Handel pszenicą: jak inwestować w pszenicę?

W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat inwestowania w pszenicę. Odpowiemy na pytanie, czy obecnie warto obracać pszenicą. Po zapoznaniu się z treścią będziesz w stanie samodzielnie ocenić opłacalność inwestowania w pszenicę przez Internet.

Jak inwestować w pszenicę?

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w Pszenicę. Możesz bezpośrednio spekulować ceną towaru lub zainwestować w fundusz, śledzący cenę pszenicy. Ten artykuł w wyczerpujący sposób wyjaśnia, jak to wszystko działa.

Aktywna spekulacja ceną pszenicy

Mówiąc o bezpośrednim handlu pszenicą, nie mamy na myśli fizycznego zakupu dużych ilości tego surowca. Wręcz przeciwnie, chodzi nam o bezpośredni handel poprzez kontrakty CFD na pszenicę. W tym wypadku odpadają koszty związane z magazynowaniem pszenicy.

Tak właściwie nie inwestujesz w samą pszenicę, a raczej spekulujesz jej ceną. Dzięki temu unikniesz obowiązku dostawy surowca, ponieważ nie zakupiłeś pszenicy, a jedynie kontrakty na nią.

Rozważając dokładnie wszystkie podstawowe czynniki, możesz dobrze zarobić na handlu pszenicą. W związku z tym należy mieć oko na popyt rynkowy. W razie złych wieści na temat zbiorów pszenicy warto zakupić większą ilość surowca, ponieważ jego cena najprawdopodobniej poszybuje w górę.

Z kolei, jeśli zbiory przerosną oczekiwania, możesz rozważyć otwarcie pozycji krótkiej. Pozycja krótka pozwala na zysk przy spadającej cenie pszenicy, ale także na utratę pieniędzy. Zawsze pamiętaj o tym, że podczas inwestycji możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić. W każdym przypadku istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Jeśli już zdecydowałeś się zainwestować w pszenicę, to możesz to tego celu skorzystać z brokera online. Jednym z najlepszych serwisów, gdzie możesz tego dokonać, jest platforma Plus500, która umożliwia wypróbowanie wszelkich opcji w ramach całkowicie darmowego konta demo. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio otworzyć konto:

82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Pośrednie inwestowanie w pszenicę za pomocą funduszu

Pośrednie inwestowanie w pszenicę jest w zasięgu twojej ręki. W tym przypadku również nie mamy na myśli fizycznego zakupu, dajmy na to, bochenka chleba, który zawiera pszenicę.

Przykładowo, rozważ inwestycję w fundusz indeksowy, ściśle śledzący cenę pszenicy. Ponadto, możesz zakupić akcje spółek obracających pszenicą, które z reguły angażują w przetwarzanie tego surowca na gotowe produkty. Prosimy mieć na uwadze, że w drugim wypadku kwestie związane z samą spółką również są szalenie istotne.

inwestować w pszenicę

Czym jest pszenica?

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to gatunek zboża; co najciekawsze, to jedna z najchętniej uprawianych roślin na świecie, a to z kolei przekłada się na ogromną podaż, która ma swoje odzwierciedlenie w konsumpcji. Pszenica wraz z kukurydzą, stanowią najczęściej spożywane ziarna na świecie. Niemniej jednak branża pszenicy podlega wielu zmiennym.

Rozróżniamy różne rodzaje pszenicy: pszenicę zimową, letnią oraz przejściową. Nazwy te biorą się od pory obsiewu. Większość pszenicy pochodzi z Chin, USA oraz Rosji.

Skąd bierze się cena pszenicy?

Pszenica jest płodem rolnym, na który niemalże zawsze jest popyt. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ wiele różnorodnych produktów zawiera pszenicę, a sami ludzie zawsze będą musieli zaspokajać swój głód. Ryzyko gwałtownego spadku popytu na pszenicę jest stosunkowo niewielkie.

W związku z tym cena pszenicy jest głównie uzależniona od jej podaży. Przykładowo, marne żniwa mogą doprowadzić do znaczącego wzrostu cen. Warto poznać metody i uwarunkowania uprawy pszenicy w krajach, które są jej głównymi dostawcami.

Zasób pozbawiony dominującego gracza

Pszenica może być uprawiana niemalże w każdym miejscu na Ziemi. Z tego względu na rynku brakuje dominatora, który byłby w stanie wywołać burzę. Największym producentem pszenicy są Chiny, aczkolwiek kraje takie jak Indie, Rosja, USA i Francja również dostarczają wielkie ilości tego towaru.

W rezultacie nie ma pojedynczego gracza kontrolującego większość rynku, a co za tym idzie, państwa nie mogą prowadzić rozgrywek politycznych, wykorzystując argument związany z podażą pszenicy. To wyraźnie przyczynia się do stabilności cen pszenicy.

ceny pszenicy Anglia

Rozwój cen pszenicy na przykładzie Anglii

Zastosowanie pszenicy

Pszenica jest wykorzystywana w branży spożywczej. Niemniej jednak konsumpcja ludzka nie jest głównym przeznaczeniem pszenicy. Przykładowo, wykorzystuje się ją do produkcji biopaliw.

Handel pszenicą

Handel płodami rolnymi z reguły odbywa się poprzez specjalne giełdy. Pszenicą handluje się na giełdzie CBOT (z ang. Chicago Board of Trade). Pojedyncza miara pszenicy lub inaczej buszel wynosi 27,21 kilogramów. Wartość tej jednostki wyrażana jest w centach. Kiedy buszel osiąga wartość 500, oznacza to, że musisz zapłacić 5 dolarów za 27,21 kilogramów pszenicy.

Na tej giełdzie handluje się kontraktami na 5000 buszeli, co wynosi 30 000 kilogramów pszenicy. Na całe szczęście możesz również zainwestować w mniejszą ilość, korzystając z usług współczesnych brokerów.

Na co warto zwrócić uwagę, inwestując w pszenicę?

Cena pszenicy jest niezwykle podatna na warunki pogodowe. Przy niesprzyjającej pogodzie zbiory na ogół są marne, a co za tym idzie, cena pszenicy szybuje wysoko w górę. Ponadto, swoje piętno odciska tutaj również zapotrzebowanie branży. Doskonałym przykładem tego jest rok 2005, kiedy to popyt na pszenicę wzrósł gwałtownie ze względu na produkcję etanolu, stanowiącego składnik biopaliw.

Rzecz jasna, ciągle powiększająca się populacja świata dodatkowo wywiera pozytywny wpływ na rozwój ceny pszenicy. Przy wzroście liczby ludności zwiększa się również ilość konsumentów.

Efektywność w porównaniu z innymi rodzajami zboża

Na ogół do produkcji etanolu (biopaliwa) używa się kukurydzy. Ta procedura jest bardziej opłacalna, co z resztą widać po tym, jak rolnicy przestawiają się z uprawy pszenicy na kukurydzę. To może doprowadzić do poważnych braków pszenicy w przyszłości i w konsekwencji do wzrostu jej ceny. Pszenica jest wykorzystywana do produkcji makaronu i ciasta na pizzę, a tego nikt z nas nigdy nie będzie miał dosyć.

Inwestowanie w akcje związane z pszenicą

Tak na dobrą sprawę nie istnieje żadna spółka, która całe swoje nadzieje pokłada w produkcji pszenicy. W związku z tym możesz jedynie inwestować pośrednio w pszenicę poprzez w spółki, zaangażowane w branżę rolniczą. Przyjrzyjmy się zatem określonym akcjom związanym z tym sektorem.

Kupowanie akcji Spółki Mosaic

Spółka Mosaic jest stosunkowo młoda, aczkolwiek obecnie stała się amerykańskim liderem w produkcji nawozu do uprawy ziemniaków. Zapotrzebowanie na sztuczne nawozy rośnie w skali globalnej, a spółka Mosaic wie, jak skorzystać na tej sytuacji. Firma prowadzi swoją działalność w ponad 50 krajach. W związku z tym nabycie udziałów Spółki Mosaic może okazać się niebywale lukratywne.

Zakup akcji Bunge Limited

Bunge Limited to spółka prowadząca wiele działalności o charakterze rolniczym. Pszenica odgrywa istotną rolę w modelu biznesowym Bunge Limited. Firma stale przetwarza i transportuje pszenicę. Z całą pewnością w tym przypadku nie inwestujesz bezpośrednio w pszenicę, lecz raczej w olbrzymią spółkę rolniczą. Z tego powodu warto sprawdzić, jak obecnie idą jej interesy.

Spółka Arch Daniels Midland

Kolejnym z gigantów działających w branży rolniczej jest Spółka Arch Daniels Midland. W posiadaniu spółki znajduje się ponad 600 obiektów, których płody rolne są eksportowane na cały świat. Również w tym wypadku nie jest to bezpośrednia inwestycja w pszenicę, a raczej w branżę rolniczą w ogólnym znaczeniu tego słowa.

Ile obecnie wynosi cena pszenicy?

Poniżej sprawdzisz bieżącą cenę kontraktu CFD na pszenicę:

Wskazówki odnośnie do handlu pszenicą

Teraz już wiesz, że cena pszenicy jest w głównej mierze uzależniona od podaży rynkowej. Warto poczynić dogłębną analizę podaży i podjąć działanie, kiedy zaistnieją wyraźne prognozy wyjątkowo dobrych lub marnych żniw.

Wszystkie znaki na niebie wskazują na to, że w dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na pszenicę będzie stale rosło. Koniec końców, światowa populacja wciąż powiększa się i co za tym idzie, coraz wrasta liczba głodnych konsumentów. Niemniej jednak postęp w branży rolniczej znacznie ułatwia uprawę pszenicy, dzięki czemu można osiągnąć wysoką podaż przy stosunkowo niewielkich nakładach.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.