Inwestowanie w kakao

Okazje inwestycyjne mogą przybierać dowolną formę i skalę. Rynek docelowy zależy od twojej wiedzy oraz bieżącej rentowności danego rynku. Inwestowanie w akcje to tylko jedna z wielu możliwości, a stworzenie prawidłowo rozłożonego portfolio jest szalenie istotne w dłuższej perspektywie sukcesu.

Jednym ze sposobów na wprowadzenie różnorodności do twojego portfolio jest inwestowanie w kakao oraz inne surowce. Kakao może stać się stabilnym i pewnym filarem twojego portfolio inwestycyjnego. Niniejszy artykuł wyjaśnia, jak inwestować w kakao.

Dlaczego warto inwestować w kakao?

Inwestowanie w towary takie jak kakao to dobry sposób na dywersyfikację własnego portfolio. Kakao jest towarem, a co za tym idzie, stanowi stabilny produkt pochodzenia naturalnego, podobnie jak cukier lub kawa. Ludzie cały czas potrzebują surowców, co czyni inwestycje w towary ciekawą opcją. Popyt w tym wypadku jest niemalże stały.

Jak inwestować w kakao?

Istnieje kilka różnych metod inwestowania w Kakao. Omówimy sposoby, w jakie możesz tego dokonać.

Aktywnych handel derywatami

Pragniesz aktywnie spekulować ceną kakao? Możesz dokonać tego, wykorzystując derywaty! W przypadku inwestorów prywatnych spekulacja poprzez kontrakty CFD przy wzrostach i spadkach cen kakao jak najbardziej wchodzi w grę. Kontrakty CFD pozwalają na składanie zleceń zarówno przy spadających, jak i rosnących cenach.

Atrakcyjnym miejscem dla handlu kakao poprzez CFD jest platforma Plus500. W ramach Plus500 możesz bez ryzyka wypróbować wszystkie funkcje, korzystając z bezpłatnego demo. Skorzystaj z poniższego przycisku i utwórz darmowe konto próbne w okamgnieniu:

86% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Invest cocoa

Przykładowa wartość cen

Długoterminowe inwestowanie w kakao

Bardziej przemawiają do Ciebie długoterminowe inwestycje w kakao? Możesz tego dokonać, nabywając ETF-y (otwarte fundusze inwestycyjne, z ang. exchange trade funds) powiązane z kakao. ETF kakao stanowi rodzaj funduszu śledzącego ceny kakao tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Najbardziej powszechnym ETF-em do handlu kakao jest ETF iPath Cocoa ETF (NIB). Jego mniejszy odpowiednik to iPath Pure Beta Cocoa ETF (CHOC). Przy czym drugi z wymienionych funduszy jest mniej płynny, ponieważ przykuwa uwagę mniejszej liczby inwestorów.

Jedną z najtańszych platform do handlu tego rodzaju oraz pozostałymi funduszami jest DEGIRO. Skorzystaj z poniższego przycisku i utwórz darmowe konto na platformie DEGIRO:

Inwestowanie w akcje kakao

Niestety, większość spółek, zajmujących się produkcją kakao, nie figuruje na giełdzie papierów wartościowych. Chcesz inwestować w udziały powiązane z kakao? W takim razie możesz rozważyć kupowanie akcji spółek zajmujących się produkcją czekolady. Kakao jest najważniejszym składnikiem wyrobów czekoladowych.

Chcesz dowiedzieć się, jak dokonać bezpośredniego zakupu akcji kakao? W niniejszym artykule wyczerpująco wyjaśniamy, jak kupować i sprzedawać akcje przez Internet:

Chcesz wiedzieć, które akcje są uzależnione od ceny kakao? Poniżej znajduje się lista powszechnie znanych spółek, zaangażowanych w produkcję czekolady.

Znane akcje spółek amerykańskich produkujących czekoladę:

  • Hershey Co.
  • Mondelez International
  • Rocky Mountain Chocolate Factory
  • Tootsie Roll Industries

Znane akcje spółek szwajcarskich produkujących czekoladę:

  • Nestlé
  • Barry Cellebaut
  • Chocolate manufacturers Lindt & Spruengi

Kakao kontra pozostałe surowce

Nawet w czasie recesji ludzie wciąż wykazują zapotrzebowanie na kakao, kawę lub cukier. Konsumpcja tych produktów trwa nieprzerwanie, bez względu na potencjalne kryzysy w skali globalnej. W przypadku towarów takich jak ropa i gaz jest wręcz przeciwnie. Podaż i popyt na towary pokroju kakao, kawa i cukier są relatywnie stabilne.

Złoto i srebro są dostępne w małych ilościach, w związku czym ich podaż wywiera bezpośredni wpływ na rynek. Jeśli chodzi o kakao, sprawa wygląda nieco inaczej. Raczej nie zdarza się, aby ktoś nagle natrafił na zagajnik plantacji kakao, który podwoiłby gwałtownie podaż i w konsekwencji obniżył cenę. To oznacza, że ceny kakao nigdy nie będą tak niestabilne, jak ceny kruszców i kryptowalut.

Giełda Kawy, Kakao i Cukru

Giełda Kawy, Cukru i Kakao (z ang. CS&CE) jest giełdą towarową, założoną we wrześniu 1979 roku z myślą o ułatwieniu i zabezpieczeniu obrotu transakcjami terminowymi tych towarów. To specjalistyczna giełda skupiona wokół handlu tymi surowcami. Właśnie w tym miejscu zakupisz swoje transakcje terminowe związane kakao, kawą i cukrem.

trading cocoa

Towary miękkie i twarde

Surowce, często również określane mianem towarów, dzielą się na dwa rodzaje: towary miękkie oraz towary twarde. Towary twarde to zasoby naturalne, które należy wydobyć, zaliczamy do nich złoto, kauczuk oraz ropę. Z kolei towary miękkie stanowią płody rolne lub inwentarz żywy, włączając w to kukurydzę, pszenicę, kawę, cukier, soję, a także wieprzowinę.

Warto znać różnicę pomiędzy tymi towarami, decydując się na inwestowanie w kakao, ponieważ każdy rodzaj ma swoje funkcje i zmienność. Towary twarde zależą od podaży natury, a z kolei towary miękkie są uzależnione bardziej od czynnika ludzkiego.

Inwestowanie w kakao

Warto posiadać towar miękki w swoim portfolio inwestycyjnym. Inwestując w surowce takie jak kakao, zapewniasz dalszą dywersyfikację portfolio. Handel kakao może odbywać się za pośrednictwem większości brokerów online, tak więc korzystanie z giełdy SC&CE nie jest koniecznością.