Jak mogę zacząć inwestować mając małą kwotę pieniędzy?

Kiedy zaczynasz inwestować, to nie zawsze masz taką możliwość ze względu na ograniczoną ilość pieniędzy. Dla początkujących inwestorów, którzy wciąż muszą się dużo nauczyć, niezmiernie atrakcyjne jest inwestowanie małymi pieniędzmi.  Ale w jaki sposób można pomyślnie inwestować posiadając małe pieniądze? W tym artykule znajdziesz 8 sprawdzonych sposobów dzięki którym osiągniesz wspaniałe wyniki podczas swoich inwestycji! Pamiętaj, ze zawsze istnieje duże ryzyko, ze utracisz swoje pieniądze, także inwestuj rozsądnie i ze świadomością utraty kasy.

Jak możesz inwestować posiadając małe pieniądze?

Jest to jak najbardziej możliwe, żeby samemu inwestować posiadając małe pieniądze. Możesz to przykładowo zrobić handlując przy wykorzystaniu brokera. Należy pamiętać, że wymienione instrumenty są dostępne do handlu za pośrednictwem kontraktów CFD:

 • Od razu otrzymasz darmowe konto demo, dzięki czemu sprawdzisz, jak się handluje bez ponoszenia żadnego ryzyka.
 • Możesz handlować akcjami, towarami i walutami.
 • Należy pamiętać, że wymienione instrumenty są dostępne do handlu za pośrednictwem kontraktów CFD.

Czy chcesz sprawdzić, jak wygląda inwestowanie bez ponoszenia żadnego ryzyka? Na Plus500 możesz wypróbować inwestowanie za małą kasę korzystając z nielimitowanego konta demo €40,000. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby natychmiastowo założyć darmowe konto demonstracyjne:

80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.80% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

inwestycje_małe_pieniądze

Należy pamiętać, że 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

W co możesz zainwestować, kiedy masz mało kasy?

Jest kilka możliwości mądrego zainwestowania małych pieniędzy. Poniżej omówimy 8 sprawdzonych wyborów, z których warto żebyś skorzystał:

 • Kup akcje: Dowiedz się jak kupować akcje za małą kasę
 • Fundusze ETF: dzięki funduszom indeksowym możesz zdywersyfikować nawet małą ilość kasy
 • Kontrakty CFD: dzięki dźwigni, możesz wysoko obstawiać posiadając niewiele na koncie.
 • Opcje walutowe: dzięki opcjom możesz otrzymać zniżkę na cenę udziałów.
 • Depozyt: otrzymuj stałą kwotę odsetek od swoich pieniędzy.
 • Pożyczanie pieniędzy: Pożycz swoje pieniądze I otrzymuj odsetki!
 • Handlowanie: zarabiaj pieniądze kupując I sprzedając rzeczy.
 • Nieruchomość: posiadając małą kasę możesz także inwestować w nieruchomości.

Metoda 1: kupuj akcje za małą kase

Możesz zdecydować się na zakup akcji. Kiedy kwota, którą inwestujesz jest zbyt mała, to w niektórych przypadkach szanse na osiągnięcie sukcesu znacznie spadają. Dzieje się tak, ponieważ przy każdej inwestycji ponosisz koszty transakcyjne. Większość brokerów pobiera minimalną kwotę od każdego handlu. Kiedy inwestujesz 100$, to przy każdej transakcji płacisz parę procent opłat. Akcja musi wzrosnąć parę procent, żebyś mógł otrzymać pozytywny wynik.

Przykładowo na DEGIRO, płacisz 1.75£ + 0.014% w opłatach transakcyjnych. Kiedy inwestujesz 100£, to Twoje koszty transakcji wyniosą 1.89%. Średnia roczna stopa zwrotu z akcji wynosi 5-8%. Kiedy inwestowałbyś przy użyciu DEGIRO, to Twój zwrot z inwestycji znacznie się zmniejsza, ale na szczęście znaleźliśmy dobry sposób na opłacalny zakup akcji za małą ilość pieniędzy.

Niektórzy brokerzy nie pobierają stałych prowizji. Twoje koszty transakcji będą wtedy w 100% względne w stosunku do kwoty depozytu, więc możesz osiągnąć dodatni zwrot nawet podczas inwestycji niewielką ilością kasy. Dobrą stroną do kupowania akcji bez ponoszenia kosztów prowizji jest eToro. Tutaj możesz wypróbować te możliwości używając konta demo. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć bezpłatne konto:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.eToro_inwestycje_za_małą_kase

Metoda 2: inwestowanie w Fundusze ETF

Nawet jeśli płacisz niskie opłaty transakcyjne, to inwestowanie w akcje z niewielką ilością pieniędzy może być bardzo ryzykowne, ponieważ masz mniej możliwości zdywersyfikowania swoich inwestycji. Kiedy kupujesz różne rodzaje akcji, masz pewność, że Twój portfel inwestycyjny będzie mniej zmienny. Słabe wyniki w ramach jednego sektora są następnie absorbowane przez dobre wyniki w ramach innego sektora.

Dobrym sposobem na zastosowanie dywersyfikacji przy niewielkiej ilości pieniędzy jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne lub ETF. Fundusze ETF lub giełdowy fundusz inwestycyjny są funduszami, który wspólnie inwestuje pieniądze wszystkich użytkowników, traktując to jako jeden wielki koszyk z akcjami. Pozwala to na zainwestowanie nawet niewielkiej kwoty w wybrane akcje.

Nadal masz pewien wpływ na kupno i sprzedaż ETF. Przykładowo, niektóre fundusze koncentrują się na konkretnym regionie lub sektorze. Jeśli wierzysz w duzy potencjał Azji, to możesz kupić specjalny fundusz azjatycki. W eToro można kupować i sprzedawać ETF całkowicie bez prowizji. Chcesz wiedzieć więcej o tym brokerze? Jeśli tak, to skorzystaj z poniższego przycisku informacyjnego:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Sposób 3: Handlowanie kontraktami CFD

Jeśli chcesz handlować małą kasą, to powinieneś rozważyć kontrakty CFD. Dzięki nim możesz handlować prawie wszystkim. Masz możliwość otworzenia CFD na akcje, ale także na przykład na towary.

Kiedy handlujesz za pomocą kontraktów CFD, możesz skorzystać z dźwigni finansowej, aby zwiększyć inwestycję z pewnym czynnikiem. Używając dźwigni finansowej masz możliwość otworzenia większej pozycji z małą ilością pieniędzy. W skrócie im większa dźwignia, tym większy potencjalny zwrot z inwestycji. Aktualnie u brokerów możesz korzystać z dźwigni 1:30, dzięki czemu możesz zamienić małą kwotę w duże pieniądze. Nawet z małą wpłatą w wysokości 100$, możesz zainwestować ponad 3000$!

Jeśli inwestujesz niewielkie pieniądze w kontrakty CFD, to zyski z tego produktu inwestycyjnego są często znacznie wyższe niż w przypadku inwestowania w produkty bez dźwigni finansowej. Dzieje się tak, ponieważ każdy 1$ zysku jest mnożony przez dźwignię.

Przykładowo: jeśli skorzystasz z dźwigni 1:10, to Twój potencjalny zysk jest dziesięciokrotnie większy. Jeśli zastosujesz dźwignię 1:30, to jest ona trzydziestokrotnie większa i to może zwiększyć zyski inwestora przy niewielkim budżecie!

Aczkolwiek należy jednak pamiętać, że dźwignia działa w obie strony. Oznacza to, że Twoje potencjalne straty również będą się szybciej kumulować. Gdy na koncie nie będziesz miał już pieniędzy, to stracisz wszystko. Mała kasa może również zamienić się w całkowity brak pieniędzy.

Wskazówka: przeczytaj nasz kurs inwestowania w CFD, aby uzyskać więcej informacji.

Metoda 4: opcje inwestycyjne

Jeśli chcesz inwestować małą kasę, to możesz również zdecydować się na skorzystanie z opcji finansowych. Dzięki nim kupujesz możliwość, ale nie obowiązek, zakupu lub sprzedaży określonej akcji po stałej cenie. Opcje na akcję są tańsze niż sama akcja.

Na przykład możesz kupić opcję za 2$ na zakup akcji po cenie 10$. Gdy cena akcji wzrośnie, to możesz na niej zarobić. Kiedy cena akcji wzrośnie do 15$ i można kupić akcję z opcją 2 dolarów, to wtedy jest możliwość osiągnięcia zysku w wysokości 3$.

Opcje należą raczej do skomplikowanych produktów inwestycyjnych. Kiedy wiesz, jak korzystać z opcji, możesz osiągnąć konkretne zyski. Pamiętaj, że istnieje realne ryzyko utraty pieniędzy z całej Twojej inwestycji, dlatego też ważne jest, abyś dokładnie przeanalizował opcje, zanim zaczniesz w nie inwestować. W naszym kursie na temat opcji dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym produkcie inwestycyjnym:

Metoda 5: rachunek lub lokata oszczędnościowa

Niektóre osoby szukają bezpiecznego sposób na odłożenie pieniędzy i z czasem uzyskania sporego zwrotu. Rachunek lub lokata oszczędnościowa wydaje się ciekawym rozwiązaniem, ale niestety w praktyce nie wygląda to tak kolorowo.

Oprocentowanie tego typu produktów oszczędnościowych jest aktualnie bardzo niskie, przez co jakikolwiek zarobek jest w rzeczywistości bardzo rozczarowujący. Co więcej, inflacja sprawia, że pieniądze tracą na wartości. Osobiście nie radziłbym więc inwestować swoich pieniędzy w taki sposób.

Mimo to, ważne jest, aby umieścić część swoich pieniędzy na koncie oszczędnościowym. To istotne, abyś zawsze miał wystarczającą ilość pieniędzy na nieprzewidziane wydatki. Kiedy nagle musisz zaciągnąć pożyczkę, tracisz jeszcze więcej pieniędzy, ponieważ odsetki od kredytów konsumenckich są bardzo wysokie. To dlatego właśnie powinieneś się upewnić, że inwestujesz tylko z pieniędzmi, które w razie czego możesz stracić w najbliższej przyszłości!

handluj_małą_kasą

Metoda 6: Pożyczanie pieniędzy

Możesz również pożyczyć niewielką sumę pieniędzy. Najbardziej znanym sposobem na to jest zakup obligacji. Jest to pożyczka udzielona przez firmę lub rząd. Następnie otrzymujesz stałą, okresową spłatę odsetek od papierów dłużnych.

Obligacje są stosunkowo bezpieczną inwestycją. Szczególnie interesujące jest inwestowanie w obligacje, gdy masz mało czasu. Nie należy jednak oczekiwać wysokich zysków z inwestycji w obligacje, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej często okazuje się to rozczarowujące, zwłaszcza w porównaniu z akcjami.

Chcesz wiedzieć więcej na temat obligacji? Przeczytaj nasz obszerny przewodnik po inwestowaniu w obligacje:

Metoda 7: kupowanie i sprzedawanie

Kiedy Ci się nie śpieszy i masz dużo czasu, możesz również zarobić pieniądze, sprytnie kupując i sprzedając produkty. Możesz szukać okazji na eBayu, a następnie sprzedawać je za więcej pieniędzy. Jest to dość pracochłonne zadanie, na które po prostu musisz mieć ochotę. Mimo to, dzięki temu na pewno możesz zarobić trochę dodatkowych pieniędzy.

Przykładowo możesz szukać produktów oferowanych przez ludzi, którzy nie mają kompletnie pojęcia jak zaprezentować daną rzecz na sprzedaż. Produkty, które są sprzedawane z niejasnymi, ziarnistymi zdjęciami, często potrafią się sprzedać za grosze, pomimo że może on być w doskonałym stanie. Dlatego zainwestuj w dobry aparat fotograficzny i w profesjonalny sposób prezentuj produkty, które sprzedajesz.

ebay_kupuj_sprzedawaj

Na eBay możesz w łatwy sposób kupować & sprzedawać rzeczy

Sposób 8: inwestowanie w nieruchomości

Bardzo interesujące są również inwestycje w nieruchomości, aczkolwiek większość ludzi uważa, że nie można w nie zainwestować niewielką ilość pieniędzy. Wiadomo, że nie da się kupić całego domu za kwotę 500$ lub 1000$, ale istnieją ciekawe metody inwestowania w nieruchomości, kiedy posiadasz małą ilość pieniędzy.

Można to zrobić za pomocą inwestycji w fundusz. Istnieją różne fundusze nieruchomości, które np. inwestują w mieszkania lub budynki biurowe. Kiedy kupujesz udziały w funduszu, uczestniczysz w zyskach, które są generowane przez fundusz.

Niestety minusem jest to, że za swój udział w funduszu zawsze płacisz koszty zarządzania, dlatego też samodzielne inwestowanie bezpośrednio w nieruchomości może być bardziej opłacalne. Aby to zrobić, będziesz potrzebował większego kapitału.

Ustal jasne cele

Jeśli planujesz zacząć inwestować z niewielką ilością pieniędzy, to będziesz musiał się inaczej przygotować niż w przypadku inwestycji dużymi kwotami. Kiedy mówimy o małych pieniądzach, mówimy o kwotach około stu funtów lub ich wielokrotności, a nie o tysiącach funtów, które są często inwestowane.

Zanim zaczniesz inwestować z niewielką ilością pieniędzy, ważne jest, abyś jasno określił swoje cele. Rynek akcji ma tendencję do wahań, więc ważne jest, abyś określił, jak chcesz na to zareagować.

Mając niewiele pieniędzy, możesz na przykład zdecydować się na codzienne handlowanie. W handlu dziennym (ang. day trading) starasz się korzystać zarówno ze wzrostów jak i spadków cen akcji. W tym celu możesz skorzystać z tzw. derywatu. Kiedy chcesz inwestować z niewielką ilością pieniędzy, kontrakty CFD są również dobrą opcją.

Wskazówka: Przeczytaj również nasz podręcznik dla day traderów i dowiedz się wszystkiego na temat day tradingu!


Jaka jest najmniejsza kwota którą mogę zainwestować?

U większości brokerów minimalny depozyt wynosi 100$. Oznacza to, że wystarczy mieć tylko 100$, aby rozpocząć inwestowanie. Kiedy używasz dźwigni 1:30 z tym depozytem, możesz mieć zainwestowany kapitał w wysokości 3000$. Jako inwestor, który dysponuje małą ilości pieniędzy, możliwe jest więc również otwarcie wielu transakcji.

W skrócie – będąc początkującym inwestorem bardzo dobrze jest inwestować niewielką ilością pieniędzy. Handel małą ilością pieniędzy zapewnia zdobycie sporego doświadczenia. Jesteś ciekawy, gdzie możesz inwestować jeślli posiadasz niewiele kasy? Zrobiliśmy dokładny przegląd brokerów, u których możesz handlować małymi kwotami, przykładowo w akcje:

Dodatkowe ryzyka

Inwestowanie, gdy ma się mało kasy, wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Przy inwestycjach większą kwotą, masz większy margines na popełnienie błędu. Zaleca się, żeby ryzykować tylko ograniczoną ilość swoich aktywów na jednej inwestycji. Jeśli inwestujesz z niewielką ilością pieniędzy, często jest to po prostu niemożliwe. Wtedy ryzykujesz dziesiątki procent swojego bilansu inwestycyjnego na jednej transakcji.

W rezultacie masz znacznie mniej miejsca na popełnienie błędu, dlatego inwestowanie, kiedy posiada się mało kasy nie jest dla tchórzy. Jeśli zamierzasz inwestować z niewielką ilością pieniędzy, musisz być przygotowany na to, że możesz wszystko stracić.

Ponieważ margines na popełnienie błędów jest znacznie bardziej ograniczony, to z pewnością wskazane jest wypróbowanie możliwości za pomocą konta demonstracyjnego. Za pomocą takiego konta możesz odkryć, czy inwestowanie jest czymś dla Ciebie. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby porównać różne konta demonstracyjne:

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.