Przewodnik Bitvavo: jak skutecznie kupować Bitcoiny?

W tym kompleksowym przewodniku po Bitvavo dla początkujących omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby handlować swoimi pierwszymi Bitcoinami. Zaczynamy od wyjaśnienia, w którym krótko omawiamy, jak kupić swoją pierwszą kryptowalutę w Bitvavo. Następnie zanurzymy się głębiej i przyjrzymy się zaawansowanym traderom i omówimy, jak określić dobry punkt wejścia.

Jak kupić swoje pierwsze bitcoiny na Bitvavo?

Krok 1: Załóż konto

Zanim będziesz mógł handlować bitcoinami i innymi kryptowalutami w Bitvavo, musisz najpierw otworzyć konto. Nie masz jeszcze otwartego konta w Bitvavo? Następnie użyj przycisku poniżej i nie płać żadnych opłat transakcyjnych za pierwsze 1000 € transakcji kryptowalutowych:

Otwarcie konta w Bitvavo nie wymaga wysiłku. Wystarczy podać nazwę użytkownika i hasło, aby uzyskać natychmiastowy dostęp do platformy transakcyjnej.

Załóż konto Bitvavo

Nie zapomnij otworzyć wiadomości e-mail z linkiem potwierdzającym. Dopiero po potwierdzeniu wiadomości e-mail możesz kontynuować proces weryfikacji.

Krok 2: weryfikacja konta

Możesz potwierdzić swoją tożsamość, przesyłając kopię dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu. Proces weryfikacji zajmuje zwykle tylko kilka minut.

Weryfikacja tożsamości Bitvavo

Po zweryfikowaniu tożsamości należy jeszcze zweryfikować numer telefonu. W tym celu wystarczy wpisać swój numer telefonu. Następnie otrzymasz kod SMS, którego możesz użyć do zweryfikowania swojego numeru telefonu komórkowego.

Krok 3: wpłata pieniędzy na konto

Po zweryfikowaniu konta możesz wpłacić na nie pieniądze. Pieniądze można wpłacać wyłącznie z konta bankowego prowadzonego na nazwisko użytkownika.

Aby wpłacić pieniądze, naciśnij przycisk wpłaty (ang. deposit). Następnie możesz wprowadzić odpowiednią kwotę i wybrać preferowaną metodę płatności.

Deponowanie pieniędzy na Bitvavo

Krok 4: Wybór kryptowaluty

Teraz, gdy na Twoim koncie są już pieniądze, możesz kupić swoją pierwszą kryptowalutę. Na platformie Bitvavo można wybierać spośród ponad stu różnych kryptowalut. Jeśli chcesz kupić konkretną kryptowalutę, wszystko co musisz zrobić, to nacisnąć daną kryptowalutę.

Przegląd krypto na Bitvavo

Krok 5: złożenie zamówienia

Po wybraniu kryptowaluty otworzy się ekran zamówienia. Aby kupić swoje pierwsze bitcoiny, wystarczy wpisać kwotę, którą chcesz kupić. Po naciśnięciu przycisku kupna kryptowaluta zostanie błyskawicznie dodana do portfela. Na platformie Bitvavo możesz również wyraźnie zobaczyć wysokość opłat transakcyjnych, które płacisz.

Bitvavo zamówienie

Sprzedaż Bitcoinów i innych kryptowalut jest również łatwa w Bitvavo. Aby to osiągnąć, przejdź do kryptowaluty, którą chcesz sprzedać. Tutaj możesz wskazać, za jaką kwotę chcesz sprzedać kryptowalutę.

Sprzedaż Bitvavo

Krok 6: wypłacanie kryptowalut

Ten krok nie jest obowiązkowy, ale czasami może być rozsądny. Jeśli inwestujesz w kryptowaluty z dużymi kwotami pieniędzy, możesz chcieć bezpiecznie przechowywać kryptowaluty w swoim portfelu.

Aby wypłacić swoje kryptowaluty, przejdź do kryptowaluty, którą chcesz wypłacić i kliknij przycisk wypłaty. Tutaj możesz określić, ile kryptowalut chcesz wysłać i na jaki adres. Uważaj i nie popełniaj błędów: jeśli wprowadzisz zły adres portfela, możesz stracić całą kwotę.

Wskazówka: chroń swoje konto

Hakerzy nieustannie próbują wykraść kryptowaluty. Dlatego zaleca się, aby chronić swoje konto w Bitvavo tak bardzo, jak to możliwe. Można to zrobić, wybierając silne hasło.

Możesz chronić swoje konto jeszcze lepiej, aktywując również ochronę 2-FA. Po włączeniu ochrony 2-FA musisz wprowadzić dodatkowy kod, aby się zalogować. Do tego celu można użyć aplikacji Google Authenticator, którą można pobrać za darmo.

Ochrona 2FA Bitvavo

Ważne jest jednak, aby zapisać kod odzyskiwania w bezpiecznym miejscu. Umożliwi to odzyskanie dostępu do konta w przypadku utraty dostępu do telefonu.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jak działa zaawansowany trader w Bitvavo?

W Bitvavo można również przełączyć się na zaawansowanego tradera. Zaawansowany trader jest odpowiedni dla osób, które chcą aktywniej handlować kryptowalutami. W tej części instrukcji omówimy dodatkowe funkcje zaawansowanego tradera.

Różnica między zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem

Kupując bitcoiny i inne kryptowaluty w Bitvavo, możesz wybierać między zleceniami rynkowymi i limitowanymi.

W przypadku zlecenia rynkowego transakcja jest realizowana bezpośrednio na rynku po najlepszej dostępnej cenie. Zaletą zlecenia rynkowego jest to, że transakcja jest zawsze realizowana, ale wadą jest to, że możesz otrzymać mniej korzystną cenę niż oczekiwano.

market-order

W przypadku zlecenia z limitem transakcja jest realizowana po określonej cenie. Zaletą zlecenia z limitem jest to, że nigdy nie płacisz więcej niż określono za transakcję kryptowalutową. Wadą zlecenia z limitem jest to, że nie ma gwarancji, że zlecenie zostanie faktycznie zrealizowane.

zlecenie-z-limitem

W przypadku zaawansowanych traderów Bitvavo oferuje kilka rodzajów zleceń z limitem:

 • Dobre do odwołania: ten rodzaj zlecenia pozostaje na miejscu do momentu jego całkowitej realizacji. W przypadku zlecenia z limitem zlecenie jest anulowane tylko wtedy, gdy żądana ilość kryptowalut została w całości zakupiona.
 • Natychmiast lub anuluj: część zlecenia z limitem, która nie może zostać zrealizowana, jest natychmiast anulowana.
 • Wypełnij lub zabij: zlecenie jest realizowane tylko wtedy, gdy może zostać w pełni zrealizowane natychmiast. Jeśli tak nie jest, zlecenie wygasa.
Wskazówka: z zamówieniami, korzystasz z niższych kosztów transakcji. W artykule o kosztach Bitvavo można zapoznać się z tabelą opłat Bitvavo.

Zlecenie stop limit

Zlecenie Stop Limit to specyficzny rodzaj zlecenia, którego można użyć do ograniczenia strat (lub maksymalizacji zysków). Zlecenie Stop Limit to zlecenie, które jest automatycznie realizowane po osiągnięciu określonej ceny.

zlecenie-stop-limit

W przypadku zlecenia Stop Limit użytkownik wskazuje cenę wyzwalającą, przy której zlecenie musi zostać aktywowane. Jest to wartość, przy której rozpoczyna się kupno lub sprzedaż.

Następnie określ ilość, którą chcesz sprzedać: na przykład jeden bitcoin.

Musisz również ustawić limit: jest to maksymalna cena, którą chcesz zapłacić lub minimalna cena, którą chcesz otrzymać.

Po złożeniu zamówienia nie musisz się już o nie martwić. Gdy cena kryptowaluty osiągnie ustalony poziom, zlecenie zostanie automatycznie zrealizowane.

Księga zamówień

W ramach zaawansowanego tradera użytkownik ma również dostęp do księgi zleceń. W księdze zleceń można stale zobaczyć przegląd wszystkich zleceń zarówno kupujących, jak i sprzedających. Pokazuje również cenę, po której każdy inwestor kupuje i sprzedaje bitcoiny.

Cena kryptowaluty jest ostatecznie ustalana za pośrednictwem księgi zleceń. Księga zleceń może być zatem przydatnym dodatkiem do śledzenia zmian cen kryptowalut.

ksiega zamowien Bitvavo

Bardziej złożony wykres

Zaawansowani traderzy mogą również korzystać z bardziej zaawansowanych wykresów. Jeśli chcesz aktywnie zaangażować się w daytrading, możesz z niego skorzystać. Złożony wykres umożliwia wykonywanie bardziej złożonych analiz. Na przykład świece wskazują, jak kształtuje się cena kryptowaluty.

Do wykresu można również dodać wskaźniki techniczne. Wskaźniki techniczne mogą pomóc w wyborze dobrego momentu wejścia.

Wreszcie, w dolnej części wykresu można zobaczyć wolumen obrotu. W czasach dużej zmienności często obserwuje się wyższy wolumen obrotu. Wolumen obrotu po prostu wskazuje, ile jest przedmiotem obrotu w danym momencie.

Grafika complex Bitvavo

Jak ustalić, kiedy najlepiej kupić Bitcoina?

W ostatniej części podręcznika Bitvavo omówimy, jak najlepiej określić, kiedy kupić Bitcoiny i inne kryptowaluty. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na sukces!

Nigdy jednak nie zapominaj, że kryptowaluty to ryzykowne produkty inwestycyjne. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz stracić dużo pieniędzy na aktywnym handlu.

Identyfikacja trendu

Chcąc inwestować w Bitcoiny i inne kryptowaluty, często dobrym krokiem jest najpierw rozpoznanie ogólnego trendu. W rzeczywistości istnieją trzy rodzaje trendów:

 • Trend wzrostowy: cena kryptowaluty porusza się głównie w górę
 • Trend spadkowy: cena kryptowaluty porusza się głównie w dół
 • Konsolidacja: cena porusza się głównie w bok

Trend lub kierunek ceny akcji może różnić się w zależności od skali czasowej. Na przykład na wykresie rocznym cena może rosnąć, podczas gdy w krótszej skali czasowej cena może głównie spadać.

uptrend-Bitvavo

Na powyższym obrazku widać wyraźny przykład trendu wzrostowego

Ważnym pierwszym krokiem podczas handlu kryptowalutami jest ustalenie tego ogólnego trendu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozpoznawaniu trendów? W takim razie przeczytaj nasz specjalny artykuł o trendach:

Poziome levele

Kiedy zaczynasz inwestować w kryptowaluty, mądrze jest szukać silnych poziomów horyzontalnych. Poziom horyzontalny to poziom cenowy, na który cena często reaguje.

Może to być poziom wsparcia: jest to poziom, przez który cena ma trudności z przebiciem. Na takim poziomie cena często ponownie rośnie.

Możesz również mieć do czynienia z poziomem oporu: tutaj zobaczysz, że cena ma trudności z ustanowieniem nowego szczytu.

Kiedy zaczynasz aktywnie handlować kryptowalutami na Bitvavo, ważne jest, aby uważnie obserwować te poziomy:

 • Po przebiciu poziomu horyzontalnego można zająć pozycję
 • Jeśli nie dojdzie do przebicia, również możesz zająć pozycję.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają poziomy? W takim razie przeczytaj ten artykuł:

Poziome levele

Zrozumienie wykresów świecowych

Ten samouczek Bitvavo nie jest kompletny bez wprowadzenia do wykresów świecowych. Początkujący często korzystają z tradycyjnego wykresu liniowego. Jednak wykres liniowy nie jest idealny, ponieważ brakuje na nim wielu informacji.

Przechodząc na wykres świecowy, dowiesz się znacznie więcej o ruchu cen w danym momencie. Wykres świecowy wskazuje następujące informacje:

 • Kolor: kolor pokazuje, czy cena wzrosła (zielony) czy spadła (czerwony).
 • Body: body pokazuje, gdzie cena została otwarta i zamknięta
 • Słupek: słupek pokazuje całkowity zakres w danym okresie.

Świeca może obejmować minutę, ale także cały dzień. Świece występują we wszystkich rodzajach formacji: jeśli rozpoznasz formację świecową na silnym poziomie horyzontalnym, może to być dobry powód do otwarcia pozycji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak czytać formacje świecowe? Zapoznaj się z naszym obszernym samouczkiem na temat odczytywania formacji świecowych:

Zbadanie kryptowalut leżących u podstaw

Ślepe inwestowanie w kryptowalutę, ponieważ wykres wygląda obiecująco, nie jest rozsądne. Istnieje wiele historii o kryptowalutach, które zyskały dużą wartość, a następnie upadły. Wynika to częściowo z dużej liczby oszustów, których można spotkać w świecie kryptowalut.

Dlatego też zawsze należy zacząć od białej księgi i sprawdzić, czy jest ona dobrze przygotowana. W białej księdze można przeanalizować pomysły deweloperów. Sprawdź, czy są one sprytnie sformułowane i zbadaj, czy zespół stojący za kryptowalutą jest kompetentny.

Bitcoin-whitepaper

Ważne jest, aby odpowiednio zbadać funkcje kryptowaluty. W ten sposób można uniknąć zakupu kryptowaluty, która w rzeczywistości nie wprowadza żadnych przydatnych funkcji. Zadaj sobie pytanie, czy dana kryptowaluta faktycznie ma powód do istnienia. Jeśli tak nie jest, inwestowanie w kryptowalutę na dłuższą metę jest nierozsądne.

Śledź również najnowsze wiadomości na rynku kryptowalut. Nowe wydarzenia mogą podnieść cenę, podczas gdy skandale mogą wywrzeć na nią presję. Na rynku kryptowalut aktywnych jest wielu początkujących inwestorów, dlatego ważne jest, by dokładnie analizować ruchy cen. Czy kryptowaluta spada z uzasadnionego powodu, czy też ludzie po prostu panikują?

Śledź ogólny rozwój sytuacji

Wreszcie, podobnie jak w przypadku normalnego rynku akcji, ważne jest, aby mieć oko na ogólny nastrój na rynku kryptowalut. Ogólny sentyment silnie wpływa na ogólny kierunek cen kryptowalut.

Kiedy pojawiają się złe wiadomości na temat kryptowalut, ich cena może szybko spaść o dziesiątki procent. Przykładem tego jest ogłoszenie przez Chiny zakazu pracy górników.

China-mining-ban

Pozytywne wiadomości, takie jak tweet, w którym Elon Musk ogłosił, że zaakceptuje Bitcoiny jako środek płatniczy, mogą spowodować wzrost cen. Zwiększa to zaufanie do kryptowalut: istnieje wtedy szansa, że monety będą miały realne zastosowania w życiu codziennym.

Elon-Musk-tweet-Bitcoin

W celu określenia momentu kupna i sprzedaży zaleca się zatem śledzenie tego rodzaju ogólnych trendów. Pamiętaj, że panika czasami powoduje, że ludzie porzucają kryptowaluty bez dobrego powodu. Mogą to być bardzo atrakcyjne momenty na zakup kryptowalut.

Najczęściej zadawane pytania

Bitvavo jest giełdą: oznacza to, że łączy kupujących i sprzedających waluty cyfrowe. Cena rynkowa to cena ustalana na podstawie średnich cen, po których użytkownicy chcą kupować i sprzedawać kryptowaluty. Krótko mówiąc, cena kryptowaluty rośnie, gdy rośnie popyt, a cena kryptowaluty spada, gdy popyt maleje.

Możliwa jest również wymiana jednej kryptowaluty na inną. W ten sposób można szybko wymienić Bitcoiny na Ethereum. Aby to osiągnąć, wybierz bitcoiny zamiast euro na ekranie zakupu. Bitvavo postrzega to jako dwie transakcje, więc nadal płacisz dwie opłaty transakcyjne: zarówno przy sprzedaży, jak i zakupie.

Na Bitvavo można kupować i sprzedawać kryptowaluty już za 5 euro, co sprawia, że giełda jest bardzo dostępna dla początkujących. Zwykle nie można handlować mniejszymi kwotami, chyba że dostępna jest niewielka liczba kryptowalut. W takim przypadku możesz kliknąć krzyżyk obok swojej kryptowaluty: ostatnie saldo kryptowaluty zostanie przeliczone na euro.

Bitvavo posiada również aplikację mobilną, którą można pobrać i używać za darmo. Funkcje aplikacji Bitvavo są mniej rozbudowane, co oznacza, że nie będziesz w stanie wykonać wszystkich kroków opisanych w tym przewodniku. Na przykład w aplikacji mobilnej Bitvavo brakuje zaawansowanego handlowca.

Przeczytaj więcej o Bitvavo i kryptowalutach?

Autor

Alex Mostert Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *