Jak kupić akcje Gazprom Energy (2024)?

Gazprom Energy to duża rosyjska spółka eksportująca gaz ziemny do Europy i Chin. Pomimo niestabilnej sytuacji politycznej, inwestowanie w akcje Gazpromu może być interesujące. W tym artykule omawiamy, jak i gdzie kupić akcje Gazpromu.

Jak kupić akcje Gazprom?

Jesteś ciekawy, którzy brokerzy są najlepsi do handlu akcjami Gazpromu? Następnie sprawdź poniższy przegląd najlepszych brokerów do handlu akcjami Gazprom:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
Spekuluj z CFD na rosnących i malejących cenach Gazprom! 82% indywidualnych kont CFD traci swoje pieniądze.
eToro akcjeKupuj Gazprom bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w Gazprom przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Dlaczego inwestowanie w akcje Gazpromu może być interesujące?

  • Duże rezerwy: Gazprom posiada największe rezerwy gazu ziemnego na świecie.
  • Zróżnicowane portfolio: Gazprom posiada zróżnicowaną gamę pól gazowych i rurociągów w różnych krajach.
  • Lider rynku: Gazprom jest liderem rynku w branży gazu ziemnego i zbudował silną pozycję, zwłaszcza w Europie.
  • Nowe projekty: Gazprom zbudował Nord Stream 2, a także ustanowił nowe połączenia z Azją.

Jakie ryzyko należy wziąć pod uwagę kupując akcje Gazpromu?

  • Ryzyko polityczne: Gazprom jest własnością państwa rosyjskiego. Pozycja Gazpromu uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku wojny na Ukrainie.
  • Środowisko: Gaz ziemny ma negatywny wpływ na środowisko.
  • Zmienność: Wahania cen gazu ziemnego mogą wpływać na wyniki spółki.
  • Transformacja: Gaz ziemny jest coraz częściej zastępowany przez przyjazne dla środowiska alternatywy.

Jacy są najwięksi konkurenci Gazpromu?

Inwazja Rosji na Ukrainę

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, kurs akcji Gazpromu znajduje się pod silną presją. Sankcje coraz bardziej utrudniają spółce osiąganie zysków. Co więcej, rosyjski rubel zanurkował, jeszcze bardziej osłabiając pozycję konkurencyjną Gazpromu. Nawet przy gwałtownie rosnącej cenie gazu ziemnego, cena akcji Gazpromu znacznie spadła.

Czy wiesz, że na platformach takich jak eToro możliwe jest również zajęcie krótkiej pozycji? Oznacza to, że spekulujesz na spadającej cenie akcji.

Jeśli posiadasz już akcje Gazpromu, pamiętaj, że Gazprom jest największym dostawcą gazu ziemnego do Europy. Ze względu na całą niepewność, akcje są obecnie notowane na poziomie poniżej 2-krotności zysków. Czy wierzysz w pozytywny wynik konfliktu? Wtedy istnieje szansa, że cena akcji ponownie wzrośnie w przyszłości.

Jednocześnie istnieje obawa, że Rosja przejmie wszystkie aktywa inwestorów zagranicznych w odpowiedzi na sankcje. Na przykład cudzoziemcy nie mogą obecnie sprzedawać rosyjskich akcji. Dlatego należy uważać z inwestycjami w rosyjskie akcje: są one bardzo ryzykowne!

Jaka jest obecna cena akcji Gazpromu?

Jesteś ciekawy aktualnej ceny akcji Gazpromu? Poniżej możesz zobaczyć, po jakiej cenie możesz kupić akcje Gazpromu:

Dane spółki Gazprom

Poniżej znajdują się najważniejsze dane spółki Gazprom.

Ceny akcji Gazpromu w ciągu ostatnich 5 dni

W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Gazpromu z ostatnich 5 dni:

Jak inwestować w akcje Gazpromu?

Inwestycja w akcje Gazpromu może być interesująca: spółka kontroluje dużą część światowych rezerw gazu ziemnego. Ale jak inwestować w akcje Gazpromu?

Krok 1: Załóż konto u brokera

Jako inwestor prywatny możesz inwestować w akcje Gazpromu za pośrednictwem swojego brokera. Ze względu na napięcia polityczne, akcje Gazpromu mogą nie być zbywalne u każdego brokera. Dlatego też, jeśli chcesz kupić akcje Gazpromu, powinieneś przeprowadzić analizę różnych brokerów. Kliknij tutaj, aby porównać brokerów.

Krok 2: zrób rozeznanie

Analiza pozycji konkurencyjnej i sytuacji finansowej Gazpromu. Cena gazu ziemnego silnie determinuje cenę akcji Gazpromu. Ponadto sytuacja polityczna w Rosji jest również bardzo istotna dla kursu akcji tej spółki.

Krok 3: określenie strategii

Niektórzy inwestorzy aktywnie spekulują na zmianach cen Gazpromu. Ma to tę zaletę, że można aktywnie reagować na najnowsze zmiany na rynku. Jednocześnie trudno jest pokonać rynek, co zwiększa ryzyko strat. Alternatywnie, można kupować akcje Gazpromu długoterminowo i stosować uśrednianie kosztów dolara.

Krok 4: zakup akcji Gazpromu

Kiedy zdecydujesz, że chcesz zainwestować w akcje Gazpromu, możesz złożyć zamówienie. Możesz wybrać pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem ceny. W przypadku zlecenia rynkowego kupujesz akcje Gazprom po bieżącej cenie, a w przypadku zlecenia z limitem ceny ustalasz cenę, którą chcesz zapłacić za akcje.

Czy warto inwestować w akcje Gazpromu?

Władza rosyjskiego rządu

Nie wszyscy inwestorzy witają Gazprom z otwartymi ramionami. Wynika to z faktu, że Gazprom jest kontrolowany przez rosyjski rząd: rząd posiada większość udziałów.

Regularnie wykorzystuje też dostęp do gazu jako broń polityczną. Kiedy rząd odcina dostawy do niektórych krajów, jest to niekorzystne dla wyników biznesowych Gazpromu. Dlatego ważne jest, aby mieć oko na rosyjski rząd, rozważając inwestycję w akcje Gazpromu.

Wysoka dywidenda

Istnieje jednak wiele powodów, dla których inwestycja w akcje Gazpromu może być interesująca. Na przykład, spółka wypłaca wysoki procent dywidendy: rosyjska firma chce wypłacać 50% zysku netto.

Nowy rurociąg do Chin

Nowo wybudowany gazociąg do Chin zapewnia również, że firma stała się mniej zależna od Europy. Inwestycja w akcje Gazpromu może zatem z pewnością się opłacić: należy jednak uważnie obserwować sytuację polityczną i gospodarczą w Rosji.

Konkurencja

Nie należy zapominać o konkurencji, takiej jak Novatek i Rosneft. Cena akcji Gazpromu jest silnie skorelowana z ceną ropy naftowej; zaleca się zatem uważne śledzenie ceny ropy naftowej, gdy rozważa się inwestycję w Gazprom.
investing in Gazprom

Parę słów o Gazprom

Gazprom jest jednym z największych dostawców gazu na świecie, z 15% udziałem. W 2005 r. rząd rosyjski nabył większościowy pakiet 50,0002% akcji. Gazprom dostarcza gaz ziemny do wielu krajów w Europie, zwłaszcza do krajów byłego Związku Radzieckiego oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Europejskie firmy energetyczne, takie jak Essent i Nuon, od dziesięcioleci otrzymują gaz ziemny od Gazpromu.

W maju 2007 r. w Amsterdamie powstała spółka Gazprom EP International B.V.. Jest to specjalny oddział Gazpromu poza Rosją i krajami byłego Związku Radzieckiego. Firma posiada 51% udziałów w gazociągu Nord Stream przez Morze Bałtyckie.

Gazprom ma również 9% udziałów w gazociągu BBL, który łączy Holandię z Wielką Brytanią.

Historia Gazprom

W latach 80. prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow połączył ministerstwa ropy naftowej i gazu w ramach swojego programu reform gospodarczych. Doprowadziło to do utworzenia rosyjskiej spółki państwowej Gazprom w dniu 8 sierpnia 1989 roku. Ta państwowa spółka była odpowiedzialna za produkcję, dystrybucję i sprzedaż gazu.

Spółka została sprywatyzowana w listopadzie 1992 roku. Przekształcenie spółki państwowej w korporację narodową zostało osiągnięte poprzez sprzedaż bonów. Sprzedaż tych bonów podlegała surowym warunkom i ograniczała odsetek zagranicznych udziałowców do 9%.

Sprywatyzowany Gazprom podpisał swoje pierwsze umowy partnerskie z zagranicznymi firmami w 1993 roku. Następnie podpisano umowy partnerskie z fińskim Neste i francuskim Gaz de France.

Gazprom dostarcza gaz do Chin

W 2014 r. Rosja i Chiny podpisały mega-kontrakt. Gazprom, w imieniu Rosji, będzie dostarczał gaz ziemny do Chin przez 30 lat. Dzięki Chinom Rosja zyskała drugiego dużego zagranicznego klienta po Europie. Wartość tego kontraktu szacuje się na 400 miliardów dolarów.

Aby umożliwić dostawę gazu ziemnego, należy zbudować rurociąg „Siła Syberii”. Budowa tego połączenia wymaga inwestycji rzędu 55 miliardów dolarów.

Ponieważ Chiny są nowym klientem Gazpromu, firma jest teraz mniej zależna od stosunków politycznych z Europą. Zwiększone napięcia są zagrożeniem dla Gazpromu, a ta nowa współpraca wzmacnia pozycję firmy. Może to być dobry powód do inwestowania w Gazprom poprzez zakup akcji.

Czy warto kupować akcje Gazpromu?

Po inwazji Rosji na Ukrainę zagranicznym inwestorom trudno jest inwestować w rosyjskie firmy. Istnieje duża niepewność: Rosja może w każdej chwili skonfiskować zagraniczne aktywa. Inwestowanie w akcje Gazpromu wiąże się zatem ze znacznym ryzykiem.

Pomimo wszystkich problemów politycznych, Gazprom nadal osiąga dobre wyniki. Ceny energii gwałtownie wzrosły, co zwiększa marżę zysku.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *