Jak inwestować w lewarowany fundusz ETF – objaśnienie

Dzięki lewarowanemu funduszowi ETF można szybko osiągnąć znaczący zwrot. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych funduszy ETF, lewarowane fundusze ETF są stabilne i stosunkowo bezpieczne. W tym artykule omówimy, jak działają lewarowane fundusze ETF.

Czym są fundusze ETF?

Zanim zagłębimy się w to, czym jest lewarowany fundusz ETF, omówmy pokrótce, czym są zwykłe fundusze ETF. ETF to fundusz giełdowy, co oznacza, że można nim handlować na giełdzie.

Zwykły ETF śledzi określony indeks, taki jak S&P500 lub AEX, ale może to być również koszyk akcji konopi indyjskich. Możesz wtedy inwestować w nie po stosunkowo niskich kosztach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym są fundusze ETF i jak działają, przeczytaj ten artykuł:

Czym jest lewarowany fundusz ETF?

Lewarowany fundusz ETF to fundusz ETF, który umożliwia inwestowanie z dźwignią finansową w bazowe papiery wartościowe.

Kiedy inwestujesz w AEX za pomocą zwykłego ETF i wzrośnie on o 3%, ETF również wzrośnie o około 3%.

Jednak w przypadku lewarowanego funduszu ETF stosowana jest dźwignia, która może wynosić na przykład 3. W takim przypadku zysk wyniósłby 9%. Może się również zdarzyć odwrotna sytuacja i zamiast 3% stracisz 9%.

Czym jest odwrotny fundusz ETF?

Dzięki odwrotnemu ETF-owi można spekulować na spadku ceny indeksu bazowego. Jest to również ryzykowna inwestycja, ale może być odpowiednią alternatywą dla zwykłej pozycji krótkiej.

Kiedy zajmujesz krótką pozycję, Twoja strata jest teoretycznie nieograniczona. W przypadku odwrotnego funduszu ETF nigdy nie można stracić więcej niż kwota zapłacona przy zakupie produktu inwestycyjnego.

Odwrócone fundusze ETF mogą być również lewarowane, co pozwala na postawienie lewarowanego zakładu na spadającą cenę.

Jak i gdzie można inwestować w lewarowane fundusze ETF?

Inwestowanie w lewarowane fundusze ETF działa tak samo, jak inwestowanie w zwykłe fundusze ETF. Potrzebujesz konta u brokera online. Osobiście korzystam z eToro do handlu ETF-ami ze względu na ich niskie koszty i wysoki poziom niezawodności, co czyni ich odpowiednimi do inwestycji w ETF-y. Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć rachunek bezpośrednio w eToro:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Jak lewarowane fundusze ETF działają w praktyce?

W poniższej tabeli można zobaczyć, jak kształtuje się zwrot z normalnego funduszu ETF w porównaniu z lewarowanym funduszem ETF. W tym przykładzie indeks zaczyna się od ceny 100 USD.

Kształtowanie się cenNormalny ETFLewarowany fundusz ETF (X3)
+10%110130
-20%8852
+20%105,662,4
-5%100,3259,28
Łącznie0,32%-40,80%

Jak widać, dźwignia finansowa może znacznie wpłynąć na zwrot. Pierwszego dnia, w tym przykładzie, osiągnąłbyś znacznie wyższy zwrot z lewarowanego ETF. Jednak straty również gromadzą się znacznie szybciej, co skutkuje znacznie niższym zwrotem.

Dzieje się tak, ponieważ wyniki są obliczane każdego dnia. Jeśli wejdziesz w niewłaściwym momencie, możesz stracić dużo pieniędzy dzięki lewarowanym funduszom ETF!

Inwestowanie w lewarowane fundusze ETF jest zatem odpowiednie tylko dla aktywnych inwestorów, a nie dla osób, które chcą inwestować długoterminowo. Lewarowane fundusze ETF działają zupełnie inaczej niż zwykłe fundusze ETF, które doskonale nadają się do inwestycji długoterminowych.

Dlatego inwestuj w lewarowane fundusze ETF tylko wtedy, gdy dobrze rozumiesz to ryzyko i jesteś gotów stracić dużą część swojej inwestycji.

Jak ustalana jest cena lewarowanego funduszu ETF?

Lewarowany fundusz ETF wykorzystuje instrumenty pochodne w celu uzyskania dźwigni finansowej. Na przykład fundusze współpracują z kontraktami opcyjnymi, które zwiększają dzienne zwroty z funduszu. Zaleca się sprawdzenie, jakie instrumenty pochodne wykorzystuje lewarowany fundusz ETF w celu uzyskania dźwigni finansowej. Inwestuj w produkt lewarowany tylko wtedy, gdy w pełni rozumiesz, jak on działa.

Lewarowane fundusze ETF są zawsze syntetyczne z założenia: oznacza to, że bazowe papiery wartościowe funduszu ETF nie są przechowywane.

Ile kosztuje inwestowanie w lewarowane fundusze ETF?

Teoretycznie, jeśli wejdziesz w odpowiednim momencie, możesz osiągnąć wysoki zwrot z lewarowanych funduszy ETF. Jednak koszty lewarowanego ETF są znacznie wyższe, co oznacza, że trzeba osiągnąć znacznie lepsze wyniki, aby osiągnąć dobry wynik.

Dzieje się tak, ponieważ za instrumenty pochodne trzeba płacić wysokie premie. Ponadto, aby zastosować dźwignię, pożycza się pieniądze: inwestuje się wtedy na depozycie zabezpieczającym. W rezultacie procentowy koszt lewarowanego funduszu ETF często przekracza 1%, podczas gdy koszty zwykłych funduszy ETF często wynoszą 0,5% lub mniej.

W przypadku inwestowania w odwrotny lewarowany fundusz ETF koszty mogą wzrosnąć jeszcze bardziej: czasami nawet do 3%. Dlatego przed dokonaniem inwestycji w lewarowane fundusze ETF należy dokładnie zbadać strukturę kosztów.

Dla kogo przeznaczone są lewarowane fundusze ETF?

Lewarowane fundusze ETF są szczególnie odpowiednie dla aktywnych inwestorów, którzy chcą spekulować na ruchach cen w indeksie. Ze względu na strukturę wysokich kosztów i wysokie ryzyko, lewarowane fundusze ETF nie nadają się do inwestycji długoterminowych.

Lewarowane fundusze ETF w żadnym wypadku nie są odpowiednie dla początkujących inwestorów: fundusze ETF nie są zbyt przejrzyste, a osiągany zwrot może znacznie różnić się od zwrotu osiąganego przez rzeczywisty indeks.

Jakie ryzyko wiąże się z lewarowanymi funduszami ETF?

Lewarowane fundusze ETF wiążą się z wysokim ryzykiem i dlatego nie są odpowiednie dla pasywnych inwestorów. Ze względu na dźwignię finansową można szybko stracić znaczne kwoty. Przed zainwestowaniem w lewarowany fundusz ETF należy rozważyć, czy jest się gotowym podjąć tak wysokie ryzyko.

Jakie są zalety lewarowanych funduszy ETF?

  • Dzięki lewarowanym funduszom ETF można potencjalnie osiągnąć wysokie zyski
  • Możesz użyć lewarowanego funduszu ETF, aby postawić na spadającą cenę.
  • Lewarowane fundusze ETF są tańsze niż wiele innych produktów wykorzystujących dźwignię finansową.
  • Lewarowane fundusze ETF nadają się do inwestycji krótkoterminowych

Jakie są wady lewarowanych funduszy ETF?

  • Lewarowane fundusze ETF wiążą się z wysokim ryzykiem strat
  • Lewarowane fundusze ETF są drogie: koszty mogą się znacznie sumować
  • Zwroty mogą znacznie odbiegać od tych z normalnego indeksu.
  • Lewarowane fundusze ETF nie nadają się do inwestycji długoterminowych

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *