Jaki jest najlepszy ETF z wysoką dywidendą na 2023?

Czy jesteś ciekawy najlepszego dywidendowego funduszu ETF na 2023 rok? W tym artykule omawiamy 4 fundusze ETF, które zdecydowanie warto rozważyć, jeśli chcesz osiągnąć wysoką stopę dywidendy! Omawiamy również pokrótce, czym są ETF-y o wysokiej dywidendzie i jak je kupować.

Czym są dywidendowe fundusze ETF?

ETF, czyli fundusz notowany na giełdzie, jest przedmiotem obrotu na giełdzie i ma na celu ścisłe śledzenie indeksu. Fundusze ETF mogą być bardzo przydatne, ponieważ można łatwo zdywersyfikować swoje pieniądze na dużą liczbę akcji.

Istnieją tysiące różnych funduszy ETF, w które można inwestować. Dywidendowy ETF to fundusz, który inwestuje głównie w akcje wypłacające wysokie dywidendy. Spółki mogą zdecydować się na wypłatę części swoich zysków w formie dywidendy.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, czym są fundusze ETF i jak działają, przeczytaj ten artykuł:

Jak kupować dywidendowe fundusze ETF?

W dywidendowe fundusze ETF można inwestować za pośrednictwem brokera. W poniższym przeglądzie możesz zobaczyć, których brokerów możesz użyć do inwestowania w ETF-y o wysokiej dywidendzie:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen dywidendowe ETF-y dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w dywidendowe ETF-y już od 0,99 €.

Jakie są najlepsze fundusze ETF o wysokiej dywidendzie?

W tej części artykułu omawiamy kilka interesujących funduszy ETF, które można wykorzystać do czerpania korzyści z wysokiej dywidendy.

In this part of the article, we discuss some interesting ETFs that can be used to benefit from high dividends.

Średnia dywidenda dla Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield wynosi około 3 do 4 procent rocznie. Koszty są rozsądne i wynoszą 0,29%, a fundusz zawiera nie mniej niż 1835 akcji, co zapewnia solidny poziom dywersyfikacji. Fundusz ten inwestuje w akcje z całego świata, ale Ameryka wyraźnie dominuje. ETF można znaleźć pod kodem ISIN IE00B8GKD.

VanEck Vectors Ms Developed Markets Dividend Lead

Ten ETF można znaleźć pod kodem ISIN NL0011683594. Jest to interesujący ETF, jeśli chcesz inwestować w spółki w krajach rozwiniętych z wysoką wypłatą dywidendy. Stopa dywidendy waha się, podobnie jak ceny akcji bazowych, ale wynosi średnio około 4-5% rocznie.

Wadą tego ETF jest ograniczona dywersyfikacja: w chwili pisania tego tekstu ETF zawiera tylko 98 akcji. Fundusz jest jednak dobrze zdywersyfikowany w różnych regionach: Ameryka, Europa, Kanada i Japonia to największe uwzględnione regiony.

Deka DAXplus Maximum Dividend UCITS ETF

Jeśli masz duże zaufanie do niemieckiego rynku akcji, jest to interesujący ETF do rozważenia. Inwestując w ten ETF, inwestujesz w akcje wchodzące w skład DAX z wysoką rentownością.

Przy opłacie za zarządzanie w wysokości 0,3% może to być zdecydowanie atrakcyjna opcja. Należy jednak pamiętać o ograniczonej dywersyfikacji: w przypadku tego ETF inwestujesz tylko w niemieckie akcje, a producenci samochodów Daimler i BMW mają z tego powodu znaczną wagę. Ten ETF można znaleźć pod numerem ISIN DE000ETFL235.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats (Amerykańscy Arystokraci Dywidendowi)

Ten ETF inwestuje w akcje, które konsekwentnie wypłacają znaczące dywidendy (jak dotąd). Ten ETF obejmuje tylko spółki, które co roku podnosiły dywidendę przez ostatnie 20 lat. Tego typu spółki są również znane jako arystokraci dywidendowi, stąd nazwa tego ETF-u.

Jedną z wad SPDR S&P US Dividend Aristocrats jest minimalna dywersyfikacja: obejmuje on tylko spółki amerykańskie. Dywersyfikacja w różnych sektorach jest jednak wystarczająca. Wskaźnik kosztów wynosi 0,35% rocznie. Ten ETF można znaleźć pod kodem ISIN IE00B6YX5D4.

Dlaczego warto inwestować w ETF z wysoką dywidendą?

Inwestowanie w ETF-y o wysokiej dywidendzie może być atrakcyjne, ponieważ pozwala na budowanie pasywnego dochodu z inwestycji. Przy regularnym inwestowaniu pieniędzy, w dłuższej perspektywie może się to znacząco sumować.

Jest to również mniej bolesne, gdy ceny spadają. Wiele akcji o wysokiej dywidendzie to akcje o stabilnej wartości, które nadal mogą wypłacać część swoich zysków w formie dywidend.

Jakie są wady ETF z wysoką dywidendą?

Brak łączenia

Fundusz ETF z wysoką dywidendą przynosi mniejsze korzyści z odsetek składanych. Kiedy inwestujesz w ETF, który reinwestuje dywidendę, Twoje zyski mogą rosnąć szybciej. Oczywiście możesz zdecydować się na samodzielne reinwestowanie dywidendy.

Ograniczona dywersyfikacja

Dywersyfikacja jest często bardziej ograniczona w przypadku funduszy ETF o wysokiej dywidendzie niż w przypadku szerszych funduszy ETF. Zarządzający funduszem wybiera tylko te fundusze, które wypłacają wysokie dywidendy, więc wiele spółek jest natychmiast wykluczanych.

Nie najlepsza wydajność

Spółki wypłacające wysokie dywidendy niekoniecznie są najlepszymi spółkami. Spółka, która stale wypłaca dywidendy, często nie widzi już możliwości rozwoju. Akcje wzrostowe, które nie wypłacają dywidend, mogą generować wyższy zwrot z inwestycji, jeśli odniosą sukces, po prostu dzięki wzrostowi cen.

Wypłaty dywidend mogą rozczarować

Należy również pamiętać, że wypłata dywidendy może rozczarować nawet przy wysokiej dywidendzie ETF. W trudnych czasach (takich jak pandemia COVID-19) spółki mogą podjąć decyzję o tymczasowym niewypłacaniu dywidend.

Wyciek dywidendy

Ważne jest również, aby pamiętać, że wypłaty dywidend w ramach ETF mogą prowadzić do wycieku dywidend. Wówczas tracisz część dywidendy z powodu niefortunnych umów podatkowych.

Niestabilna cena

W przypadku ETF o wysokiej dywidendzie można zauważyć, że cena może znacznie spaść, gdy wiele spółek obniży swoje dywidendy. Gdy sytuacja gospodarcza jest słaba, nie można już dotrzymywać obietnic. Ponieważ cena następnie gwałtownie spada, nie można po prostu sprzedać ETF. Dlatego też należy wziąć to ryzyko pod uwagę, gdy chce się zainwestować w ETF o wysokiej dywidendzie.

Co wziąć pod uwagę wybierając ETF o wysokiej dywidendzie?

Ważne jest, aby poświęcić wystarczająco dużo czasu na wybór funduszu ETF. Należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Koszty: jak wysokie są roczne koszty zarządzania?
  • Dywersyfikacja: czy inwestujesz w zdywersyfikowane akcje?
  • Dywidenda: ile dywidendy średnio wypłaca fundusz ETF?
  • Wyniki: jak kształtują się ceny akcji bazowych?
  • Wyciek dywidendy: czy występuje wysoki poziom wycieku dywidendy?

Po wybraniu funduszu ETF rozsądne może być okresowe inwestowanie. Zyskasz wtedy na średnim zwrocie, ponieważ rozłożysz momenty zakupu. Zapobiega to inwestowaniu pieniędzy w szczytowym momencie na rynku.

Często zadawane pytania dotyczące funduszy ETF o wysokiej dywidendzie

Wiele osób ślepo koncentruje się na wysokiej stopie dywidendy, ale wysoka dywidenda niekoniecznie czyni inwestycję lepszą. ETF może łatwo wzrosnąć lub spaść o 10 lub 20 procent w ciągu roku. Jeśli otrzymasz 5% dywidendy rocznie, ale ETF spadnie o 20%, nadal stracisz dużo pieniędzy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać poszczególne dywidendowe fundusze ETF, aby móc podjąć świadomą decyzję.

Fundusz ETF wypłacający dywidendę jest szczególnie atrakcyjny, gdy planujesz przeznaczyć pieniądze na coś innego. Ze względu na wyciek dywidendy, w wielu przypadkach tracisz część pieniędzy. Osiągasz również niższy długoterminowy zwrot, gdy nie reinwestujesz dywidendy. Dlatego najpierw należy sporządzić plan i na jego podstawie zdecydować, czy inwestycja w ETF o wysokiej dywidendzie jest atrakcyjna.

Fundusze ETF o wysokiej dywidendzie zazwyczaj inwestują w akcje o bardziej stabilnej wartości. Tylko firmy, które istnieją dłużej i mają stabilny strumień dochodów, zazwyczaj wypłacają stałą dywidendę. Nowe, rewolucyjne firmy wolą reinwestować pieniądze, aby osiągnąć jeszcze wyższy zysk w przyszłości. Dlatego też, jeśli chcesz osiągnąć wysoki zwrot, bardziej interesujące może być inwestowanie w akcje wzrostowe o wysokim potencjale.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *