Najlepsze fundusze ETF do inwestowania w S&P500

Rozważasz inwestycję w indeks S&P 500? W takim razie możesz to łatwo zrobić za pomocą ETF! W tym artykule omówimy, jak i gdzie można inwestować w S&P 500 za pomocą ETF.

Aby inwestować w S&P 500 ETF, potrzebujesz konta u wiarygodnego brokera. W poniższym przeglądzie można znaleźć najlepszych brokerów, u których można kupić S&P 500 ETF:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen S&P500 ETF'y dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w S&P500 ETF'y już od 0,99 €.

Jakie są najlepsze fundusze ETF S&P 500?

Najlepsze fundusze ETF na S&P 500 to Vanguard S&P500 UCITS ETF i iShares Core S&P 500 ETF.

Vanguard S&P500 UCITS ETF (IE00B3XXRP09)

Fundusz Vanguard S&P 500 UCITS ETF jest bardzo odpowiedni do inwestycji w indeks S&P 500. Przy rocznym procencie kosztów wynoszącym zaledwie 0,07%, tracisz tylko minimalną kwotę na kosztach transakcyjnych.

Warto wiedzieć, że Vanguard, organizacja stojąca za tym funduszem ETF, nie ma motywu zysku. W przeszłości często obniżali koszty funduszu, co może być dobrym powodem, aby wybrać ten ETF.

iShares Core S&P 500 ETF (IE00B5BMR087)

Wariant iShares funduszu ETF S&P 500 jest również zdecydowanie dobrym wyborem. Procentowy koszt tego funduszu ETF jest taki sam jak w przypadku wariantu Vanguard i wynosi 0,7%. Jednak iShares ma większy wolumen, co może zapewnić mu wyższą płynność.

Jednak iShares rzadziej obniża koszty. Zamiast obniżać koszty, często wprowadza nowy produkt. Wybierając ETF, możesz zatem zdecydować, czy wolisz bardziej niezawodną markę (Vanguard), czy większy fundusz (iShares).

Czym są fundusze ETF S&P 500?

ETF to fundusz giełdowy, w który można inwestować. Ponieważ fundusz jest notowany na giełdzie, można łatwo kupować i sprzedawać swoje udziały w dowolnym momencie. Fundusz ETF zazwyczaj pasywnie śledzi indeks bazowy.

W przypadku funduszu ETF S&P 500, śledzony jest indeks S&P 500, który obejmuje 500 największych amerykańskich spółek giełdowych. Dzięki S&P 500 można zatem inwestować w rozwój cen na amerykańskim rynku akcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają fundusze ETF? W takim razie przeczytaj nasz artykuł wyjaśniający działanie funduszy ETF:

Jak kupić fundusz ETF S&P 500?

Zakup funduszu ETF na indeks S&P 500 jest prosty: wystarczy posiadać konto u brokera internetowego. Używam eToro do kupowania i sprzedawania funduszy ETF, ponieważ nie pobierają opłat transakcyjnych od funduszy z podstawowej selekcji. Użyj poniższego przycisku, aby otworzyć rachunek w eToro:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Na rachunku eToro można skorzystać z pola wyszukiwania, aby szybko znaleźć odpowiedni fundusz. Możesz wpisać nazwę funduszu lub tak zwany kod ISIN. Następnie kliknij przycisk kupna, aby złożyć zlecenie.

Na ekranie zlecenia możesz wpisać liczbę akcji, które chcesz kupić: gdy to zrobisz, akcje zostaną natychmiast dodane do Twojego konta.

Jak wybrać odpowiedni fundusz S&P 500?

Wybierając odpowiedni fundusz ETF S&P 500, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość i koszty. Duży fundusz jest często bardziej płynny, co oznacza, że można z niego łatwiej wyjść. Spread większego funduszu jest również mniejszy, co obniża koszty transakcji. Spread to różnica między ceną kupna i sprzedaży funduszu ETF.

Oprócz wielkości, należy zwrócić szczególną uwagę na koszty. Koszty funduszy ETF mogą się znacznie różnić. Średnio fundusze S&P 500 są bardzo tanie, ponieważ istnieje duża konkurencja, a produkt jest niezwykle popularny. W związku z tym koszty transakcyjne wynoszą mniej niż 0,1%.

Czy inwestowanie w fundusz ETF S&P 500 jest rozsądne?

To, czy inwestowanie w S&P 500 ETF jest rozsądne, zależy w dużej mierze od osobistej sytuacji inwestora. Główną zaletą inwestowania w S&P 500 ETF jest dywersyfikacja: inwestując w różne fundusze, unikasz sytuacji, w której jedna słabo radząca sobie akcja wykoleja cały portfel inwestycyjny.

Należy jednak pamiętać, że sam indeks S&P nie prowadzi do dobrej dywersyfikacji portfela. W przypadku funduszu ETF S&P 500 inwestujesz tylko w Ameryce. W ramach funduszu dziesięć spółek determinuje ponad 25% zmian cen funduszu, ponieważ są one stosunkowo duże. Dlatego też nie zaleca się inwestowania wyłącznie w fundusz ETF S&P 500, jeśli chce się zastosować szeroką dywersyfikację.

Wreszcie, należy zwrócić szczególną uwagę na kurs wymiany: S&P 500 inwestuje tylko w amerykańskie spółki, więc wartość dolara może mieć znaczący wpływ na wyniki inwestycyjne. Gdy dolar się osłabia, można stracić pieniądze.

Często zadawane pytania dotyczące funduszy ETF S&P 500

S&P 500 ETF oferuje większą dywersyfikację niż pojedyncze akcje. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w fundusze ETF S&P 500 jest wolne od ryzyka. Na przykład, jesteś narażony na ryzyko rynkowe: gdy wartość całego rynku spada, S&P 500 często podąża za nim. Musisz także wziąć pod uwagę ryzyko walutowe: gdy dolar amerykański osiąga słabe wyniki, może to znacząco wpłynąć na Twoje zyski.

Zwróć uwagę na opłaty i wielkość funduszu. Rozsądnie jest wybrać fundusz z niskimi opłatami, ponieważ może to zwiększyć zyski. Ponadto należy wybrać duży fundusz, aby w razie potrzeby można było łatwo wyjść z inwestycji.

Możesz zainwestować w kilka pojedynczych akcji z indeksu S&P 500. Ponieważ niewielka liczba akcji często napędza większość zwrotów z indeksu, może to ściśle naśladować indeks. Pozwala to zaoszczędzić na stałych kosztach związanych z funduszami ETF. Jedynym minusem jest to, że kupując pojedyncze akcje, często trzeba za każdym razem płacić opłaty transakcyjne, co może sprawić, że będzie to mniej opłacalne.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *