Czym jest sprzedaż krótka i na czym właściwie polega?

Otwieranie pozycji krótkiej lub, innymi słowy, sprzedaż krótka umożliwia spekulację przy spadającym kursie akcji. Co kryje się za tym rodzajem operacji? W niniejszym artykule wyjaśniamy krótką sprzedaż akcji w prosty sposób.

Czym jest sprzedaż krótka?

W przypadku krótkiej sprzedaży akcji zarabiasz pieniądze, gdy cena spada. Niemniej jednak tracisz, jeśli kurs akcji rośnie.

Otwarcie pozycji krótkiej jest możliwe niemalże w każdym wypadku – przy sprzedaży akcji, towarów, walut, a nawet kryptowalut. Zapaść ekonomiczna to sytuacja, w której sprzedaż krótka się szczególnie opłacalna.

Jak otworzyć pozycję krótką akcji?

Chcesz spekulować przy spadającym kursie akcji? Otworzenie pozycji krótkiej w przypadku może okazać się strzałem w dziesiątkę – będziesz zarabiał pieniądze na spadku wartości danej akcji. W niniejszym rozdziale przedstawiamy sposób na przeprowadzenie krótkiej sprzedaży akcji.

Metoda nr 1: Kontrakty CFD lub umowy na różnice kursowe

Pierwsza z metod otwierania pozycji krótkiej wykorzystuje kontakty CFD lub umowy na różnicę kursową. Kontrakty CFD pozwalają na spekulację przy spadku ceny akcji, aczkolwiek nigdy nie stajesz się właścicielem produktu, w który inwestujesz. Obrót CFD polega na handlu różnicami cenowymi efektu bazowego, którego wynik zostaje zaksięgowany na twoim rachunku operacyjnym. Pragniesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj i poznaj obszerne informacje na temat CFD.

Na rynku funkcjonuje kilku brokerów, oferujących sprzedaż krótką za pomocą kontraktów CFD. Bez wątpienia platforma eToro jest godnym polecenia serwisem w tym wypadku. Broker eToro otwiera przed tobą świat nieskończonych możliwości, dopuszczając obrót wszystkimi popularnymi udziałami CFD. Co więcej, twórcy serwisu przewidzieli bezpłatną możliwość przetestowania wszelkich funkcji w ramach nieograniczonego konta demo. Dzięki temu poznasz tajniki sprzedaży krótkiej w środowisku wolnym od ryzyka. Kliknij poniższy przycisk, aby utworzyć bezpłatne konto (demonstracyjne):

Metoda 2: krótka sprzedaż z opcją put

Możesz otworzyć pozycję krótką akcji, korzystając z opcji put, która pozwala na sprzedaż akcji po aktualnej cenie. Kiedy cena spada, stajesz przed możliwością nabycia akcji po mniejszym kursie. Dzięki temu osiągniesz zysk przy spadającej cenie akcji.

Niezależnie od przypadku opcja sprzedaży jest ważna jedynie przez ograniczony czas. Co więcej, korzystając z niej, zobowiązujesz się do opłacenia tzw. premii (z ang. Premium), która umożliwia wykupienie opcji put. Przy tego rodzaju operacjach nigdy nie poniesiesz straty, przekraczającej opłaconą premię, co sprawia, że opcje put zyskują w oczach inwestorów pokładających swe nadzieje w sprzedaży krótkiej. Pragniesz dowiedzieć się, jak działają opcje? Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na ten temat!

Platforma eToro zdecydowanie wyróżnia się wśród usługodawców, oferujących obrót opcjami. Utworzenie konta jest całkowicie darmowe. Wystarczy kliknąć poniższy przycisk:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Czego pragniesz się dowiedzieć na temat sprzedaży krótkiej?

Jakie są największe zalety sprzedaży krótkiej?

Krótka sprzedaż jest w stanie przynieść pokaźny zysk. Poniżej przedstawiamy jej główne zalety.

 Większa elastyczność

Wykorzystywanie opcji sprzedaży krótkiej korzystnie wpłynie na twoją elastyczność. Dajmy na to, inwestując w akcje, zarabiasz pieniądze tylko wtedy, gdy ich wartość rynkowa wzrasta. Z drugiej strony sprzedaż krótka pozwala na zysk również przy rynku spadkowym.

Zmniejszenie ryzyka poprzez zabezpieczenie

Krótka sprzedaż akcji może stanowić dodatkowe zabezpieczenie. W ten sposób możesz uniknąć określonych rodzajów ryzyka. Czujesz w kościach, że ceny akcji spadną? Sprzedanie wszystkich udziałów i ponownie wykupienie może sporo Cię kosztować. W każdym razie możesz zabezpieczyć się przed ryzykiem, przyjmując krótką pozycję na ETF, podążającą za zmianami na rynku.

Wyższy zwrot

Panika inwestorów pociąga za sobą drastyczny spadek cen. Wykorzystując sprzedaż krótką, osiągniesz pokaźny zwrot w krótkim czasie. Poniższy przykład przedstawia ruchy cen akcji Shell podczas kryzysu związanego z Koronawirusem 2020:

shell krótka sprzedaż

Jakie są wady sprzedaży krótkiej?

Niestety, sprzedaż krótka nie zawsze bywa strzałem w dziesiątkę. Poniżej omówimy ryzyko z nią związane.

Straty poza kontrolą

Kupując akcję, nie poniesiesz straty większej od jej wartości. Jeśli udział kosztuje 10 USD, twoja strata nie przekroczy dziesięciu dolarów. W przypadku pozycji krótkiej każdy wzrost pociąga za sobą koszty. Wartość akcji może teoretycznie wzrosnąć do 100 dolarów, a nawet do 1000 dolarów! Twoja potencjalna strata może przekroczyć najśmielsze oczekiwania.

Koszty stojące za dywidendami

Sprzedaż krótka wiąże się z kosztami dywidend. Na całe szczęście nie jest to duży problem: na ogół cena akcji spada wprost proporcjonalnie do wartości dywidendy, która musi zostać opłacona. W praktyce wszystko się równoważy.

Nadpopyt

Nadpopyt to wielkie ryzyko, ściśle związane ze sprzedażą krótką. Innymi słowy, jest to sytuacja, w której cena akcji znacznie wzrasta, ze względu na mnogość otwartych zleceń sprzedaży krótkiej. Przy wzroście ceny, wiele krótkich pozycji zostanie dotkniętych stratą automatycznego zamykania w celu ograniczenia strat (z ang. stop loss), a z kolei inwestorzy będą zobowiązani do kupna akcji po wyższej cenie.

Naprzeciw bieżącym trendom

W dłuższej perspektywie wartość rynkowa akcji wzrasta. Składając zlecenie krótkie, przeciwstawiasz się ogólnemu trendowi. W tym wypadku wyczucie odpowiedniego momentu zaczyna odgrywać kluczową rolę.

Koszty finansowania

Wiele produktów finansowych umożliwi Ci sfinansowanie kosztów pozycji krótkiej Przykładowo, w przypadku CFD pokrywasz koszt premii dziennej. Otwierając krótką pozycję przy wykorzystaniu opcji, nie ponosisz kosztów finansowania. Jednakże w tym przypadku istnieje ryzyko, że w momencie wygaśnięcia, opcje staną się bezwartościowe.

Na czym polega sprzedaż krótka?

Krótka sprzedaż to nic innego niż zbycie akcji, których tak naprawdę nie posiadasz. Zapewne to brzmi niczym gadanie od rzeczy, dlatego przyjrzymy się temu bliżej. Jak właściwie działa krótka sprzedaż? Ostrzegamy: podstawowa teoria dotycząca tego zagadnienia nie jest prosta do zrozumienia i zahacza o abstrakcyjność! Jeśli masz jakieś pytania, śmiało możesz je zadać w dolnej części artykułu.

Proste wyjaśnienie na temat tego, jak działa sprzedaż krótka

Sprzedajesz akcje, których tak naprawdę nie posiadasz

Krótka sprzedaż to zbywanie akcji, których tak na dobrą sprawę nie posiadasz. Sprzedawane akcje, muszą wpierw zostać wypożyczone. Na ogół pożycza się je od strony, która przechowuje je w dłuższej perspektywie. Wyobraź sobie, że jest to pewien rodzaj banku, firmy ubezpieczeniowej lub funduszu emerytalnego.

Wówczas inwestor zobowiązuje się do pokrycia wartości bazowej akcji, co umożliwia jej odkupienie w dowolnym momencie. Pożyczkodawca oczekuje, że w razie potrzeby inwestor pokryje koszt pożyczonych akcji, a co za tym idzie, na rachunku inwestycyjnym powinna znajdować się wystarczającą ilość środków. Jeśli saldo twojego rachunku jest zbyt niskie, możesz otrzymać wezwanie do uzupełnienia depozytu (z ang. margin call). W tym przypadku twoje środki rozpłyną się niczym krew w piachu.

rótka sprzedaż akcji

Jak czerpać korzyści pozycji krótkiej?

Przy konsekwentnym spadku ceny inwestor ma prawo do zakupienia akcji po niższym kursie i zwrócenia ich stronie, która je pożyczyła, a co za tym idzie, pojawia się szansa na zysk przy spadającej cenie akcji. Różnica pomiędzy aktualną ceną a momentem odkupienia akcji bezpośrednio przekłada się na rezultat.

Strona udzielająca pożyczki otrzymuje procent od wartości udziału. Ten procent nazywamy również kosztami finansowania. Koszty finansowania należy jeszcze odliczyć od zysku. Kwota ta różni się w zależności od danej akcji.

Na całe szczęście bank lub broker w pełni zajmie się tym skomplikowanym procesem. Dla osoby indywidualnej, dokonanie sprzedaży krótkiej na ogół jest kwestią naciśnięcia jednego przycisku. W takim wypadku wyniki są automatycznie księgowane na Twoim rachunku operacyjnym!

Jak w praktyce działa sprzedaż krótka?

Krótka sprzedaż akcji może odbywać się za pomocą oprogramowania przyjaznego użytkownikowi. Większość brokerów online dopuszcza sprzedaż krótką za pomocą jednego kliknięcia myszką. Interfejs aktywnie śledzi twoje działanie, przeprowadzając analizę możliwości utrzymania danej pozycji. Jeśli myślisz o krótkiej sprzedaży akcji CFD, powinieneś wziąć pod uwagę platformę eToro. Podjęcie decyzji o kupnie lub otworzeniu pozycji krótkiej na papier wartościowy to kwestia kilku sekund w przypadku intuicyjnego oprogramowania.

Nabywając papier wartościowy, spekulujesz przy wzroście ceny, a z kolei otwierając pozycję krótką, dokonujesz transakcji, opierając się o jej spadek. Największą zaletą krótkiej sprzedaży jest możliwość efektywnej reakcji na sytuację rynkową. Czy dodatkowa inwestycja za pomocą pozycji krótkiej jest dla ciebie niczym zanęta dla ryby? Skorzystaj z poniższego przycisku i utwórz bezpłatne konto demo:

80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jakie korzyści płyną ze sprzedaży krótkiej?

Krótka sprzedaż akcji może okazać się interesem życia, przynosząc pokaźne zyski. Spadki na rynku bywają niczym jazda bez trzymanki, wzrosty zaś przypominają bardziej spacer na świeżym powietrzu. Mądry inwestor jest niczym przyczajony tygrys, czekający na potknięcie ofiary, która jest niczym innym niż spadek. Myśląc jak drapieżnik w poszukiwaniu kolacji, z pewnością zauważysz, że spadki są łatwe w przewidywaniu: kiedy pojawiają się negatywne wiadomości, na ogół notowania kursów walą się niczym bloki w Czeczenii, dając ci możliwość zarobienia sporych sum lekką ręką!

Generowanie zysków ze sprzedaży krótkiej poprzez platformę eToro to kaszka z mleczkiem. Bez mrugnięcia okiem sprzedasz tutaj wszelkie popularne akcje CFD. Pamiętaj, smuty prowadzą do spadku ceny, podczas gdy pozytywne wieści wzniosą ją na wyżyny. Warto podkreślić, że platforma eToro umożliwia próbny obrót bez ryzyka w ramach bezpłatnego konta demonstracyjnego. Rzućmy teraz okiem, jak sprzedaż krótka spisuje się w praktyce.

Krótka sprzedaż akcji

Wyobraź sobie, że stajesz przed możliwością otwarcia pozycji krótkiej na akcję, co w przypadku rynków niedźwiedzich daje nie lada możliwości. Dajmy na to, pandemia Covid-19 wywołała druzgocące spadki kursów na giełdach. Dla przeciętnych inwestorów zabrzmi to niczym dramat Szekspira, aczkolwiek Ci inteligentni z miejsca zwęszą w tym interes, ponieważ dziesiąte części spadków są w stanie wygenerować dziesiątki procentów zysku dla sympatyków pozycji krótkich.

Krótka sprzedaż Bitcoin

Jeśli nie należysz do osób, które dostają gęsiej skórki na widok szczura, to z pewnością zainteresujesz się krótką sprzedażą kryptowaluty Bitcoin. Jak życie pokazało, waluta elektroniczna nie raz rozsypała się, niczym domek z kart. Kurs Bitcoin jest wysoce podatny na negatywne wieści, aczkolwiek z punktu sympatyka inwestycji krótkich, taka sytuacja to nic innego niż kolejna okazja do zarobku.

Krótka sprzedaż Bitcoin

Otwieranie pozycji krótkiej Bitcoin może okazać się bardzo opłacalne

Trzy strategie, dzięki którym z powodzeniem dokonasz krótkiej sprzedaży

Inwestorzy korzystają z trzech strategii sprzedaży krótkiej.

Spekulacja ceną

Traderzy jednosesyjni nieustannie starają się korzystać zarówno z drobnych ruchów wzrastających, jak i malejących. Sprzedaż krótka umożliwia pozytywny wynik przy spadkach ceny.

Pokrywanie ryzyka

Czujesz w kościach, że ceny twoich akcji znacznie spadną? Nie zwlekaj, zabezpiecz się przed tym ryzykiem, stosując opcję sprzedaży. Taka opcja nie uderzy Cię po kieszeni. Ceny spadają? Od teraz możesz spać spokojnie, nie poniesiesz żadnych strat. A może akurat ceny rosną? Wtedy stracisz tylko swoją składkę.

Arbitraż

Niektóre rodzaje akcji są przedmiotem obrotu na różnorodnych typach rynków giełdowych. Przykładowo, akcje Unilever notuje się na giełdzie holenderskiej oraz angielskiej. Czasami występuje niewielka różnica w cenie akcji między obiema giełdami. Pozytywny wynik znajdzie się w zasięgu ręki, jeśli otworzysz pozycję krótką przy zawyżonym kursie. Będąc prywatnym traderem, możesz zapomnieć o tym sposobie inwestowania, ponieważ moc obliczeniowa twojego komputera nie będzie w stanie sprostać wymaganiom tego rodzaju operacji.

Jakie koszty niesie za sobą sprzedaż krótka?

Jako inwestor ponosisz koszty otwarcia pozycji krótkiej, a ich wysokość zależy od danego brokera. Większość brokerów nalicza marżę (z ang. spread), która jest różnicą pomiędzy ceną kupna i sprzedaży.

Co więcej, możesz zostać obarczony kosztami finansowania takiej pozycji. Na ogół jest to dzienna opłata naliczana od łącznej sumy twojej inwestycji.

Jak wyczuć odpowiedni moment dla dokonania sprzedaży krótkiej?

Nie da się ukryć, że przy inwestowaniu istotną rolę odgrywa czas. Zapewne zachodzisz w głowę, kiedy następuje odpowiedni moment na dokonanie inwestycji? Omówimy trzy sytuacje, w których zastosowanie krótkiej sprzedaży może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Krótka sprzedaż podczas kryzysu gospodarczego

W czasie kryzysu gospodarczego otwarcie pozycji krótkiej bywa lekiem na całe zło i nadzieją na przyszły rok. Podczas gdy traderzy popadają w paranoję, nerwowo obgryzając paznokcie, ceny akcji lecą na łeb, na szyję. Ty zaś, jako sympatyk pozycji krótkich, pozostajesz w gronie beneficjentów.

Krótka sprzedaż po ogłoszeniu złych wyników biznesowych

Niepochlebne wieści odnośnie do danej spółki potrafią być niczym miód na serce, jeśli nosisz się z myślą otwarcia pozycji krótkiej. Każdy inwestor pragnie zysku bez zbędnego ryzyka, tak, więc jeśli spółka przechodzi przez gorszy okres swojej działalności, wielu z nich wycofa tzw. miecz z pochwy, a kurs akcji rozpłynie się, niczym łzy na deszczu. Taka chwila stanie się doskonałą okazją do otwarcia pozycji krótkiej.

Otwórz pozycję krótką, kiedy usłyszysz złe wieści

Złe wieści to kolejny powód, dla którego warto skorzystać z pozycji krótkiej. Weźmy za przykład skandal spowodowany zatajoną emisją zanieczyszczeń, który spowodował znaczny spadek cen akcji określonych producentów aut. To powinno dać Ci do myślenia jako wprawny inwestor nie możesz przepuścić takiej okazji!

Volkswagen zakup akcji

Skandal z emisją spowodował gwałtowny spadek cen akcji Volkswagena w latach 2015 oraz 2016.

Jakie ryzyko wiąże się ze sprzedażą krótką?

Pamiętaj, należy zachować szczególną ostrożność podczas krótkiej sprzedaży. Strata w przypadku tradycyjnej inwestycji ogranicza się do wartości danej akcji. Dajmy na to, jeśli akcja w momencie zakupu kosztuje 100 USD, to potencjalna strata nigdy nie przekroczy tej kwoty. Natomiast, pozycja krótka nie posiada limitów ograniczających straty. Teoretycznie, cena akcji może nieustannie rosnąć w nieskończoność.

Ujemne saldo w krótkiej sprzedaży

Na całe szczęście, zdecydowana większość platform brokerskich stosuje zabezpieczenia przed ujemnym bilansem. W praktyce oznacza to, że nie możesz stracić więcej, niż zainwestowałeś. Mimo wszystko, przy krótkiej pozycji musisz mieć oczy z tyłu głowy. Czasami podejmując błędną decyzję, za jednym zamachem stracisz wszystkie środki na rachunku operacyjnym.

Czym jest nadpopyt?

Jeśli wartość akcji rośnie w gwałtownym tempie, może wystąpić tzw. nadpopyt. Strony, które nagle otworzyły pozycję krótką, są zobowiązane do niezwłocznego dostarczenia swoich akcji. W konsekwencji dochodzi do nabycia większej ilości udziałów, a co za tym idzie, notowania kursu wzrastają jeszcze bardziej. Wynika z tego, że krótkie pozycje czasami przyczyniają się do wzrostu ceny akcji.

Czy strony zawsze pożyczają udziały?

Jako trader pozycji krótkich, jesteś uzależniony od dobrej woli innych stron, pożyczających akcje. Jeśli wszystkie liczące się strony podejmą decyzję o wstrzymaniu pożyczek akcyjnych, otwieranie pozycji krótkich będzie niemożliwe. Na całe szczęście, z reguły takie sytuacje nie dotyczą inwestorów prywatnych. Z drugiej strony, na ogół spędza to sen z powiek brokerom internetowym.

Przykład sprzedaży krótkiej

Korzystając z prostego przykładu, pokażemy, jak w praktyce przeprowadza się transakcje sprzedaży krótkiej. Załóżmy, że akcja jest dostępna za 100 USD. Otwierasz pozycję krótką na tej akcji za pomocą CFD. Po otwarciu pozycji cena akcji spada o 10 USD. Decydujesz się na zamknięcie pozycji. W rezultacie zarabiasz 10 USD na jednej akcji.

Stosując dźwignię finansową, możesz dodatkowo powiększyć swój zysk, dysponując tym samym kapitałem. Jeśli w powyższym przykładzie zastosowałbyś dźwignię 1:10, to przy tej samej inwestycji twój zysk wyniósłby 100 USD. Chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu dźwigni w swoich inwestycjach? Niniejszy artykuł stanowi wyczerpujące omówienie dźwigni finansowej!

Czym jest krótka sprzedaż bez pokrycia? (naga krótka sprzedaż)

Naga krótka sprzedaż, zwana również krótką sprzedażą bez pokrycia (z ang. naked short selling) polega na wejściu w pozycję krótką bez możliwości dostarczenia akcji bazowych. Większość brokerów nie przewiduje takiej opcji. Niezależnie od sytuacji wystąpi konieczność pokrycia części za pomocą środków finansowych.

Sprzedaż krótka a etyka

Według pewnych władz sprzedaż krótka jest uważana za niemoralny proceder. Z jednej strony, ciężko się temu dziwić, ponieważ spółki, które znalazły się w przysłowiowej kropce z powodu rozczarowujących wyników, mogą popaść w jeszcze większe kłopoty z powodu osób, które decydują się na krótką sprzedaż swoich akcji. Na przykład, jeśli cena akcji danego banku zacznie wyraźnie spadać, spora liczba klientów może zadecydować o wycofaniu salda z rachunku bankowego, przez co bank znajdzie się na drodze do bankructwa.

Niemniej jednak krótka sprzedaż akcji z reguły nie jest główną przyczyną spadku ich ceny. Większość światowych rządów sprawuje pieczę nad procederami sprzedaży krótkiej. Kiedy dochodzi do krachu na giełdach papierów wartościowych, na ogół wprowadzany jest tymczasowy zakaz składania nowych zleceń krótkiej sprzedaży.

Przykładowo, w Holandii, opcja otwarcia pozycji krótkiej w SNS, AEGON i BinckBank została tymczasowo wycofana, aby sytuacja na giełdzie mogła się ustabilizować. Z drugiej strony, krótka sprzedaż akcji może przyczynić się do kształtowania cen papierów wartościowych, tym samym sprzyjając płynności na rynku.

Co więcej, sprzedaż krótka pomaga utrzymywać spółki w ryzach. Jeśli dana spółka dopuszcza się działań niezgodnych z prawem, poniesie surowe konsekwencje. Przykładowo, kurs akcji Luckin Coffee gwałtownie spadł po tym, jak wyciekła informacja, że firma dopuściła się oszustwa związanego z rachunkami. Oszustwo zostało odkryte przez spółkę, która dokonała sprzedaży krótkiej akcji Luckin Coffee.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.