Jak inwestować w miedź (2024) – kupuj akcje miedzi

Miedź może być interesującym towarem dla inwestorów w 2023 r. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w miedź i akcje miedzi.

Jak inwestować w miedź?

Metoda nr 1: Akcje spółek związanych z miedzią

Możesz pośrednio inwestować w zmiany cen miedzi, kupując akcje spółek, które są aktywne w produkcji miedzi. W dalszej części artykułu omówimy szczegółowo, w które akcje spółek miedziowych można inwestować.

Należy pamiętać, że ceny akcji spółek miedziowych nie są bezpośrednio powiązane z ceną miedzi. Wyniki spółki mają znaczący wpływ na jej wyniki finansowe. Poniższy przegląd przedstawia brokerów, u których można inwestować w akcje miedzi:

BrokerzyKorzyściRejestracja
Avatrade kup akcjeSpekuluj na temat wzrostów i spadków cen Miedź dzięki darmowej wersji demo!
NAGA kup akcjeZainwestuj w Miedź już od 0,99 €.

Metoda nr 2: Fundusze ETF i ETC

Możesz inwestować w miedź, bezpośrednio śledząc jej cenę za pomocą ETF lub ETC – są to produkty notowane na giełdzie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w fundusze ETF.

Możesz inwestować w miedź za pomocą funduszy ETF, takich jak:

 • WisdomTree Copper ETF (COPAP): ten ETF bezpośrednio śledzi zmiany cen miedzi.
 • Global X Copper Miners ETF (4COP): dzięki temu funduszowi ETF można inwestować w spółki zajmujące się produkcją miedzi, takie jak Teck Resources i First Quantum.

Dobrym miejscem do inwestowania w fundusze ETF i ETC jest DEGIRO. Ten broker nie pobiera żadnych opłat za zakup lub transakcję, gdy inwestujesz w fundusze ETF z podstawowego wyboru. Użyj poniższego przycisku, aby odwiedzić ich stronę internetową:

Metoda nr 3: Kontrakty terminowe

Nie zalecałbym inwestowania w miedź za pomocą kontraktów terminowych, ponieważ potrzebna jest duża kwota do zainwestowania, a nawet najmniejszy ruch cenowy może mieć znaczący wpływ na wyniki. Jeden kontrakt terminowy ma już wartość 120 000 USD.

Jako alternatywę można rozważyć kontrakty CFD. Dzięki kontraktom CFD możesz spekulować zarówno na rosnących, jak i spadających cenach miedzi. Handel kontraktami CFD jest ryzykowny. Kliknij tutaj, aby wypróbować możliwości za darmo w wersji demo.

Metoda nr 4: Opcje

Można również spekulować ceną miedzi za pomocą opcji. W przypadku opcji kupujesz prawo do zakupu miedzi lub akcji miedzi po ustalonej cenie. Opcja wygasa w określonym momencie, co oznacza, że możesz stracić całą swoją inwestycję. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o opcjach.

Do czego używa się miedzi?

Przed zainwestowaniem w miedź warto wiedzieć, do czego jest ona wykorzystywana. Miedź jest czerwonawym metalem, który, podobnie jak srebro, może przewodzić ciepło i elektryczność. Ponadto miedź jest bardzo plastyczna, co czyni ją użytecznym materiałem w budownictwie.

Kolejną zaletą miedzi jest to, że nadaje się ona do recyklingu, co pozwala na ponowne wykorzystanie jej części.

Miedź jest wykorzystywana w następujących zastosowaniach:

 • Konstrukcje budowlane
 • Rurociągi
 • Połączenia elektryczne
 • Produkty elektroniczne (radio, telewizor, telefon komórkowy)
 • Chipy komputerowe
 • Samochody elektryczne

W przeciwieństwie do wielu innych metali szlachetnych, miedź nie jest przechowywana w skarbcu. Wartość miedzi zależy zatem głównie od jej zastosowań przemysłowych. Gdy globalna gospodarka radzi sobie dobrze, cena miedzi często rośnie.

Dlaczego inwestowanie w miedź może być interesujące?

1. Spekulujesz na rynku mieszkaniowym

Miedź jest powszechnie stosowana w konstrukcjach budowlanych. Kiedy dużo się buduje, cena miedzi zazwyczaj wzrasta. Miedź może być zatem atrakcyjną inwestycją, gdy gospodarka ma się dobrze.

2. Spekulujesz na temat zrównoważonej przyszłości

Miedź jest ważnym materiałem w samochodach elektrycznych. Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym tematem: inwestując w miedź, reagujesz na ten trend. Prawdopodobnie będzie produkowanych i sprzedawanych więcej samochodów elektrycznych, co może korzystnie wpłynąć na cenę miedzi.

3. Ryzyko niedoborów

Zwłaszcza w przypadku dalszego wzrostu gospodarczego może dojść do znacznych niedoborów miedzi. Rządy wielu krajów stosują surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, co oznacza, że nie wszystkie rezerwy miedzi mogą być eksploatowane. Jednocześnie popyt na miedź rośnie w okresie transformacji energetycznej. Gdy niedobór będzie się pogłębiał, cena miedzi może tylko wzrosnąć.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w miedź?

1. Kryzys gospodarczy

Gdy gospodarka radzi sobie gorzej, cena miedzi prawdopodobnie spadnie. Chiny są dużym konsumentem miedzi: w przeszłości cena miedzi często podążała za cenami akcji w tym kraju. Wraz ze wzrostem znaczenia miedzi jako ważnego produktu dla samochodów elektrycznych, związek ten wydaje się słabnąć. Jednak kryzys gospodarczy z pewnością może wywrzeć presję na cenę miedzi.

2. Materiały alternatywne

Producenci stale poszukują alternatywnych materiałów. Na przykład, aluminium było początkowo używane do produkcji chipów komputerowych, ale obecnie zamiast niego stosuje się miedź. Gdy cena miedzi zbytnio wzrasta, producenci szukają alternatyw. Może to prowadzić do spadku popytu, a tym samym do spadku ceny.
Investing in copper

Jakie są najlepsze akcje spółek obracających miedzią?

Are you looking for copper stocks? In this part of the article, we briefly describe some companies that are active in the copper industry.

 • BHP Group : BHP Group to spółka wydobywcza z Australii. Spółka prowadzi kopalnie miedzi m.in. w Chile i Australii i wypłaca dobrą dywidendę.
 • Glencore [symbol akcji=”GLCNF” curr_symb=”$”]: ta spółka jest jednym z największych producentów miedzi na świecie. Spółka produkuje miedź w kopalniach zlokalizowanych w Afryce, Australii i Ameryce Południowej.
 • Tack Resources [symbol akcji = „TECK” curr_symb = „$”]: jest to spółka wydobywcza z Kanady, która jest bardziej stabilnym regionem. Tack Resources jest również aktywna w sektorze naftowym.
 • Southern Copper [symbol akcji=”SCCO” curr_symb=”$”]: spółka ta prowadzi działalność w Peru i Meksyku. Co ciekawe, spółka posiada największe rezerwy miedzi.
 • Lunding Mining [symbol akcji=”LUN.TRT” curr_symb=”CAD”]: ten gracz jest aktywny głównie w Europie z kopalniami w Portugalii, Hiszpanii, Finlandii i Szwecji.

Jakie są zalety inwestowania w miedź?

 • Dywersyfikacja: inwestując w towary takie jak miedź, zwiększasz dywersyfikację swojego portfela. Zmniejsza to ogólne ryzyko.
 • Ochrona przed inflacją: ceny towarów często rosną wraz z inflacją. To sprawia, że inwestycja w miedź jest dobrym zabezpieczeniem przed inflacją.
 • Niedobór: zapasy towarów są ograniczone, a zatem podaż w końcu spadnie. Należy jednak pamiętać, że miedź nadaje się do recyklingu.

Ostateczne wskazówki inwestycyjne dla inwestycji w miedź

 • Zrozumienie ryzyka: inwestowanie jest ryzykowne, co dotyczy także inwestowania w miedź i akcje spółek miedziowych.
 • Opracuj plan: określ z wyprzedzeniem, ile chcesz zainwestować w miedź i kiedy z niej wyjdziesz. Zapobiegnie to wpływowi emocji na podejmowane decyzje.
 • Dywersyfikuj ryzyko: inwestuj w różne produkty inwestycyjne. Dobra dywersyfikacja pozwala zmniejszyć ryzyko portfela.

Frequently asked questions about investing in copper

Towar miedź jest przedmiotem obrotu na CME pod symbolem HG.

Miedź jest uważana za metal szlachetny. W przeciwieństwie do złota i srebra, miedź nie jest jeszcze powszechnie używana jako środek przechowywania wartości. Może się to jednak zmienić w przyszłości, jeśli miedź stanie się rzadsza.

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *