kiedykolwiek, ale dlaczego? W tym artykule omówimy 6 powodów, dla których inwestowanie w fundusze ETF może być atrakcyjną opcją również dla Ciebie.

Gotowy do rozpoczęcia korzystania z funduszy ETF?

Powód 1: większa elastyczność dzięki funduszom ETF

Dobrym powodem do inwestowania w fundusze ETF jest wysoki stopień elastyczności. W przypadku funduszy ETF można wejść lub wyjść w dowolnym momencie. Ceny ETF są stale aktualizowane, a ETF są przedmiotem obrotu na giełdzie, podobnie jak akcje.

Oznacza to, że inwestowanie w fundusze ETF zapewnia pełną elastyczność. W przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych często można wyjść z inwestycji tylko raz dziennie, a kształtowanie się cen jest również znacznie mniej przejrzyste.

Powód 2: dywersyfikacja ryzyka

Dzięki funduszom ETF można łatwo zdywersyfikować ryzyko, nawet przy niewielkich kwotach! W przypadku niektórych funduszy ETF inwestujesz w tysiące akcji za pomocą jednego produktu inwestycyjnego. Pozwala to zmniejszyć zmienność i ryzyko portfela.

Fundusze ETF umożliwiają dywersyfikację ryzyka w różnych krajach i sektorach. Co więcej, wchodząc na rynek w różnym czasie, można również zdywersyfikować ryzyko w czasie. Pozwala to uniknąć inwestowania dużych kwot tuż przed załamaniem na szczycie rynku.

Powód 3: niskie koszty

Kolejnym dobrym powodem do inwestowania w fundusze ETF są stosunkowo niskie koszty. Zazwyczaj płacisz niską prowizję raz u brokera za zakup ETF, podobnie jak w przypadku akcji. Następnie płacisz opłaty za zarządzanie funduszem, które zwykle wynoszą 0,5% lub mniej.

Koszty te wyraźnie kontrastują z wysokimi kosztami transakcyjnymi zwykłych funduszy inwestycyjnych. W przypadku zwykłego funduszu inwestycyjnego czasami płacisz więcej niż jeden procent, co może obniżyć Twoje zyski. Co więcej, aktywnie zarządzane fundusze rzadko osiągają lepsze wyniki niż fundusze zarządzane pasywnie.

Powód 4: gromadzenie budowanie bogactwa

Fundusze ETF są bardzo odpowiednie do budowania bogactwa przy stosunkowo niskim ryzyku. Inwestując okresowo stałą kwotę, zyskujesz na zwrotach z inwestycji. Pozwala to na znaczny wzrost majątku w dłuższej perspektywie. Dzięki temu narzędziu możesz bezpośrednio obliczyć zwrot, jaki uzyskasz, inwestując w ETF przez wiele lat.

Powód 5: zajmuje niewiele czasu

Innym powodem, dla którego warto inwestować w fundusze ETF, jest to, że zajmuje to niewiele czasu. Nie musisz badać setek akcji i śledzić wiadomości o każdej z nich z osobna. Wystarczy wybrać dobry fundusz ETF i okresowo wpłacać do niego pieniądze. Ponieważ zajmuje to niewiele czasu, nawet osoby z zajętą pracą mogą czerpać korzyści z rozwoju sytuacji na rynku akcji.

Powód 6: dostępność

Inwestowanie w fundusze ETF jest bardzo przystępne: potrzebujesz tylko konta u brokera, aby bezpośrednio handlować funduszami ETF. Chcesz zacząć samodzielnie kupować fundusze ETF? W takim razie od razu otwórz konto u brokera i zacznij budować swoje bogactwo:

Dlaczego warto inwestować w fundusze ETF?

Jak można przeczytać w tym artykule, istnieje kilka korzyści związanych z inwestowaniem w fundusze ETF. Inwestując regularnie stałą kwotę w fundusze ETF, można zbudować znaczną fortunę przy minimalnym ryzyku i niskich kosztach.

Czy jesteś ciekawy, gdzie możesz inwestować w fundusze ETF? W poniższym przeglądzie możesz bezpośrednio zobaczyć, u których brokerów możesz handlować funduszami ETF:

Dlaczego warto inwestować w fundusze ETF? 6 powodów

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *