Co to jest trading?

Handel jest jedną z najbardziej dochodowych działalności na Internecie. Każdego dnia, za jednym kliknięciem myszy zarabiane są i tracone miliardy pieniędzy. Jako trader, handlujesz instrumentami finansowymi tj. akcje, pary walutowe i fundusze indeksowe. Ale dlaczego handel jest teraz tak korzystny, jak z niego korzystać i jakie są jego cechy charakterystyczne? W tym artykule możesz przeczytać wszystko, co powinieneś wiedzieć o handlu!

Jak mogę samemu handlować?

Chcesz samemu handlować? Jeśli tak, to potrzebujesz darmowego konta u brokera. Broker to stroną, która np. umożliwia szybkie kupno i sprzedaż akcji. W przypadku większości brokerów możesz spróbować handlu internetowego całkowicie bez żadnego ryzyka, korzystając z konta demonstracyjnego. Chcesz wiedzieć, gdzie możesz założyć darmowe konto demo? Kliknij poniższy przycisk i porównaj różne możliwości:

 

Czym jest trading?

Trading jest specyficznym sposobem inwestowania. Przykładowo aktywnie handlujesz akcjami. Handel różni się od 'tradycyjnego inwestowania’:

  • Inwestowanie: zakup akcji w celu osiągnięcia zysków cenowych w dłuższej perspektywie czasowej
  • Trading: szybkie kupowanie i sprzedawanie akcji.

Handel jest o wiele bardziej aktywny od inwestowania. Jeśli chcesz odnieść sukces w handlu internetowym, to musisz zarezerwować na to więcej czasu.

Dlaczego trading jest tak opłacalny?

  • Nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy na start: 100$ w zupełności wystarczy na start!
  • Możesz korzystać ze zleceń i automatyzować swoje działania handlowe.
  • Pomyślne handlowanie nie musi trwać dłużej niż kilka godzin w tygodniu
  • Ponieważ możesz otworzyć pozycję krótką, to możesz również składać zamówienia na spadające ceny.
  • Dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej, można osiągnąć zyski przy użyciu niewielkiej ilości pieniędzy.
  • Nie są pobierane żadne prowizje: to dlatego handel może być bardzo opłacalny!

Jak mogę zarabiać pieniądze na tradingu?

Zarabianie pieniędzy z handlu jest jak najbardziej możliwe. Jak być może wiesz, przykładowo ceny akcji codziennie rosną i maleją. Taki ruch jest nazywany również zmiennością i jako trader możesz czerpać korzyści z takich właśnie ruchów. Możesz składać zlecenia na rosnące i spadające ceny. Obstawiania spadających cen nazywane jest również otwieraniem pozycji krótkiej. Kiedy otwierasz taką pozycję to przewidujesz, że cena spadnie, a kiedy to nastąpi, otrzymujesz pozytywny wynik.

Oto dwie obszerne strategie, które możesz wybrać: intraday trading (czyli handel w ciągu dnia) oraz day trading. Podczas day tradingu, obserwujesz rozwój cen i otwierasz wiele pozycji w ciągu jednego dnia. Te pozycje mogą być otwarte przez dłuższy okres czasu. Dla osób, które mają mniej czasu, intraday trading jest dużo bardziej atrakcyjny. Kiedy prowadzisz handel w ciągu dnia, to otwierasz i zamykasz pozycje tego samego dnia.

Naucz się handlować: stań się dobrym traderem

W dzisiejszych czasach każdy może handlować przez Internet, jednak tylko nielicznym udaje się osiągnąć sukces. Jeśli chcesz zostać dobrym inwestorem, to będziesz musiał zastosować którąś strategię. W Internecie można znaleźć strategie, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu lepszych wyników.

Oczywiście, chcielibyśmy Ci jak najbardziej pomóc w tradingu! Napisaliśmy prosty artykuł, w którym poznasz podstawy day tradingu. Naciśnij poniższy przycisk, aby dowiedzieć się, jak stać się jeszcze lepszym traderem:

 

Jakimi papierami wartościowymi można handlować?

Kiedy zaczynasz trading, to możesz handlować różnymi papierami wartościowymi. Poniżej znajduje się krótka lista różnych papierów wartościowych, którymi możesz handlować:

Podstawy handlu są bardzo proste: kupujesz ze zwyżką, a sprzedajesz ze zniżką! Jednak w praktyce realizacja tego nie musi być do końca taka prosta. W handlu na internecie emocje odgrywają bardzo ważną rolę. Wiele osób boi się przegrywać i dlatego zbyt długo utrzymuje swoją stratę. W międzyczasie boją się również stracić swoje wygrane, co oznacza, że zamykają pozycję z niewielkim zyskiem.

Gdy się handluje, mądrze jest na końcu zrobić coś całkiem odwrotnego. Lepiej jest ograniczyć straty i pozwolić na kontynuację zysków, dlatego zawsze należy zapewnić korzystną proporcję między ryzykiem a zwrotem. Przykładowo, jeśli możesz stracić do 20$ na pozycji, to mądrze jest zamknąć pozycję z zyskiem od 30$ do 40$. W taki oto sposób, w tylko 50% przypadkach musisz otrzymać pozytywny wynik.

Jaki jest najlepszy sposób, żebym poćwiczył trading?

Musisz bardzo dużo ćwiczyć! Handel to umiejętność, której nie nauczysz się z samych książek. Oczywiście, możesz nauczyć się z książek pewnych aspektów handlu tj. analiza techniczna i fundamentalna, jednak sama wiedza teoretyczna nie wystarczy. To dlatego właśnie ważne jest, aby często i regularnie ćwiczyć. Wypróbuj różne metody inwestowania i zobacz, czy uda Ci się osiągnąć pozytywny wynik.

Chcesz samemu spróbować handlu na Internecie? Jeśli tak, to załóż konto u internetowego brokera i wypróbuj jego możliwości. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych stron:

 

Jak mogę stać się dobrym traderem?

Po tym jak przeczytasz ten artykuł, będziesz dokładnie wiedział, w jaki sposób rozpocząć handlowanie przez Internet. Ale oczywiście, sam handel internetowy nie wystarczy: Ty też chcesz osiągnąć dobre wyniki. W tej części artykułu przyjrzymy się temu, co należy wziąć pod uwagę, kiedy będziesz chciał zarabiać pieniądze z handlu.

Podążaj za trendem

W wielu branżach dobrze się sprawdza, aby być opiniotwórczym. Artyści zarabiają więcej pieniędzy, gdy tworzą coś wyjątkowego i jako przedsiębiorca lepiej, żebyś wymyślił oryginalny plan. Niestety, działa trochę inaczej kiedy zaczynasz handlować!

Jeśli chcesz uzyskać dobry wynik, to mądrze jest handlować w jak największym stopniu z aktualnym trendem, dlatego kreatywność często nie jest w takich sytuacjach korzystna. Inwestorzy czasami mówią, że trend jest Twoim przyjacielem. Kupując, gdy ceny głównie rosną, a sprzedając, gdy ceny głównie spadają, znacznie zwiększasz szanse na osiągnięcie sukcesu.

Od czasu do czasu zrób sobie przerwe

Podobnie jest z nudą, która wcale nie jest wrogiem tradera. Lepiej w ogóle nie mieć żadnych pozycji, niż stracić dużo pieniędzy. Kiedy nie jest do końca jasne, dokąd zmierza rynek, to lepiej w ogóle nie handlować.

Nawet gdy na rynku jest duża niepewność, czasami lepiej jest poczekać i obserwować. Pomyślmy na przykład o ogłoszeniu stóp procentowych przez Bank Centralny. Zajęcie pozycji w takim czasie jest bardziej jak hazard niż jak handel.

czym jest trading

Przygotuj plan

Najlepsi handlarze rozumieją, że potrzebują planu, który zapewni im dobre wyniki. Po pierwsze, określ kwotę pieniędzy, którą chcesz wydać na handel. To jest Twój 'kapitał korporacyjny’. Na tej podstawie możesz określić wielkość pozycji, które możesz zajmować.

Jeśli chcesz działać mądrze i rozsądnie, to ważne żebyś też ustalił stałe procenty, z którymi handlujesz. Na przykład, ryzykujesz nie więcej niż dwa do pięciu procent całego zainwestowanego kapitału w jednej transakcji, dzięki czemu zapobiegniesz utracie pełnej kwoty na koncie handlowym. Kiedy wszystko idzie dobrze, to rozsądnie jest przestać handlować i ocenić swoje wyniki. Bądź krytyczny wobec siebie i upewnij się, że na dłuższą metę zawsze prowadzisz zyskowny handel.

Nie bądź zbyt pewny siebie

W dzisiejszych czasach wydaje się, że każdy chce mieć opinię na temat wszystkiego, np. w sprawach rasowych, klimatu czy przyszłości Unii Europejskiej. Odnosi się wrażenie, że obecnie każdy jest ekspertem w każdej dziedzinie. Jako przedsiębiorca, lepiej nie mieć opinii.

Nie działaj na podstawie tego, co uważasz za dobre lub złe. Rynki giełdowe często oczekują dobrych lub złych wieści. Kiedy oczekuje się dobrych wieści, ludzie zaczynają kupować akcje, a gdy tylko pojawi się ta wiadomość, to zauważysz, że wielu inwestorów bierze swoje zyski, co może spowodować spadek ceny. Nie chodzi więc o Twoją opinię, lecz o działania dużych grup inwestorów.

Określ proste reguły

Ważne jest również, abyś opracował proste zasady – im prościej, tym lepiej. Najbardziej złożony system często nie jest najlepszym systemem handlowym. Dobry handlowiec potrzebuje też dużo dyscypliny. Kiedy zasady są zbyt skomplikowane, dużo łatwiej jest (przypadkowo) od nich zrobić wyjątek.

To właśnie dlatego należy ustalić pewne zasady, które określają, czy otworzyć transakcję, czy też nie. Następnie stale oceniaj te zasady i dostosowuj je w razie potrzeby.

Trading jako zawód

Wiele osób zajmuje się tradingiem, kiedy mają jakąś inną pracę. Oprócz wykonywania swojego zawodu zajmują się również handlem. Można jednak handlować również zawodowo w ramach firmy.

Handlowcy często zarabiają bardzo wysoką pensję. Przeciętna pensja wynosi około 600$ miesięcznie z wartościami odstającymi do 7500$ miesięcznie. Ponadto, traderzy mają dobre warunki pracy i można otrzymywać wysokie premie.

Tego typu pozycje są często bardzo popularne. Musisz być dobry z matematyki i zostawić za sobą sporą liczbę konkurentów. Przykładem znanej firmy zajmującej się tradingiem jest Flowtraders.

FAQ

W tej sekcji przedstawimy Ci kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących tradingu. Dzięki tym informacjom będziesz mógł lepiej zrozumieć, na czym polega trading.

Kim jest trader?

Trader to osoba, kto aktywnie handluje na rynku. Każdy może zostać traderem. Aby to zrobić, wystarczy założyć konto u internetowego brokera. Możesz zacząć swoją przygodę z handlem już od kwoty 100$.

Czym jest day trading?

Day trading oznacza również handel w ciągu dnia. Wiele papierów wartościowych znajduje się w obrocie na jednej sesji. Przykładowo akcje są przedmiotem obrotu w godzinach otwarcia giełdy. Day traderzy starają się wykorzystać te wahania, zajmując jedną lub więcej pozycji podczas tej sesji. Day trader zamknie swoje pozycje przed końcem sesji giełdowej.

Czy istnieje coś takiego jak szybki trading?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje takie coś jak szybki trading (ang. rapid trading). Inwestorzy często otwierają wiele pozycji w ciągu jednego dnia, jednak można również handlować długoterminowo. To jest to, co nazywamy day intraday trading. W handlu intraday, pozycje mogą być czasami utrzymywane przez kilka dni do nawet tygodni. Jednak jest to znacznie szybsze niż tradycyjne inwestowanie. Podczas tradycyjnych inwestycji,[/invest-money] akcje są często przechowywane przez wiele lat.

Czy mogę handlować jako początkujący?

Osoby początkujący również mogą rozpocząć trading. Wielu brokerów oferuje możliwość wypróbowania funkcji całkowicie bez żadnego ryzyka za pomocą konta demo. Umożliwia to popełnienie kilku poważnych błędów przed dokonaniem swojej pierwszej wpłaty. Wskazane jest, żeby zacząć od małej kwoty pieniędzy. W przypadku wielu brokerów możesz zacząć handlować już od 100$.

Czym jest trading online?

Cały handel odbywa się obecnie na Internecie. W przeszłości, aby kupić lub sprzedać akcje trzeba było dzwonić do banku, ale na szczęście, to wszystko się zmieniło. Wszystko, co musisz zrobić, to zalogować się na swoje konto i szybko kupić lub sprzedać akcje.

Czym jest handel Forex?

W przypadku tradingu Forex handlujesz tylko walutami. Przykładowo możesz spekulować na wzroście wartości euro w stosunku do dolara. Waluty często poruszają się dość stabilnie. Jako aktywny inwestor pozwala to na dobre przewidywanie wzorców zachowań. To czyni handel na rynku Forex bardziej dostępnym dla osób początkujących. Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu na rynku Forex? W naszym artykule o inwestowaniu na rynku Forex dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć:

Czym jest margin trading?

U niektórych brokerów możesz dokonywać transakcji z wykorzystaniem depozytu zabezpieczającego (ang. margin trading). Kiedy handlujesz na depozycie zabezpieczającym, to broker finansuje część Twojej inwestycji. Możesz otworzyć większą inwestycję z mniejszą sumą pieniędzy, co pozwala na uzyskanie przez Ciebie wyższego zwrotu z inwestycji. Wiąże się to również z tym, że ryzyko jest również nieco większe, dlatego ważne jest, aby być ostrożnym przy stosowaniu margin trading. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym sposobie inwestowania? W naszym artykule o inwestowaniu z wykorzystaniem dźwigni finansowej możesz przeczytać wszystko, co musisz wiedzieć:

Czym jest trading automatyczny?

Istnieje również możliwość handlu w pełni automatycznego za pomocą specjalnego oprogramowania. Poprzez handel automatyczny możesz inwestować pieniądze bez większego wysiłku. Możesz na przykład kopiować wyniki innych inwestorów. Oczywiście, musisz być ostrożny, aby Twoje działa szły we właściwym kierunku. Kiedy podążasz za działaniami upadającego inwestora, to nie otrzymasz pozytywnych wyników handlowych. W naszym artykule na temat sygnałów tradingowe dowiesz się, jak handlować automatycznie:

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.