Zalety i wady handlowania kontraktami CFD

Handel CFD jest nadal bardzo popularny. Ale jakie są największe zalety i wady handlu kontraktami CFD? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie i pomożemy w podjęciu decyzji, czy handel kontraktami CFD jest właśnie dla Ciebie.

Czym są kontrakty CFD?

Zanim zajmiemy się największymi zaletami i wadami CFD, pokrótce zajmiemy się tym, czym są dokładnie CFD. Dzięki CFD można spekulować na wzrostach i spadkach cen np. akcji. Możliwe jest wykorzystanie dźwigni finansowej, która pozwala na otwarcie stosunkowo dużej pozycji przy niewielkiej ilości pieniędzy.

Chcesz wiedzieć więcej o handlu CFD? Przeczytaj bezpośrednio jak działa handel kontraktami CFD.

Jakie są największe korzyści z kontraktów CFD?

Jakie są największe wady kontraktów CFD?

Jakie są zalety kontraktów CFD?

Poniżej omawiamy korzyści z handlu kontraktami CFD.

Handlowanie z wykorzystaniem dźwigni finansowej

W przypadku kontraktów CFD możesz korzystać z tzw. dźwigni finansowej. Umożliwia ona dokonanie większej inwestycji przy mniejszej kwocie. Na przykład, jeśli użyjesz mnożnika od jednego do dziesięciu, możesz zainwestować 1000$ z 100$. Istnieją dwa sposoby na skorzystanie z dźwigni finansowej:

  • Potrzebujesz mniej pieniędzy, aby otworzyć inwestycję o określonej wielkości.
  • Mała huśtawka cenowa może przynieść większe korzyści.

Chcesz wiedzieć więcej o handlu z wykorzystaniem dźwigni finansowej? W tym artykule wyjaśniamy jak działa inwestowanie z wykorzystaniem dźwigni finansowej:

Spekulacja na spadku ceny

Handlując kontraktami CFD, można spekulować na wzrostach i spadkach na rynku. Masz możliwość otwarcia krótkiej pozycji przy użyciu CFD. Podczas krótkiej sprzedaży otrzymujesz pozytywny wynik, gdy cena spada. To sprawia, że CFD jest doskonałą opcją, aby wykorzystać spadające rynki lub złe wiadomości.

Chcesz wiedzieć więcej o krótkiej sprzedaży? Przeczytaj nasz obszerny artykuł na ten temat:

CFD korzystanie ze spadku na rynku

CFD są przejrzyste

Przeciętnemu inwestorowi jest dość łatwo zrozumieć ceny kontraktów CFD. Cena CFD podąża dość dokładnie za ceną bazowego papieru wartościowego. Kiedy akcje Coca-Coli rosną, CFD zazwyczaj również zwiększa swoją wartość.

Ponadto, CFD oferują niezbędne dodatkowe funkcje, które czynią handel wyjątkowo atrakcyjnym. Używając CFD, można łatwo składać zlecenia. Za pomocą zleceń można automatycznie otwierać lub zamykać inwestycje po określonej cenie. Więcej o otwieraniu pozycji CFD można przeczytać w tym artykule. Ponadto, istnieje jeszcze więcej korzyści związanych z handlem kontraktami CFD.

Koszty są adekwatne do Twojej inwestycji

Główną zaletą kontraktów CFD są względne koszty transakcyjne. Kupując akcje od brokera takiego jak DEGIRO, użytkownik płaci stałą prowizję w wysokości co najmniej 2$.

W przypadku internetowych brokerów kontraktów CFD użytkownik zwykle płaci spread. Spread jest stałym procentem od wartości inwestycji. Umożliwia to osiągnięcie dobrego wyniku z inwestycji, nawet jeśli użytkownik wpłaca tylko niewielką kwotę.

Chcesz wiedzieć więcej o dokładnym koszcie inwestycji w CFD? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat:

Szeroki zakres opcji

Szeroka gama CFD jest dużą zaletą. Z brokerami CFD możesz handlować CFD na akcjach notowanych w różnych egzotycznych regionach. Oprócz akcji, można również handlować walutami, towarami, opcjami, ETF i kryptowalutami. Ta szeroka gama opcji ułatwia każdemu inwestorowi znalezienie odpowiedniego produktu.

To sprawia, że handel CFD jest bardzo elastyczny. Z jednym kontem, masz natychmiastowy dostęp do wszystkich światowych rynków. Z lokalnym bankiem często trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze, aby uzyskać dostęp do rynków międzynarodowych. Kontrakty CFD są zatem bardzo odpowiednie dla inwestorów, którzy są zainteresowani bardziej egzotycznymi produktami inwestycyjnymi.

Chcesz wiedzieć, u którego brokera najbardziej skorzystasz z zalet handlu kontraktami CFD? Zapoznaj się z naszym przeglądem najlepszych brokerów CFD:

Twoje straty są ograniczone

Kolejną zaletą handlu CFD jest pełna kontrola nad stratami. Możesz kontrolować swoje straty za pomocą automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat (z ang. stop loss). Przy stop loss, Twoja pozycja jest automatycznie zamykana przy określonej stracie.

Należy pamiętać, że w celu uzyskania maksymalnej ochrony należy stosować gwarantowany stop loss. Z gwarantowanym stop loss, Twoja pozycja zostanie zawsze zamknięta po wskazanej przez Ciebie wartości. Za gwarantowany stop loss, płacisz dodatkowe opłaty transakcyjne. Co więcej powinieneś wiedzieć, że nigdy nie możesz stracić więcej pieniędzy, niż wpłaciłeś na swoje konto inwestycyjne.

Kontrakty CFD nie tracą ważności

Kiedy inwestujesz w opcje lub kontrakty terminowe typu futures, będziesz musiał wziąć pod uwagę datę wygaśnięcia. Kiedy papier wartościowy wygasa, pozycja jest zazwyczaj automatycznie zamykana w określonym dniu. Zazwyczaj nie ma to miejsca w przypadku kontraktów CFD. Daje to większą elastyczność: z kontraktami CFD użytkownik decyduje o czasie trwania inwestycji.

Wypróbuj możliwości za pomocą konta demo

Another great advantage of CFD trading is the fact that you can try the possibilities for free with a demo. Many traders lose money in the beginning because they have no idea what they are doing. By first practising with a demo you can discover whether trading CFD’s works for you.

Do you want to know where you can try CFD trading for free with a demo? Use the button below to directly compare the demo accounts of the different providers:

Jakie są wady kontraktów CFD?

Poniżej omawiamy wady inwestowania w CFD.

Wady stosowania dźwigni finansowej

Oczywiście, istnieje również ryzyko przy handlu z zastosowaniem dźwigni. W praktyce wielu konsumentów osiąga negatywny wynik w przypadku produktów wykorzystujących dźwignię finansową. Często dzieje się tak dlatego, że podejmują oni wiele rodzajów ryzyka. Ważne jest, aby pamiętać, że stosowanie dużej dźwigni finansowej przyspiesza osiąganie wyników. Zawsze ważne jest, aby utrzymywać wystarczającą depozyt na rachunku. Jeśli nie posiadasz wystarczających środków na swoim koncie, możesz stracić depozyt poprzez margin call.

Więcej na temat margin call można przeczytać w tym artykule. Możesz również przeczytać więcej o ryzyku związanym z korzystaniem z dźwigni finansowej.

Opłaty finansowe

Kolejną wadą CFD jest fakt, że trzeba ponieść koszty finansowania. Jakby nie patrzeć, broker wnosi największy udział w wartości inwestycji. Ponieważ płacisz koszty finansowania, kontrakty CFD są mniej odpowiednie dla inwestycji długoterminowych, dlatego też lepiej jest używać CFD dla inwestycji z ramami czasowymi krótszymi niż rok.

Potrzebujesz więcej czasu

Kolejną wadą handlu kontraktami CFD jest fakt, że trzeba również poświęcić więcej czasu. Kiedy kupujesz akcje i uruchamiasz portfel, nie musisz zwracać na nie większej uwagi na co dzień. Jednakże, kiedy zaczynasz używać CFD, jesteś aktywnym inwestorem, dlatego ważne jest, aby spędzać więcej czasu na transakcjach CFD.

czas CFD wady

Presja psychologiczna

Jeszcze ważniejsze (i być może trudniejsze) jest zachowanie stoickiego spokoju podczas handlu kontraktami CFD. Ponieważ łatwo jest otworzyć duże inwestycje, wymagany jest wyższy stopień samokontroli. Wiele osób posuwa się zbyt daleko z powodu chciwości i traci cały depozyt. Chcesz dowiedzieć się, jak możesz kontrolować swoje emocje podczas handlu kontraktami CFD? W tym artykule omówimy, jak możesz to zrobić:

Zapłać dodatkowy spread

Kiedy handlujesz z dźwignią finansową, płacisz opłaty transakcyjne w stosunku do całej swojej inwestycji. Kiedy stosujesz dźwignię 1:10, kupujesz również dziesięć razy więcej akcji. Ważne jest, aby pamiętać, że płacisz spread na wszystkie kupowane akcje.

Nigdy nie inwestujesz w prawdziwe akcje

Kolejną wadą CFD jest fakt, że nigdy nie można handlować prawdziwymi udziałami z CFD. Przy CFD nigdy nie otrzymasz prawa głosu, co oznacza, że nie możesz uczestniczyć w podejmowaniu decyzji w firmie. Kiedy naprawdę chcesz zostać właścicielem firmy, musisz samemu kupić udziały.

Czy korzyści płynące z CFD przeważają nad wadami?

CFD mają wiele zalet i wad. Dla wielu osób, zalety przeważają nad wadami. Dzięki wprowadzeniu kontraktów CFD, inwestorzy mogą handlować małymi ilościami akcji i walut.

Należy jednak pamiętać, że istnieje podwyższone ryzyko związane z handlem kontraktami CFD, dlatego też, przed dokonaniem pierwszej wpłaty, należy wystarczająco dużo ćwiczyć na darmowym koncie demo. Czy jesteś przekonany o zaletach handlu kontraktami CFD i chcesz spróbować tych możliwości? Możesz to zrobić za pomocą bezpłatnego i nieograniczonego konta demonstracyjnego! Możesz również sprawdzić naszą pełną listę brokerów.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.