Handel złotem: jak inwestować w złoto?

W czasie kryzysu inwestowanie w złoto staje się bardzo popularne. Kiedy giełda staje się co raz bardziej niepewna, to wielu inwestorów znowu zaczyna szukać złota. Ale jak tak naprawdę samemu zainwestować w złoto? Oraz jakie są największe zalety i wady handlu złotem? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, czego powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w złoto!

Jak mogę inwestować w złoto?

Istnieją mniej więcej dwie metody, z których można skorzystać do zainwestowania w złoto: fizyczna i niefizyczna. Kiedy inwestujesz w fizyczne złoto, to tak naprawdę kupujesz złoto. Jednak wielu inwestorów decyduje się na niefizyczną inwestycję w złoto.

Jak pośrednio inwestować w złoto?

Najpierw omówimy niefizyczne sposoby, dzięki którym możesz inwestować w złoto.

Aktywnie handluj złotem przy użyciu CFD

CFD idealnie nadają się do spekulacji wzrostów i spadków cen złota w krótkim terminie. Dzięki kontraktom CFD możesz również zastosować dźwignię, która umożliwi Ci inwestować złoto przy użyciu mniejszych sum pieniędzy. Przeczytaj więcej na temat inwestowania w CFD w tym artykule.

Możesz całkowicie za darmo wypróbować możliwości handlu złotem, wykorzystując do tego celu darmowe konto u internetowego brokera. Czy chciałbyś zacząć od darmowego konta demonstracyjnego u brokera? Skorzystaj z poniższego przycisku, aby założyć darmowe konto demonstracyjne operujące złotem:

inwestuj teraz w złoto

Korzystanie z funduszy indeksowych

Istnieje kilka funduszy indeksowych lub ETF, które śledzą cenę złota. Możesz handlować funduszami inwestycyjnymi typu ETF bez konieczności używania brokera. Pozwala to na bezproblemową sprzedaż inwestycji w złoto. Kiedy inwestujesz w fizyczne złoto, to sprzedaż jest niestety dużo trudniejsza. Są dwa rodzaje funduszy ETF złota:

 • Fundusze ETF typu Bullion-Backed: Te fundusze posiadają fizyczne złoto.
 • Fundusze ETF typu Nonbullion-backed: fundusze te wykorzystują finansowe papiery wartościowe jako zabezpieczenie.

SPDR Gold Shares jest funduszem zajmującym się fizycznym złotem notowanym w dolarach oraz ETFS physical gold również zajmuje się fizycznym złotem, ale notowanym w euro. Należy pamiętać, że fundusze pobierają opłatę procentową w stosunku rocznym. Ten procent kosztów jest wykorzystywany do administrowania i przechowywania złota.

Dobrym brokerem, u którego możesz inwestować w fundusze złota jest eToro. Na platformie eToro możesz kupić te fundusze bez żadnych prowizji. Za pomocą poniższego przycisku możesz od razu otworzyć darmowe (demo) konto u tego brokera:

Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty.

Opcje na złoto

Dzięki opcjom masz możliwość (ale nie konieczność) zakupu (opcja zakupu) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) konkretnej ilości złota. Za opcję pobierana jest opłata. Opcje złota zawsze mają określony czas trwania i w tym okresie musisz skorzystać z opcji, inaczej stanie się ona bezwartościowa.

Dzięki opcjom, można używać dość skomplikowanych konstrukcji. Dużą zaletą opcji na złocie jest fakt, że nigdy nie jesteś zobowiązany do ich wykonywania. Chcesz wiedzieć więcej na temat inwestowania w opcje? W naszym kursie dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć:

Kontrakty futures na złoto

Kontrakty futures są wiążącymi umowami na dostawę złota po określonej cenie i w określonym czasie. Ze względu na dźwignię i zobowiązanie, z powodu futures możesz szybko stracić sporą ilość pieniędzy.

Konto ze złotem

Są dwa rodzaje rachunków ze złotem – rachunek niealokowany i rachunek alokowany. Konto ze złotem to rachunek, który podąża za ceną złota jeden po drugim. Kiedy zakładasz konto złota, kupujesz określoną ilość uncji złota. Na przydzielonym koncie, złoto jest pełną własnością właściciela konta. Numery seryjne sztabek złota są znane i nie można nimi handlować bez zezwolenia.

W przypadku rachunku niealokowanego, posiadaczowi rachunku nie zostaną przydzielone żadne sztabki złota, a złoto będzie dzielone z innymi posiadaczami rachunku. Zaletą tego jest to, że koszty naliczane przez bank są dużo niższe. Jednak ma to też swoje wady – właściciel konta nie zawsze może wypłacić całe złoto. Zwłaszcza w czasach kryzysu, właściciel konta jest uzależniony od zdolności kredytowej banku.

inwestycja w złoto w banku

Udziały w spółkach wydobywających złoto

Innym sposobem inwestowania w złoto jest kupno akcji spółek zajmujących się wydobywaniem złota. Koszt wydobycia złota jest na ogół dość stabilny. Jako inwestor możesz osiągnąć dobry zysk, oczywiście jeśli zachowasz odpowiednie podejście. Ważne jest, abyś pamiętał, że wartość udziałów w spółkach wydobywających złoto nie przesuwa się jeden po drugim w stosunku do wartości złota.

Dlatego ważne jest, aby zbadać, jak dokładnie funkcjonuje firma. Na wyniki firmy oprócz ceny złota mają wpływ inne czynniki. Oto niektóre ze znanych akcji złota:

 • AngloGold Ashanti Ltd.
 • Goldcorp Inc.
 • Barrick Gold Corp.
 • Newmont Mining Corp.
 • Franco-Nevada Corp.

Można również handlować połączeniem – firm wydobywających złoto z ETF. Dobrą opcją do tego są fundusze inwestycyjny typu ETF – Market Vectors Gold Minders ETF. Chcesz wiedzieć więcej na temat kupowania akcji? W naszym artykule „Jak kupować akcje” przedstawiliśmy Ci dokładną analizę tego procesu:

Jak mogę kupić złoto?

Możliwe jest również fizyczne inwestowanie w złoto. Kiedy fizycznie inwestujesz w złoto, to ważne jest, abyś wziął pod uwagę dodatkowe ryzyka. Powinieneś być w stanie bezpiecznie przechowywać złoto.

Inwestowanie w sztabki złota

Sztabki złota mają różną wagę – najlżejsze sztabki złota ważą tylko jeden gram, a najcięższe ponad jeden kilogram. Pozwala to inwestować małe i duże kwoty w sztabki złota. Względna premia lub koszty produkcji są stosunkowo niższe przy większych sztabkach. Nie da się ukryć, że tańsza jest produkcja większych sztabek złota.

Inwestowanie w złote monety

Istnieje również możliwość inwestowania w złote monety. Waga monety to zazwyczaj jedna uncja trojańską lub około 31 gramów. Wartość złotej monety zależy głównie od jej czystości. Niektóre monety są wzmacniane miedzią. Przy handlu złotymi monetami, rodzaj monety może również decydować o ich wartości. Rzadkie monety mają wyższą wartość niż bardziej popularne złote monety.

inwestowanie w złote monety i sztabki

Co chciałbyś wiedzieć na temat inwestowania w złoto?

 • Ryzyko: jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w złoto?
 • Zalety : dlaczego rozsądnie jest inwestować w złoto?
 • Mądrze: czy mądrze jest inwestować w złoto?
 • Złoto czy Srebro: W co lepiej zainwestować?
 • Przykłady: odkryj w jaki sposób działa inwestowanie w złoto

Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas inwestowania w złoto?

Kiedy chcesz inwestować w złoto, to bardzo ważne żebyś korzystał z wiarygodnej platformy. Odnosi się to oczywiście zarówno do handlu papierami wartościowymi na złoto, jak i do handlu fizycznym złotem. Możesz na przykład sprawdzić, czy usługodawca otrzymał licencję od regulatora. Często trzeba z góry zapłacić za złoto, więc ważne jest, aby kontrahent był wiarygodny.

Kiedy kupujesz złoto za kwotę większą niż 10,000$, to często musisz zrobić kopię swojego dokumentu tożsamości. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy złoto jest ubezpieczone. Nie każde ubezpieczenie domowe obejmuje sztabki złota, dlatego warto sprawdzić, czy mądrzej jest przechowywać złoto w skrytce depozytowej w banku.

Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w złoto?

Każda inwestycja ma swoje zalety i wady. Ta reguła również się sprawdza w przypadku złota i istnieje wiele powodów, dla których nie warto w nie inwestować.

Nie otrzymasz dywidendy na złoto

Gdy inwestujesz pieniądze w akcje lub obligacje, to otrzymujesz dywidendy lub odsetki. Inwestując w złoto można osiągnąć zysk tylko wtedy, gdy jego cena wzrośnie. W dłuższej perspektywie czasowej inwestycja w złoto może być zatem dla inwestora rozczarowująca, szczególnie w odniesieniu do inwestycji w (złoto) akcje.

Słabe zwroty nawet przy dobrej sytuacji gospodarczej

Złoto sprawdza się szczególnie dobrze w niepewnych ekonomicznie czasach. Kiedy gospodarka ma się dobrze, lepiej nie kupować złota. Oczywiście, zawsze można je kupić jako forma zabezpieczenia przed potencjalną recesję w przyszłości.

Rynek złota jest niestabilny

Cena złota jest bardzo niestabilna, co powoduje niepewną inwestycję.

Z pieniędzy na koncie oszczędnościowym otrzymujesz stałą stopę procentową. Niemniej jednak, złoto na ogół radzi sobie lepiej w dłuższej perspektywie. Możliwe jest również wykorzystanie zmienności poprzez otwarcie pozycji krótkiej. Wykorzystując taką pozycje, możesz również zarobić pieniądze, kiedy stopa procentowa złota spada.

Słabe wyniki przy wysokich stopach procentowych

Przy niskim oprocentowaniu, złoto radzi sobie stosunkowo dobrze. Jednak gdy stopy procentowe rosną, to często traci ono swój blask. Istnieją bardziej bezpieczne alternatywy, na przykład obligacje lub nawet konta oszczędnościowe. Rosnące oprocentowanie może być więc dobrym powodem, by nie inwestować w złoto.

stopa procentowa i cena złota

Jakie są zalety inwestowania w złoto?

Oczywiście, są też powody, dla których warto inwestować w złoto. Gdyby ich nie było, to złoto miałoby prawdopodobnie znacznie niższą wartość.

Złoto może Cię ochronić przed inflacją

Inflacja jest zjawiskiem naturalnym, w którym wartość pieniądza spada wraz z upływem czasu. Inwestując w złoto można zabezpieczyć się przed inflacją. W miarę upływu czasu wartość złota rośnie wraz z inflacją. W późniejszym czasie możesz otrzymać za swoje złoto porównywalną realną ilość pieniędzy.

Złoto jest rzadkością

Złoto, tak jak wiele innych towarów, w które można inwestować pieniądze, jest czymś bardzo rzadkim. W pewnym momencie surowiec po prostu może się skończyć. W tym samym czasie wzrasta globalny dobrobyt i coraz więcej ludzi interesuje się surowcem, jakim jest złoto, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że cena złota będzie w przyszłości nadal rosła.

Dobre wyniki przy niskich stopach procentowych

Kiedy stopy procentowe są niskie, to inwestycja w złoto może okazać się dobrym pomysłem. W tym przypadku nie przegapisz zwrotu pieniędzy z konta oszczędnościowego. Co więcej, cena złota często wzrasta przy niskich stopach procentowych.

Rozłożenie swojego ryzyka

Dzięki wykorzystaniu złota, możesz również rozłożyć swoje ryzyko. Złoto jest antycyklicznym produktem inwestycyjnym: kiedy gospodarka nie radzi sobie dobrze, to złoto często sprawdza się dobrze. Kupując złoto, możesz ustabilizować swój portfel i zapewnić sobie pozytywny zwrot zarówno w złych, jak i dobrych czasach.

Dobre wyniki przy słabym kursie dolara

Kiedy ważna waluta taka jak np. dolar traci na wartości, to może być to bardzo atrakcyjne do zainwestowania pieniędzy w alternatywne rozwiązania. Inwestorzy szukają wtedy bezpiecznych rozwiązań. Kiedy świat płonie, wzrasta cena złota.

Dolar i cena złota

Czy mądrze jest inwestować w złoto?

To, czy inwestowanie w złoto jest mądre, zależy w dużej mierze od Twojej osobistej sytuacji. Ważne jest, aby mieć na uwadze, że złoto jest z definicji inwestycją ryzykowną, dlatego dokonuj inwestycji tylko pieniędzmi, bez których możesz się obejść na dłuższą metę.

Ważne jest również, żeby wyczuć odpowiedni moment do zainwestowania w złoto. Nie jest mądre inwestowanie w złoto, gdy istnieje silny Rynek byczy (ang. bull market). Dobrym przykładem odpowiedniej pory na kupno złota jest kryzys. Przykładowo, podczas kryzysu związanego z koronawirusem w 2020 roku, można było zaobserwować gwałtowny wzrost cen złota.

Kiedy już zdecydujesz się zainwestować w złoto, to konieczne musisz opracować dobry plan działania. Zastanów się, po jakiej cenie znów sprzedasz swoje złoto. Nie zarabiasz na złocie poprzez odsetki lub dywidendy, dlatego ważne jest, aby w pewnym momencie wziąć pod uwagę wzrost ceny.

Inwestować w złoto czy srebro?

Często w jednym zdaniu wspomina się o złocie i srebrze. Nie jest to wcale nic dziwnego, ponieważ oba surowce są metalami szlachetnymi. Srebro jest często postrzegane jako mniejszy brat złota. Wątpliwe jest jednak, czy jest to prawda.

Ewidentnie srebro przewyższa złoto na rynku byczym (ang. bull market). Jest to prawdopodobnie częściowo spowodowane tym, że srebro posiada dużo więcej zastosowań. Srebro jest często stosowane w produktach technologicznych i wraz z dalszą cyfryzacją naszego społeczeństwa popyt na tego typu produkty będzie ciągle rósł.

W związku z tym zainwestowanie pieniędzy w srebro może być bardzo ciekawym wyborem. Srebro ciągle jest bezpieczną przystanią i trzyma swoją wartość nawet w czasach dobrobytu gospodarczego. Zapasy srebra powoli się kończą, a zapotrzebowanie przez przemysł ciągle wzrasta. W dłuższej perspektywie czasowej możesz osiągnąć dobre wyniki dzięki inwestycji w srebro.

Jak w praktyce wygląda inwestowanie w złoto?

Przyjrzymy się dwóm przykładom, dzięki którym zrozumiesz jak inwestowanie w złoto działa w praktyce.

Kryzys!

Jest koniec lutego 2020 roku i zdajesz sobie sprawę, że koronaawirus rozprzestrzenia się po całej Europie. Sytuacja na runku akcji nie jest dobra, a inwestorzy masowo sprzedają swoje akcje. Zaczynasz szukać ciekawej alternatywy dla akcji. Robisz research i w końcu trafiasz na złoto.

Decydujesz się na spekulacje na cenie złota za pomocą kontraktów CFD. Kupujesz złoto za kwotę 1400$. Na początku cena złota spada nieco bardziej, ale w końcu znów znacznie wzrasta. Ostatecznie sprzedajesz złoto za cenę 1550$. Następnie osiągasz dodatni zwrot w wysokości 150$ za sztabkę złota, co równa się zwrotowi powyżej 10%.

W przypadku instrumentu pochodnego możesz zdecydować się na zastosowanie dźwigni finansowej. Gdybyś w tym przykładzie zastosował dźwignię 1:3, to osiągnąłbyś zwrot w wysokości 450$ za sztabkę złota lub 30% od swojej inwestycji. Jeśli zastosujesz dźwignię finansową, to woja strata może oczywiście również znacznie wzrosnąć.

inwestycja w cenę złota

Rozwój ceny złota, źródło goldprice.org

Nowa kopalnia złota

Otrzymałeś mały spadek i postanowiłeś zainwestować jego niewielką część w kopalnię złota. Robisz to kupując udziały w kopalni złota na platformie eToro bez ponoszenia kosztów prowizji. Kilka tygodni później oglądasz w telewizji wiadomości.

Niespodziewanie gdzieś w środku Afryki znaleziono ogromne zapasy złota. Globalne rezerwy złota są nagle znacznie większe niż się spodziewano. Ze względu na większą podaż, wartość złota spada. Z tego powodu ludzie masowo sprzedają swoje udziały w kopalni złota.

Udział spada o dziesięć procent, a Ty niestety osiągasz ujemny zwrot. Czy firma nadal przynosi zyski? Wtedy mądrze byłoby po prostu zachować akcje. Panika spowodowana wiadomościami często nieproporcjonalnie wpływa na aktualną cenę. Istnieje duża szansa, że w przyszłości wartość akcji znowu wzrośnie.

Bitcoin jako nowe złoto?

Złoto od dawna znane jest jako bezpieczna przystań, aczkolwiek w dzisiejszych czasach pojawił się nowy gracz o nazwie: Bitcoin. Bitcoin nie ma również ryzyka kontrahenta. Kiedy ludzie martwią się o inflację lub stan gospodarki, cena Bitcoina rośnie. Handel Bitcoinami może być interesujący w niepewnych czasach. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej na temat Bitcoin.

Jaka jest aktualna cena złota?

Poniżej możesz zapoznać się z aktualną ceną CFD złota:

Podsumowanie inwestycji w złoto

Inwestowanie lub handel złotem może być bardzo interesujące. Ten metal szlachetny nie jest już powiązany jeden na jednego z dolarem. Należy pamiętać, że złoto ciągle funkcjonuje jako bezpieczna przystań. Można zatem postrzegać złoto jako zabezpieczenie przed spadkiem rynków oraz inflacją. To może sprawić, że inwestowanie w złoto będzie atrakcyjne zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.