Jak kupić akcje SpaceX? Inwestowanie w akcje SpaceX (2024)

Założyciel SpaceX – Elon Musk, wierzy, że w przyszłości miliony ludzi będą zamieszkiwać planetę Mars. Jeśli ma rację, to akcje SpaceX mogą zyskać bardzo na wartości. Ale czy faktycznie można inwestować pieniądze w akcje SpaceX i jaki jest najlepszy makler giełdowy do zakupu tych kosmicznych akcji? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w tę interesującą firmę.

Czy mogę kupić akcje SpaceX? IPO

W chwili pisania tego artykułu (2024), niestety nadal nie można kupić akcji SpaceX, ponieważ firma SpaceX jest w 100% prywatna: Elon Musk zaznaczył, że upubliczni firmę dopiero wtedy, gdy stanie się ona rentowna. Istnieje jednak pewna sztuczka, która umożliwia pośrednie inwestowanie w SpaceX.

Firma Alphabet (Google) ulokowała w SpaceX miliard dolarów i w zamian za tę pokaźną inwestycję firma otrzymała 10% udziałów. Oznacza to, że możesz pośrednio objąć udział w SpaceX kupując akcje Alphabet. Należy pamiętać, że inwestując w Alphabet otrzymujesz jedynie małą cząstke SpaceX i ogromną część Alphabet.

Bank of America dokonał również sporej inwestycji w SpaceX: na kwotę 250 milionów dolarów. Pozycja firmy jest teraz prawdopodobnie warta jeden miliard dolarów.

Inną alternatywą jest inwestycja w taką firmę jak Virgin Galactic. Elon Musk nie jest jedyną firmą, która wypuszcza rakiety w kosmos. Ale gdzie właściwie możesz inwestować swoje pieniądze w SpaceX & inne akcje kosmiczne?

Gdzie mogę inwestować w akcje SpaceX?

W poniższym przeglądzie możesz zobaczyć, którzy brokerzy umożliwiają bezpośredni zakup akcji SpaceX:

BrokerInformacjeRecenzja
Freedom Finance akcjeInwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania.
eToro akcjeKupuj SpaceX bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać.
DEGIRO akcjeInwestuj w SpaceX przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy

Dlaczego inwestowanie w SpaceX może być świetnym pomysłem?

Przyszłość ludzkości

Elon Musk nie jest jedynym, który wierzy, że w przyszłości będziemy żyć na innych planetach: przykładowo Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon inwestuje sporo swoich pieniędzy w Blue Origin. Wierzy on, że w przyszłości miliony ludzi będą pracować w kosmosie.

Jeśli to prawda, SpaceX jest na początku poważniejszego rozwoju. Inwestycja w podróże kosmiczne może być równa inwestycji dekady temu w Internet.

Oszczędność kosztów & względna stabilność

Kolejnym powodem, dla którego inwestowanie w SpaceX może być bardzo atrakcyjnym pomysłem, to unikalne cechy produkowanych rakiet. SpaceX opracował rakietę wielokrotnego użytku: rakietę, która może ponownie wylądować po starcie. Jest to unikalna właściwość, która zmniejsza koszt wystrzelenia rakiety o 30%!

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ilość wystrzeliwanych rakiet stale rośnie, to warto się zainteresować tą inwestycją. Dodatkowo SpaceX może wystrzelić wiele więcej rakiet w ramach tego samego budżetu, a co za tym idzie, więcej się nauczyć. Elon Musk nie wierzy w porażkę, ale w naukę.

Kontrakty z NASA

Dobre relacje z NASA również sprawiają, że inwestowanie w SpaceX jest interesujące. NASA przyznała niedawno spory kontrakt o wartości jednego miliarda dolarów na dostarczanie ładunków kosmicznych.

Kiedyś nie do pomyślenia było, aby komercyjny statek kosmiczny mógł korzystać z ISS, ale to się szybko się zmieniło. Komercjalizacja podróży kosmicznych wydaje się być faktem.

Starlink: ogromny potencjał

Osobiście uważam że firma która powstaje ze SpaceX – Starlink, jest jeszcze bardziej interesująca. Starlink posiada licencje na wystrzelenie ponad 50 tysięcy satelitów. Starają się, aby satelity były co raz mniejsze, co może prowadzić do znacznych oszczędności. Dzięki Starlink firma chce dostarczyć dostęp do Internetu do trudno dostępnych miejsc.

Istnieje duża szansa, że Starlink zostanie w przyszłości wyodrębniony ze SpaceX. Jednak IPO może trochę potrwać: Starlink nie był do tej pory dochodowy.

Jak kupić akcje SpaceX

Jakie są ryzyka związane z SpaceX & akcjami kosmicznymi?

Hobby dla bogaczy

Póki co, inwestowanie w podróże kosmiczne należy nieco do kategorii ” rozrywkowe hobby dla bogaczy”. Wpływowe osobowości z wielkimi marzeniami pokazują, co mogą zrobić ze swoimi pieniędzmi.

Model ekonomiczny tego typu firm jest często ograniczony. Gdy koszty (i zanieczyszczenie środowiska) rakiet spadną, może się to zmienić. Turystyka kosmiczna jest jednak wciąż odległa: tydzień na Marsie czy latający statek kosmiczny to wciąż daleka przyszłość.

Stabilność

The biggest problem with commercial space flights is sustainability. One pleasure flight into space uses as much fuel as 100 intercontinental flights. Sustainability is becoming increasingly important in many countries. Therefore, it is questionable whether these activities will be allowed in the future: in aviation, you see that flights are already being cancelled due to sustainability concerns… so what would happen with space flights?

Największym problemem komercyjnych lotów kosmicznych jest stabilność. Jeden rekreacyjny lot w kosmos zużywa tyle paliwa, co 100 lotów międzykontynentalnych. W wielu krajach zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, dlatego wątpliwe jest, czy taka działalność będzie dozwolona w przyszłości: w lotnictwie widać, że przeloty są już odwoływane z powodu obaw o stabilność… co więc stałoby się z lotami kosmicznymi?

Wysoce spekulacyjny

Ostatnią wadą spekulacji na akcjach SpaceX i innych akcjach kosmicznych jest ich wysoka spekulacja. Na giełdzie można już handlować akcjami Virgin Galactic i widać, że akcje te są głównie popularne wśród młodszych, prywatnych inwestorów.

Kurs akcji jest bardzo niestabilny i w 2020 i 2021 roku wzrósł na ogromne wyżyny, by później całkowicie się załamać. Inwestycja w SpaceX również byłaby mocno spekulacyjna i z pewnością nie nadaje się dla każdego.

Cena akcji Virgin Galactic

Jakie są cele poszczególnych firm kosmicznych?

Virgin Galactic

Virgin Galactic to firma kosmiczna Richarda Bransona i jego celem jest sprzedaż biletów na lot w kosmos. Możesz kupić bilet za 450,000$, więc jeśli jesteś wystarczająco bogaty, możesz przeżyć kilka minut w stanie nieważkości.

Blue Origin

W wyścigu kosmicznym bierze również udział Jeff Bezos, który w 2000 roku założył firmę Blue Origin. W przeciwieństwie do Virgin Galactic, Blue Origin nie jest przedmiotem publicznego handlu: sprzedał dużą ilość akcji firmy Amazon, aby wesprzeć rozwój w firmie. Celem Blue Origin jest uczynienie podróży kosmicznych bardziej przystępnymi, aby miliony ludzi mogły pracować w przestrzeni kosmicznej.

Jakie są plany SpaceX na przyszłość?

  • Ludzie na Marsie: Celem Elona Muska jest założenie kolonii na Marsie. Firma ma nadzieję, że będzie to możliwe w 2025 roku….
  • Komercyjne loty kosmiczne: SpaceX już zarabia na wysyłaniu towarów, ale chce dodać do tego turystykę. SpaceX zamierza wysłać pierwszych turystów w kosmos w 2023 roku.

Kiedy SpaceX wejdzie na giełdę?

Osobiście nie spodziewam się, że SpaceX w najbliższym czasie wejdzie na giełdę. Firma wciąż jest w fazie rozwoju, a Elon Musk stwierdził, że upubliczni firmę dopiero wtedy, gdy będzie ona przynosiła znaczne zyski.

Pytanie, co stanie się pierwsze: ludzie na Marsie czy SpaceX na NASDAQ

Czy powinieneś kupić akcje SpaceX?

Osobiście nie kupiłbym akcji SpaceX – to bardzo spekulacyjna inwestycja, która nie bardzo pasuje do obecnego ducha czasów. Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, a to wydaje się być marnowaniem paliwa. Dodatkowo istnieje wiele niepewności co do modelu biznesowego firmy.

Wskazówka: jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy, jak SpaceX wysyła pierwszych ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to powinieneś obejrzeć ekscytujący dokument na Netflixie – Powrót w Kosmos!

A co ty o tym sądzisz? Czy SpaceX będzie ciekawą inwestycją, gdy wejdzie na giełdę?

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *